جراحی بینی عمل بسیار حساسی است که بعد از آن باید تا حد ممکن احتیاط کرد و از اقداماتی که پزشک یادآوری کرده است را تا حد ممکن انجام دهید. یکی از فعالیت هایی که دکتر مهران دوغایی توصیه میکند عدم انجام ورزش بعد از جراحی بینی میباشد.

چه مدت بعد از جراحی بینی میتوان ورزش کرد ؟

به طور میانگین حدود شش هفته زمان میبرد که بینی حالت نرمال خود را بگیرد و ساختار آن تکمیل شود. پس اگر می خواهید تمرینات سبک خود را انجام دهید بعد از گذشت این مدت میتوان دوباره به انجام تمرینات ساده برگردید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

برخی از پزشکان برای ایجاد اطمینان بیشتر پیشنهاد میدهند این شش هفته به هشت هفته تغییر کند. تمریناتی که می توانند با گذشت حدود 2 ماه انجام داد شامل دوچرخه سواری و شنا کردن می باشد، اما برخی دیگر از فعالیت ها که با تحرک بیشتری برخوردارند جائز نمی باشد مانند ایروبیک و طناب زدن

هرگز فراموش نکنید و یا پشت گوش نیندازید که بعد از عمل بینی باید به مقدار لازم صبور باشید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

تمرین‌های ورزشی سبک

یکی از توصیه های پزشکان بعد از جراحی بینی، انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی به مدت 20 دقیقه روزانه است که بعد از 3 الی 7 روز بعد از جراحی بینی میباشد. به دلیل اینکه با پیاده روی به بدن کمک میکند تا جریان خوب به خوبی انجام شود و کبودی های بعد از جراحی زودتر از بین بروند.

ایروبیک پس از جراحی بینی

ممنوعیت انجام ورزش بعد از جراحی رینوپلاستی شامل ایروبیک نیز میباشد. در این ورزش به دلیل تحرکات بالا و تمرینات هوازی که دارد و ممکن است به بین بعد از جراحی آسیب برسانند، ممنوع می باشد. البته چون بعد از جراحی بینی تنفس بیمار از راه بینی به طور کامل خوب نشده است، ورزش کردن ممنوع است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید اقدامات بعد ار جراحی بینی را مطالعه کنبد.

تمرینات سنگین مانند وزنه برداری

انجام ورزش هایی همچون وزنه برداری با وزنه های سنگین چون ماهیچه ها را به فشار وادار میکنند نباید تا شش هفته بعد از جراحی انجام گیرند. البته اگر از .زنه های خیلی سبک استفاده شود بعد از 4 هفته پس از عمل مشکلش را به وجود نمی آورد.

ورزش استخر و شنا بعد عمل بینی

بعد از جراحی بینی حداقل باید 4 الی 6 هفته صبر کنید و پس از آن می توانید شنا کنید. به دلیل اینکه بینی بعد از عمل در دمای بالا احتمال خونریزی شدن را دارد؛ همچنین ممکن است باکتری ها از طریق آب وارد بینی شوند و موجب عفونت شوند؛ بنابراین به مدت لازم از استخر جکوزی و شنا خودداری کنید.

ورزش فوتبال و بسکتبال بعد عمل بینی

هرگز به سمت ورزش هایی همچون فوتبال، بسکتبال و مانند آن که توپ در آن نقش دارد نروید زیرا در این فعالیت ها احتمال برخورد توپ با صورت بسیار زیاد است و ضربه دیدن بینی بعد از جراحی زیبایی بینی ممکن است به اجزای بینی ضربه بدی وارد کند که موجب میشود هم دوباره هزینه زیادی را بابت ترمیم خرج کنید و هم دوباره به بینی بعد از جراحی نرسید.
بنابراین برای انجام فعالیت خاص حتما باز پزشک خود مشورت بگیرید.

پرسش و پاسخ در مورد جراحی بینی

چسب بینی بعد از عمل بینی

وجود چسب روی بینی از ورم بینی بعد از عمل جلوگیری می کند و باعث شکل گیری بهتر بینی میشود. زمان قرار رفتن چسب روی بینی به مدت 2 ماه میباشد.

ورزش های رزمی مانند تکواندو و بوکس
در ورزش های مانند بوکس و تکواندو به دلیل وجود ضربات بسیار به صورت و بینی هرگز نباید بعد از جراحی بینی انجام شوند. این نوع ورزش ها را حداقل یک سال بعد از عمل بینی در نظر بگیرید.