درباره پروتز چانه

پروتز چانه

معمولا پروتز چانه در افرادی گذاشته می شود که دچار عقب رفتگی چانه هستند و به اصطلاح چانه کوچکی دارند . در این بیماران بخصوص اگر ردیف دندانها طبیعی باشد و اکلوژن نرمالی داشته باشند ، می توان براحتی با گذاشتن یک پروتز مناسب اختلال زیبایی را جبران کرد .

مزیت پروتز چانه

در صورتیکه این جراحی به خوبی انجام شود روش ساده ای است و حد اقل عوارض را در بین پروتز های صورت دارد.مراقبت های پس از جراحی نیز حداقل است و نتیجه زیبایی همیشگی است. ودرصورتیکه از پروتزهای سیلیکونی استفاده  شود معمولا عوارض در حداقل بوده ودر درازمدت هم مشکلی بوجود نمی آید.

جراحی پروتز چانه

عوارض

معمولا  در جراحی پروتز چانه ، عوارض معمول پروتز های صورت دیده نمی شوند. این عوارض معمولا شامل عفونت های پس از جراحی و یا عفونت های دیرهنگام  ، جابجایی  و پایین افتادگی پروتز با گذشت زمان وجابجایی در اثر ضربه  است که برخلاف پروتز های ناحیه گونه وجاهای دیگرصورت در پروتزهای چانه ، بسیار نادر هستند و پروتز چانه تنها پروتزی در صورت است که می توان آن را بدون هراس از بروز عوارض قابل توجه،  توصیه کرد واز طرفی نیازی نیست که بیمار پس از جراحی رعایت خاصی داشته باشد ودر روش زندگی محدودیتی را پذیرا شود.

محدودیت های پروتز چانه

پس از جراحی پروتز چانه ، شکل چانه اصلاح می شود و زیبایی وهارمونی درفورم صورت ایجاد می شود ولی ردیف دندانها و اکلوژن (جفت شدن ) آنها تغییری نمیکند و به همین دلیل در بیمارانی که اکلوژن مناسب ندارند و جفت شدن دندانهای فک فوقانی و تحتانی مناسب نیستند ، پروتز چانه منجر به اصلاح این اختلال نخواهد شد . از طرفی در بیمارانی که غیر قرینگی فک تحتانی دارند ، جراحی کلاسیک پروتز چانه حتی گاهی باعت بیشتر دیده شدن غیر قرینگی خواهد شد. در این موارد بهتر است بجای گذاشتن پروتز از جراحیهای پیچیده تر فک تحتانی  به تنهایی و یا همراه با فک فوقانی استفاده کرد . علی رغم سنگین بودن این جراحی ها و دوره ی بهبودی طولانی پس از عمل وشانس جوش خوردگی های ناقص یا عدم جوش خوردگی ،  در این بیماران، در این موارد تنها این روش های پیچیده می توانند به بهبود مشکل کمک کنند.

جراحی‌های همراه

جراحی پروتزچانه عموما با تنهایی انجام می شود ولی در بسیاری از جراجیهای رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) ،جراحیهای رفع غبغب و موارد لیفت صورت، همراه شدن جراحی پروتز چانه می تواند علاوه بر بهبود فورم چانه باعث نتیجه بسیار بهتر این جراحیها شود. البته تصمیم به انجام جراحی پروتز چانه همراه ، تنها پس از مشاوره با جراح معالج گرفته خواهد شد. 

روش جراحی

می توان از طریق یک برش کوچک در داخل دهان و یا یک برش پوستی در زیر چانه، پروتز چانه را در محل خود قرارداد . انتخاب روش بستگی به تجربه وراحتی  جراح و وجود یا عدم وجود جراحیهای همراه دارد ولی اینجانب (دکتر مهران دوغایی مقدم) عموما از طریق برش داخل دهانی اقدام به این جراحی می کنم . و عدم وجود اسکار جراحی ، در این موارد خود یک مزیت می باشد.

جراحی دکتر دوغایی مقدم
دکتر مهران دوغایی مقدم

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

جراح زیبایی صورت و بینی