انحراف بینی چیست ؟ علائم و روش های درمان آن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عمل بینی غالبا به دو منظور انجام می‌شود. مورد اول برای ایجاد زیبایی ظاهری در چهره مورد دوم به منظور رفع مشکلات و عیوب بینی که انواع مختلفی را شامل می‌شود. یکی از رایج ترین مشکلاتی که باعث می‌شود بیمار اقدام به جراحی بینی کند انحراف بینی است. اگر بخواهیم معنی درستی از انحراف بینی ارائه دهیم باید ابتدا به توصیف ظاهری یک بینی سالم بپردازیم. یک بینی نرمال به وسیله یک تیغه غضروفی به دو حفره تقسیم شده که اندازه هر یک از حفره ها باهم برابر و یکسان می‌باشد. اما اگر این تیغه غضروفی به سمت یکی از حفره‌ها متمایل باشد باعث از بین رفتن اندازه مساوی حفره ها با هم می‌شود که به این پدیده انحراف تیغه بینی می‌گویند.

انحراف بینی در اثر عوامل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی وراثتی یا در اثر آسیب‌های فیزیکی ایجاد می‌شود. از جمله مشکلات رایج عدم یکسان بودن حفره‌های بینی می‌توان به مشکلات تنفسی ، بسته شدن یکی از حفره ها، خون ریزی، خر و پف یا خرناس و عفونت های سینوسی اشاره کرد. در برخی از موارد پزشک ممکن است با تجویز دارو عمل جراحی بینی را به تعویق بیندازد اما در شرایطی که انحراف باعث مشکلات جدی شوند پزشک اقدام به جراحی انحراف بینی می‌کند.

 

انحراف تیغه بینی چیست ؟

تیغه بینی علاوه بر ایجاد ساختار زیبا در ظاهر بینی وظیفه مهمی را بر عهده دارد. در صورتی که یکی از حفره های بینی شما دچار عفونت شود تیغه بینی از انتشار آن به حفره دیگری جلوگیری می‌کند. نامتقارن بودن حفره بینی را انحراف تیغه بینی می گویند. انحراف تیغه بینی ممکن است به صورت وراثتی و از دوران نوزادی شکل گرفته باشد و در بزرگسالی مشکلاتی را برای فرد به همراه آورد. اما در برخی موارد ضربه به بینی مخصوصا دوران نوزادی و کودکی باعث ایجاد انحراف بینی فرد می گردد. در برخی موارد انحراف بینی یا سپتوم بینی باعث ایجاد مشکلاتی در فرد می گردد. انحراف تیغه بینی باعث گرفتگی بینی و مشکل در تنفس می شود. هم چنین در برخی موارد شایع نیز باعث ایجاد سینوس در اطراف چشم و پیشانی نیز شده است.

 

بیشتر بخوانید: سوهان کشیدن بینی یا رسپینگ

 

علائم انحراف بینی

  • تنفس سخت و تنگی نفس در بیداری
  • خروپف در خواب
  • سینوزیت های مکرر
  • سردرد
  • خشکی بینی
  • خونریزی بینی
  • کج شدن شکل ظاهری بینی

در نوشتار قبلی پیرامون معنی انحراف بینی، علل و عوامل ایجاد انحراف و راه های درمان آن سخن گفتیم. در این بند هدف از نگارش بررسی موضوع شواهد و علائم انحراف بینی در افراد است که به آن می پردازیم. برای درک بهتر مطلب و بیان اولین عارضه و علامت انحراف بینی می‌بایست به همان تعرف اولیه انحراف بینی چیست بپردازیم. پیش تر گفته شد که کج بودن تیغه بینی باعث نا هم اندازه شدن حفره های بینی می شود بنابراین می توان گفت اولین مورد در علائم انحراف بینی هم اندازه نبودن حفره های بینی است. البته با توجه به شدت انحراف تشخیص آن ملموس تر خواهد بود یعنی اگر انحراف شدید باشد تشخیص نا هم اندازه بودن حفره ها راحت و توسط چشم قابلانجام است.

 اما در برخی افراد این انحراف بسیار جزئی و مختصر است و از علائم دیگر مانند کیپ شدن یا کم شدن توانایی تنفس از یک حفره، خور پف یا خرناس، عفونت های سینوسی، خشک شدن تیغه و به تبع آن ایجاد خون ریزی و و سردرد به عنوان علائم تشخیص انحراف تیغه استفاده می شود. انحراف بینی با ایجاد مسائل مختلفی در بدن خود را نشان می دهد و می توان گفت با برخی از بیماری های کوچک در ارتباط است بعنوان مثال می‌توان به را بطه انحراف بینی و سردرد، انحراف بینی و آلرژی، انحراف بینی و سرگیجه اشاره نمود.

 

انحراف بینی و تنگی نفس 

برخی از مراجعه کننده های من، از عدم تنفس صحیح در هنگام خواب به علت انحرف تیغه بینی رنج می برند. انحراف بینی و تنگی نفس از علائم رایج انحراف تیغه بینی است که برای اغلب مراجعه کننده ها رخ می دهد. انحراف تیغه بینی باعث انسداد یک یا دو سوراخ بینی شده و همین امر تنفس بیمار را سخت تر می کند. این مشکل بیشتر در زمان خواب برای فرد بیمار آزار دهنده است. البته جای نگرانی نیست و با عمل جراحی انحراف تیغه بینی این مشکل قابل رفع است. لازم است بدانید که درمان قطعی انحراف بینی تنها عمل جراحی بینی است و دیگر روش ها اثر بخش نخواهد بود.

 

انحراف بینی و سینوزیت

قبل از هر توضیحی در این رابطه لازم دانستم تا این نکته را خدمت شما عزیزان اعلام کنم که سینوزیت ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد که نیاز است به پزشک متخصص مراجعه کنید. اما رابطه انحراف بینی و سینوزت به این دلیل است که انحراف بینی سینوزیت شما را تشدید می کند. انحراف بینی و سینوزیت ممکن است تنفس فرد را مختل کرده و علائم سینوزیت را تشدید نماید. اگر دچار سینوزیت باشید، انحراف بینی مانع از تخلیه سینوس های بینی می شود و بدین صورت فرد از این مشکل رنج خواهد برد. برای بررسی دقیق انحراف بینی لازم است به پزشک متخصص این امر مراجعه کنید.

 

مطالب مرتبط: پولیپ بینی چیست ؟ بررسی علائم پولیپ بینی

 

هزینه عمل انحراف بینی

همانطور که در نوشتار قبل یه آن پرداختیم برای درمان قطعی انحراف بینی راه های مختلفی بنا به تشخیص پزشک و جراح وجود دارد از جمله جراحی که با توجه به شرایط بیمار تجویز می شود عمل جراحی انحراف تیغه بینی که بعنوان درمان قطعی و نهایی در نظر گرفته می‌شود ممکن است نسبت به سایر درمان ها هزینه برتر باشد. برآورد کلی هزینه عمل انحراف تیغه بینی معمولا به شدت انحراف و تجربه پزشک بستگی دارد اما توصیه می‌شود قبل از هرچیز با چند پزشک مشورت کرده و با تهیه لیست هزینه جراحی بینی بهتر عمل کنید بعضا ممکن است پزشک و جراحی با تجربه با هزینه کمتر جراحی با کیفیت تری نیز انجام دهد و به قول معروف کیفیت همیشه گران نیست.

دکتر مهران دوغایی مقدم 

 جراح و متخصص گوش و گلو و بینی و جراحی زیبایی بینی و صورت

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

یک پاسخ

  1. باسلام من انحراف بینی و سینوس داشتم و عمل کردم در بیمارستان رضوی مشهد ولی بعد از دو سال مجددا گرفتگی بینی در موقع خواب دارم و خسته شدم مدام دهانم خشک میشود بخاطر مسدود شدن بینی از طریق دهان تتفس میشود که باعث خشکی زبان و دهان میشه لطفا راهنمایی فرمایید چکار کنم اکثر مواقع اسپری باز شدن بینی استفاده میکنم کلی هزینه کردم ولی بی فایده بود دکترها فقط پول برایشان مهم هست دکتر جلال خادم جراحی نمودن در مشهد بیمارستان رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *