درباره جراحی ها

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی ازجمله شایعترین اعمال جراحی پلاستیک بوده و بطور قطع پیچیده ترین آنها نیز می باشد.آمیخته ای از هنر و تکنیک درانجام این جراحی   دخالت می کند وعلاوه بر توانایی و تجربه ی جراح ،نقش زیبایی شناسی پزشک در میزان وصول به نتیجه ی ایده آل، قابل توجه می باشد.

در سالهای اخیرتکنیک های این عمل جراحی دستخوش تغییرات بسیار شگرفی شده است ونتایج جراحی رینوپلاستی مدرن بسیارقابل پیش بینی تر از گذشته می باشد. از طرفی در این سالها تغییرات قابل توجهی در انتظارات عموم مردم و پزشکان در مورد نتیجه یک جراحی بینی ایده آل حاصل شده است.این تغییر دیدگاه در راستای ایجاد یک بینی متناسب با صورت و سالم از نظر عملکردی و پرهیز از ایجاد تغییرات بی مهابا در جهت ایجاد یک بینی بسیار کوچک و غیر طبیعی می باشد .

در عمل جراحی مدرن بینی با استفاده از تقویت اسکلت بینی (با کمک غضروف های خود بیمار)و خوش فورم کردن شکل بینی بدون آسیب رساندن به امتداد منحنی های غضروفی سر بینی(جراحی غیر تخریبی بینی –suture based rhinoplasty ) ،در عین حالی که اشکالات ظاهری بینی رفع شده و یک بینی زیبا وجذاب ایجاد میشود، تغییرات ایجاد شده پایدار خواهد بود و کارکرد بینی نیز حفظ خواهد شد.

باید دانست که ایجاد بینی های با فورم های معروف به کلیپسی وبینی های دوقطعه ای ،خط دار و ……. در واقع از عوارض جراحی زیبایی بینی می باشندو هیچگاه نباید به عنوان هدف جراحی زیبایی بینی در نظر گرفته شوند.دراین موارد ،علاوه بر اینکه زیبایی مناسبی حاصل نمی شود،نتایج جراحی با گذشت زمان پسرفت خواهد کرد و با یک تنفس طبیعی از طریق بینی در تعارض می باشد.

دربسیاری موارد بر خلاف نظر اولیه ی بیمار که بدشکلی بینی را تنها عامل موثر درنازیبایی میداند، اعضای دیگر صورت  نیزدر ایجاد نازیبایی  بسیار موثر هستند و اصلاح هر یک از این اعضاء همراه با رینوپلاستی، می تواند به بهترین نتیجه بینجامد.

شایعترین اعمال جراحی زیبایی همراه با جراحی زیبایی بینی ، تصحیح میزان برجستگی چانه با کمک پروتز چانه و یا ژنیوپلاستی می باشد .باید در نظر داشت که کوچک بودن چانه باعث بزرگ انگاشته شدن بینی می شود و لذا اصلاح این دفورمیتی میتواند به ایجاد هارمونی بیشتر در صورت کمک کند .

جراحی شایع دیگر در موارد ضعف تشریحی قسمت میانی صورت ،اصلاح این دفورمیتی  با کمک تزریق چربی و یا گذاشتن پروتز در گونه و ناحیه قدامی صورت می باشد.

بسیاری از اعمال جراحی زیبایی دیگر نیز قابل انجام همزمان با رینوپلاستی می باشند ولی جراحی های ذکر شده بیشترین تاثیر را در بهبود نتیجه ی عمل جراحی زیبایی بینی دارند.

از طرف دیگراز آنجاییکه، پس از عمل جراحی زیبایی بینی ،داشتن یک بینی با کارکرد طبیعی و تنفس نرمال ، خواسته ی همیشگی بیمار و پزشک است. به همین دلیل علاوه بر لزوم رعایت یک جراحی ساختاری و غیر تخریبی، که عامل اصلی در حفظ و بهبود عملکرد بینی می باشد ، جراح بایدانجام دادن برخی اعمال جراحی داخل بینی   را بطور همزمان با جراحی زیبایی بینی، در نظر داشته باشد.

شایعترین این اعمال جراحی ،اصلاح انحراف تیغه ی داخلی بینی است .از جراحی های شایع دیگر، جراحی برداشتن کونکا بولوزا و همچنین کوتریزه کردن و برداشتن زیر مخاطی کورنه های تحتانی هستند.ضروری است جراح توانایی لازم برای این جراحی های عملکردی را داشته باشد و از هر تلاشی برای ایجاد یک بینی سالم حین یک جراحی زیبایی بینی دریغ نورزد.

باید در نظر داشته باشید ادعای انجام جراحی بینی لیزری و…. یک ادعای واهی برای جذب بیماران می باشد و هیچ گونه سابقه ی علمی و عملی ندارد ولی مواردی مثل نداشتن درد بعد از عمل جراحی،نگذاشتن مش های مدت دار داخل بینی و یا ورم حداقل صورت بعد از عمل جراحی از نتایج یک عمل جراحی غیر تخریبی  (suture based rhinoplasty) ،خارج مخاطی وظریف می  باشد.

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی ازجمله شایعترین اعمال جراحی پلاستیک بوده و بطور قطع پیچیده ترین آنها نیز می باشد.آمیخته ای از هنر و تکنیک درانجام این جراحی دخالت می کنند ونقش دیدگاه زیبایی شناسانه پزشک در میزان وصول به نتیجه ایده آل قابل توجه می باشد.

در سالهای اخیرتکنیک های این عمل جراحی دستخوش تغییرات بسیار شگرفی شده است ونتایج جراحی رینوپلاستی مدرن بسیاربهتر و قابل پیش بینی تر از گذشته می باشد.

در این نوشتارتلاش شده است جنبه هایی ازروشهای رینوپلاستی مدرن بصورت ساده ودر عین حال کاملا علمی و موثق در اختیار شما خواننده محترم قرارگیرد.

عمل جراحی بینی با روش غیر تخریبی ( suture based) چیست؟

در بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی با روش های معمولی قرار می گیرند ، ارزیابی طولانی مدت نشان میدهد که در بسیاری از موارد پس از عمل جراحی ،بتدریج شاهد تغییر فورم نوک بینی ،پایین افتادگی و یا پیچ خوردگی آن ,وایجاد گودافتادگی های زشت در اطراف نوک بینی هستیم. این حالت بخصوص در بیمارانی که قبل از عمل جراحی ، سر بینی (tip)حالت زیبایی نداشته و طی عمل جراح مجبور به مداخله تخریبی در این قسمت شده است ،بوفور دیده میشود.در این بیماران معمولا همزمان با تغییر فورم در ظاهربینی ،بتدریج مسیر هوایی داخل بینی نیز تنگ شده،بیمار از تنگی نفس بخصوص همراه دم و همچنین طی خواب ، شاکی می شود.

علت ایجاد این موارد در اکثریت مواقع ، از بین رفتن یکپارچگی منحنی غضروفی بینی، طی عمل جراحی می باشد. در این موارد جهت خوش فورم کردن سر بینی از روشهای معمول قدیمی شامل : برش دادن و یا برداشتن قسمتی از غضروف ودر مواقع دیگر هاشور ویا له کردن آن استفاده شده است.این امور موجب از بین رفتن حالت فنری و یکپارچگی منحنی مذکور شده ، و علی رغم ایجاد بینی با شکل مناسب در ابتدا، بتدریج منحنی غضروفی به دور ناحیه تضعیف شده ،می چرخد ،و منجر به بد شکل شدن نوک بینی و همزمان تنگ شدن دهانه داخلی بینی و انسداد بینی می شود.

متاسفانه معمولا این تغییر فورم با گذشت زمان تشدید می یابد ودر این موارد ترمیم آسیب های ایجاد شده، بسیار مشکل خواهد بود .

با توجه به موارد فوق و جهت پیشگیری از بروز این مشکلات ، روش غیر تخریبی (suture based) بر مبنای حالت دادن به منحنی غضروفی، بدون ایجاد ناحیه تضعیف شده توصیه می شود.در این روش هیچگاه یکپارچگی غضروفی از بین نرفته و برشی در سطح غضروف ها داده نمی شود وبا کمک سوچور های تخصصی مناسب ،فورم منحنی به حالت دلخواه و مناسب در می آید ودر نتیجه خاصیت فنری وکشسان غضروفهای بینی باقی مانده ،از بروز تنگی نفس جلوگیری خواهد شدو از طرف دیگر احتمال چرخش بافتها به دورناحیه تضعیف شده وجودنداشته و لذا فورم ظاهری بینی نیزدلخواه وبدون تغییر قابل توجه در طول زمان، باقی خواهد ماند.

با توجه به اینکه در این روش ، طراحی فورم نهایی غضروف ها از بینی های زیبا ی طبیعی الگو برداری می شود ، نتیجه عمل جراحی یک بینی کاملا زیبا وجذاب خواهد بود.

عمل جراحی بینی با رویکرد باز (open) و بسته چیست ؟

در رینوپلاستی با رویکرد بسته دسترسی به ساختار بینی، ازطریق برش های مخاطی در داخل بینی و با دید ِمحدود صورت می گیرد که این روش ، روش متداول سالهای گذشته به شمار می رود . در این روش جراح با تکیه بر تجربه شخصی خود , علی رغم میدان دید محدود، اقدام به تصحیح بدشکلی های غضروفی و استخوانی می کند.

دررینوپلاستی با رویکرد باز(open) دسترسی به ساختار بینی از طریق برش هایی در لبه سوراخ های بینی می باشد. در این روش باتوجه به میدان دید بیشتر، جراح می تواند با دقت بیشتر وبا اطمینان بیشتر،اقدام به تصحیح بد فورمی های بینی کند ودر نتیجه احتمال باقی ماندن بد شکلی های بینی و نیاز به اعمال جراحی مجدد کاهش می یابد. از طرفی به این علت که ، فضای بیشتری در اختیار جراح می باشد،امکان استفاده ازپیوندهای فضا دهنده (spreader graft) به راحتی میسر می باشد. ا ین پیوندهای غضروفی منجر به باز شدن فضای داخل بینی و راحتی تنفس می شوند. و علی رغم اینکه این پیوند ها به طور مستقیم قابل دیدن نیستند ولی بطور غیر مستقیم در نمای رخ بیمارباعث یکپارچگی هرم بینی و زیبایی آن می شوند.واز ایجادهرم بینی بسیار باریک وغیر یکپارچه که زمانی از عوارض شایع عمل بوده جلوگیری می شود.

از طرفی عمل جراحی با رویکرد باز امکان انجام عمل جراحی به روش غیر تخریبی (nondestructive) وsuture based را فراهم می کند که این خود منجر به حفظ یکپارچگی غضروفی وخاصیت کشسانی آن و جلوگیری از تضعیف برخی نواحی آن، ودر نتیجه قابل پیش بینی بودن نتیجه عمل وبهبود تنفس بیمار وپیشگیری از بدفورمی های ناحیه سر بینی درآینده خواهد شد.وامکان ایجاد یک بینی زیبا وجذاب، با فورم کاملا طبیعی را فراهم می کند.

در رویکرد باز معمولا برشی در مخاط های بینی انجام نشده واصولا عمل جراحی خارج مخاطی انجام شده ومخاط تنفسی کمترین آسیب را می بیند.

از ایرادت گرفته شده به عمل جراحی با رویکرد باز، طولانی بودن وقت عمل جراحی است، که در صورت تحمل جراح، این مورد نکته منفی برای بیمار محسوب نمی شود. از طرفی در این رویکرد یک برش کوچک به طول 3تا5 میلی متردر ناحیه قاعده کولوملا داده می شود که در صورتی که جراح اصول را رعایت کرده ودقت کافی داشته باشد،هیچگاه محل آن قابل دید و آزار دهنده نخواهد بود.

با توجه به مجموعه موارد فوق روش انتخابی دکتر مهران دوغایی مقدم، در اعمال جراحی زیبایی بینی بیماران در اکثر مواقع، رویکرد باز (open) و با روش غیر تخریبی (nondestructive and suture based) می باشد و این باور وجود دارد که با انجام این تکنیک های مدرن، ریسک پذیری عمل جراحی،بشدت کاهش یافته،و دسترسی به یک بینی با فورم زیبا ،جذاب و طبیعی،وبا عملکرد سالم، وبا حداقل تغییر شکل در طول زمان قابل وصول می باشد.

رینوپلاستی لیزری چیست؟

در سالهای اخیر تبلیغات و گفته های زیادی در مورد رینوپلاستی با کمک لیزر،در جامعه وجود داشته است و در کل در مواردی ادعا می شود که درد و تورم بعد از عمل ، حد اقل باشد.

بایستی در نظر داشت که علیرغم معروف بودن این روش در بین مردم، هیچ پیشینه ای درکتب و اجتماعات علمی ندارد و اصولاً هیچ مدرک مستندی مبنی بر انجام رینوپلاستی با لیزرموجود نمی باشد. وبنظر می رسد این مورد تنها یک ادعای عوامفریبانه برای جذب بیماران ناآگاه بوده وعلی رغم عدم وجود درد و تورم بعد از رینوپلاستی با روش های مدرن،بایستی از این ادّعای دروغ (رینوپلاستی لیزری) اجتناب کرد.

چه جراحی هایی را می توان همراه با جراحی زیبایی بینی انجام داد ؟

جراحی های زیادی همراه با رینوپلاستی انجام می شوند. این جراحی ها به دو دسته

عمل های درمانی و عمل های زیبایی تقسیم می شوند.

شایعترین عمل های درمانی،ترمیم انحراف تیغه بینی است . با توجه به کم شدن نسبی حجم بینی در اکثرعمل های رینوپلاستی ،حتی در صورت خفیف بودن انحراف تیغه بینی بهتراست جراحی سپتوپلاستی همراه با عمل زیبایی بینی انجام شود در غیر این صورت احتمال گرفتگی بینی پس از عمل بسیار بالا خواهد بود.عمل های شایع دیگرشامل جراحی های آندوسکوپیک سینوس(FESS)در زمینه ابتلا بیمار به سینوزیت های مزمن ،برداشتن ضایعات آناتومیک از جمله کونکا بولوزا و موارد بزرگی مقاوم به درمان شاخک تحتانی بینی می باشد. لازم به ذکر است که در برخی موارد مثل پولیپوز شدید و پان سینوزیت بهتر است جراحی رینوپلاستی را به بعد از جراحی درمانی موکول کرد وتنها پس از اطمینان از درمان قطعی ،جراحی زیبایی بینی را انجام داد .

تشخیص لزوم این عمل ها و انجام آنها بر عهده پزشک جراح گوش وحلق وبینی شما خواهد بود و در صورت موافقت شما ،می توان از این امکان سود برد.

گروه دوم عمل های جراحی زیبایی هستند ، این اعمال جراحی با هدف بهبود بیشتر نتیجه رینوپلاستی وایجاد یک صورت هارمونیک ومتعادل ،همراه با آن انجام میشوند.

از جمله این اعمال جراحی پیوند چربی (تزریق چربی) می باشد در این عمل ابتدا چربی مورد نیاز از مناطقی مثل شکم ساکشن می شود سپس این چربی با روش های خاص آماده ی استفاده شده و در انتها در محل های مورد نظردر صورت بیمار جایگزین میشود .در این روش در هیچ ناحیه ای چه درشکم و چه در صورت برشی داده نمی شود و معمولا برای خوش فورم کردن قسمت های میانی وتحتانی و بهبود برخی تو رفتگی های صورت باایجاد حجم مناسب در آنها استفاده می شود. قابل توجه است که میزانی از چربی که تا شش ماه باقی بماند معمولا برای همیشه پایدار خواهد بود.

از عمل های شایع دیگر افزایش حجم چانه و گاهی گونه ها با کمک پروتز می باشد.قابل توجه است که گاهی علت اینکه بینی بزرگ به نظر می رسد تنها بزرگ بودن بینی نمی باشد و کوچک و ضعیف بودن قسمتهای مجاور بینی از جمله قسمت میانی صورت ، چانه و گونه ها منجر به حجیم جلوه کردن بینی می شود ودر این مواقع همراهی عمل های حجم دهنده ی صورت با رینوپلاستی می تواند بهترین نتایج زیبایی را برای بیماربه ارمغان آورد.

از عمل های جراحی دیگر همراه با رینوپلاستی برداشتن پوست و چربی اضافی پلک ها یا بلفاروپلاستی است که در صورت افتادگی پلک ها قابل انجام می باشد .

یکی دیگر از تغییرات ناشی از افزایش سن، افتادگی پوست می باشد . کشیدن پوست صورت(لیفت)در ناحیه پیشانی و ابروها همراه با رینوپلاستی قابل انجام است ولی لیفت وسیع قسمت میانی صورت وگردن همراه با جراحی زیبایی بینی به این علت که زمان عمل جراحی بشدت افزایش می یابد و این میتواند اثرات منفی داشته باشد بهتر است به بعد از عمل جراحی زیبایی بینی موکول شود.

شما بیمار گرامی می توانید در هنگام مشاوره قبل از رینوپلاستی از میزان نیاز صورت خود به هر یک از عمل های جراحی تکمیلی فوق ومیزان تأثیر گذاری آنها آگاه شوید و در صورت توافق پزشک ،از این امکان استفاده کنید.

رینوپلاستی غیر تخریبی

در بسیاری از افراد  با افزایش سن برخی تغییرات در فورم چشم وپلک ها ایجاد می شود .این تغییرات در پلک های فوقانی بیشتر بصورت افتادگی پوست پلک ها  می باشد ، این افتادگی گاهی در حدی است که میدان بینایی بیمار  محدود می شود .

افتادگی پلک ها باعث ایجاد یک حالت خستگی و خواب آلودگی در چهره ی بیمار می شود .از طرف دیگر، بیمار برای جلوگیری از محدود شدن میدان بینایی خود اقدام به بالا کشیدن ابرو های خود با کمک عضلات پیشانی می کند که این خود به اضافه شدن یک حالت عصبانیت پایدار در چهره ی فرد  می انجامد.

باانجام عمل جراحی پلک فوقانی ، حالت چهره بیمار به فورم طبیعی برگشته وچهره حالت بشاش ،جذاب و جوانتری پیدا می کند و نگاه بیمار حالت دار می شود

از طرفی محدودیت میدان بینایی بهبودیافته واحساس سنگینی آزاردهنده پلک ها نیز از بین می رود . در این عمل جراحی ابتدا پوست اضافی پلک  بالایی برداشته می شود و سپس در صورت نیاز چربی بیرون زده شده در قسمت های داخلی و میانی پلک در حد  لازم پیرایش می شود و در انتها ،پوست ترمیم میشود

 در پلک تحتانی تغییرات ناشی از افزایش سن معمولا بصورت ایجاد پف و کیسه ی پلک تحتانی  و مشهود شدن ناحیه ی بین پلک تحتانی و گونه بصورت یک منحنی تو رفته در زیر چشم ها می باشد این حالت بیشتربدلیل بیرون زدگی چربی های پلک تحتانی  وافتادگی گونه ها ایجاد شده است.برای اصلاح بد شکلی فوق معمولا جراحی پلک تحتانی (بلفاروپلاستی ) انجام می شود.

در این عمل جراحی از طریق برش در زیر مژه ها ویا برش در داخل مخاط پلک تحتانی ، دسترسی به چربی های بیرون زده ایجاد شده وبافت چربی اضافی را برمی داریم.در این عمل جراحی باید حداقل دستکاری در پیرایش پوست اضافی پلک پایینی صورت گیرد ،در غیر این صورت در درازمدت عوارض غیر قابل قبولی پیش خواهد آمد .

این تغییرات در پلک ها معمولا وابسته به سن بوده وعموما در حوالی چهل سالگی به بعد مشهود می شوند.البته گاهی حتی در افراد جوان نیز این تغییرات ،به علل مادرزادی مشاهده می شوند، که در این موارد نیزمی توان با کمک جراحی بلفاروپلاستی ، به راحتی این بدفورمی ها را اصلاح کرد.

لیفت صورت

یکی از تغییرات مهم صورت با افزایش سن ،افتادگی پوست و عضلات صورت می باشد.در این موارد از جمله  ،افتادگی در قسمت تحتانی صورت بوجودمی آید، زاویه بین صورت و گردن بازتر می شود وصورت حالت پیرتری به خود می گیرد. در این مواقع انجام عمل جراحی لیفت صورت ،باعث بهبود این حالت می شود. تاثیر عمل جراحی لیفت صورت را می توان با کشیدن پوست صورت در جلو و زیر گوش ها به سمت عقب و بالا شبیه سازی کرد.

در جراحی لیفت صورت با روش های مختلف در ابتدا عضلات صورت را به بالا وعقب کشیده و تثبیت می کنیم ودرانتها پوست اضافی را پیرایش می کنیم.در این جراحی همیشه عضله ی سطحی گردن نیزبه عقب کشیده می شود،که این خود باعث بهبود و عمیق شدن  زاویه قدامی گردن خواهد شد .اعمال جراحی تکمیلی از جمله ساکشن چربی های زیر پوستی در ناحیه ی گردن و لبه ی فک تحتانی و اصلاح غبغب نیز در بسیاری از موارد  ضروری است.

محل برش عمل جراحی لیفت معمولا در جلوی لاله گوش می باشد وبسته به شدت لیفت، می تواند  تا پشت گوش امتداد پیدا کند. دقت در محل این برش و نوع برش دادن و طول برش همگی از فاکتورهای بسیار پراهمیت در نتیجه عمل جراحی ومیزان رضایت بیمار هستند.

بیشترین اثر عمل لیفت در ناحیه ی تحتانی صورت و گردن است ودر قسمت میانی صورت نیز بصورت نسبی موثر می باشد. مجموعه ی این اثرات باعث بهبود شکل سه بعدی صورت و جوانسازی آن می شود.

اعمال جراحی مختلفی را می توان همراه با لیفت صورت انجام داد که از شایعترین آنها  پیوند چربی ،لیفت ابرو ها ، جراحی پلک ها و پروتز چانه هستند .انجام این اعمال جراحی همراه با لیفت صورت و یا پس از آن، اثر بسیارشگرفی در تقویت نتیجه عمل لیفت صورت در میزان جوانسازی صورت و طبیعی بودن تغییرات ایجاد شده، دارد

پیوند چربی

جوانسازی و زیبا نمودن پوست صورت امروزه مورد توجه بسیاری از افراد مخصوصا خانم ها به دلیل توجه بیش از حد به ظاهر خود قرار گرفته است و یکی از راه های زیبا کردن صورت تزریق چربی برای از بین بردن چین و چروکها و جوان کردن آن می باشد.

یکی از تغییرات مهم صورت با افزایش سن ،افتادگی پوست و عضلات صورت می باشد.در این موارد از جمله  ،افتادگی در قسمت تحتانی صورت بوجودمی آید، زاویه بین صورت و گردن بازتر می شود وصورت حالت پیرتری به خود می گیرد. در این مواقع انجام عمل جراحی لیفت صورت ،باعث بهبود این حالت می شود. تاثیر عمل جراحی لیفت صورت را می توان با کشیدن پوست صورت در جلو و زیر گوش ها به سمت عقب و بالا شبیه سازی کرد.

در جراحی لیفت صورت با روش های مختلف در ابتدا عضلات صورت را به بالا وعقب کشیده و تثبیت می کنیم ودرانتها پوست اضافی را پیرایش می کنیم.در این جراحی همیشه عضله ی سطحی گردن نیزبه عقب کشیده می شود،که این خود باعث بهبود و عمیق شدن  زاویه قدامی گردن خواهد شد .اعمال جراحی تکمیلی از جمله ساکشن چربی های زیر پوستی در ناحیه ی گردن و لبه ی فک تحتانی و اصلاح غبغب نیز در بسیاری از موارد  ضروری است.

محل برش عمل جراحی لیفت معمولا در جلوی لاله گوش می باشد وبسته به شدت لیفت، می تواند  تا پشت گوش امتداد پیدا کند. دقت در محل این برش و نوع برش دادن و طول برش همگی از فاکتورهای بسیار پراهمیت در نتیجه عمل جراحی ومیزان رضایت بیمار هستند.

بیشترین اثر عمل لیفت در ناحیه ی تحتانی صورت و گردن است ودر قسمت میانی صورت نیز بصورت نسبی موثر می باشد. مجموعه ی این اثرات باعث بهبود شکل سه بعدی صورت و جوانسازی آن می شود.

اعمال جراحی مختلفی را می توان همراه با لیفت صورت انجام داد که از شایعترین آنها  پیوند چربی ،لیفت ابرو ها ، جراحی پلک ها و پروتز چانه هستند .انجام این اعمال جراحی همراه با لیفت صورت و یا پس از آن، اثر بسیارشگرفی در تقویت نتیجه عمل لیفت صورت در میزان جوانسازی صورت و طبیعی بودن تغییرات ایجاد شده، دارد  .

پروتز صورت

جوانسازی و زیبا نمودن پوست صورت امروزه مورد توجه بسیاری از افراد مخصوصا خانم ها به دلیل توجه بیش از حد به ظاهر خود قرار گرفته است و یکی از راه های زیبا کردن صورت تزریق چربی برای از بین بردن چین و چروکها و جوان کردن آن می باشد.پروتز های صورت در مواردی که درقسمتی از صورت ضعف حجمی داشته باشیم ،با هدف افزایش حجم آن ناحیه به کارمی روند.شایعترین پروتز های بکار رفته پروتز های چانه و پس از آن  پروتز های گونه وقسمت میانی صورت  هستند.گاهی اوقات جهت بهبود کمبود حجم زاویه فک و لب ها نیزاز پروتز استفاده می شود که البته با توجه به کاربردموفقیت آمیز پرکننده های مصنوعی در لب مورد اخیر(لب)کمتر موردتقاضا می باشد.

پروتز های مختلفی در بازار وجود دارد ولی ما بطور ترجیحی از پروتز های سیلیکونی استفاده می کنیم با توجه به سابقه  بسیار طولانی مصرف این پروتز ها و عدم وجود عوارض قابل توجه در این مدت، استفاده از این پروتز ها ایمن محسوب می شود.

پروتز های گونه و چانه معمولا از طریق داخل دهان گذاشته می شوند وبندرت بهتر است که پروتز چانه از طریق چین پوستی زیر چانه گذاشته شود.

گذاشتن پروتز ها همراه با اعمال جراحی زیبایی دیگر در موارد لازم می تواند اثر زیبایی بخشی جراحی را بطور قابل ملاحظه ای افزایش دهد.این اثر بخصوص در بیماران با چانه ی کوچک که تحت جراحی های زیبایی بینی  و یا لیفت گردن قرار می گیرند قابل ملاحظه می باشد ،در این بیماران انجام همزمان پروتز چانه و رینوپلاستی باعث بهبود چشمگیر در نتیجه ی عمل جراحی زیبایی بینی می شود.

 همز مانی پروتز چانه و لیفت گردن نیزتاثیر جوانسازی مورد نظردر اثر لیفت گردن وصورت را دو چندان می کند.

بوتاکس

امروزه تزریق بوتاکس یکی از شایعترین مداخله ها درمطب پزشکان متخصص زیبایی است. بسیاری از چین ها و بدفورمی های صورت بخصوص در ناحیه ی پیشانی به علت انقباض بیش از حد وطولانی برخی از عضلات ناحیه می باشندو کنترل میزان انقباض این عضلات می تواند در پیشگیری و بهبود این چین ها و بدفورمی ها بسیار تاثیرگذار باشد. تزریق موضعی بوتاکس که در واقع یک سم فلج کننده است در داخل عضله های صورت ،منجر به فلج این عضلات و در نتیجه دسترسی به هدف فوق می شود.بیشترین کاربرد بوتاکس در نیمه ی فوقانی صورت می باشد و با تزریق دقیق و مناسب آن ،می توان علاوه بر بهبودبخشیدن چین های عمودی بین چشم ها ،چین های افقی روی پیشانی وچین های کناره ی خارجی چشم ها ،باعث بالا رفتن و خوش فورم شدن ابروها و از بین بردن چهره ی عصبانی فرد شد.

تاثیر بوتاکس ،پایدار نمی باشد و پس از چهار تا شش ماه اثر آن از بین می رود و در صورت تمایل بیمار ،می توان تزریق را تکرار کرد.اشاره به این نکته ضروری است که تزریق بوتاکس بخصوص در مواردی که بصورت مکرر انجام می شود در دراز مدت باعث ضعیف شدن پایدار عضله مورد نظرشده و از طرف دیگر،از بین رفتن عادت به انقباض پی در پی عضله ،باعث باقی ماندن اثرات بوتاکس علی رغم گذشت زمان می شود.

از موارد دیگر استفاده از بوتاکس، کاربرد آن در گردن است که برای از بین بردن چین های میانی گردن استفاده می شود. میزان دوز مصرفی در موارد زیبایی معمولا بسیار محدود می باشد و عوارض سیستمیک ندارد.شایعترین عارضه ی استفاده از بوتاکس ایجاد مقاومت نسبت به آن است که در این مواقع میزان اثر بوتاکس در تزریق های بعدی،کاهش می یابد .این عارضه در مواقعیکه از بوتاکس های با برند متفرقه استفاده می شود و یا فاصله ی زمانی بین تزریقات مکرر بسیارکم باشد ،بیشتر است.

بالاکشیدن ابروها (لیفت ابرو)

افتادگی ابروها از تغییرات بسیار شایع صورت در اثر افزایش سن می باشد و لیفت ابروها از اعمال جراحی شایع زیبایی و جوانسازی صورت بشمار می رود.

هدف از  این عمل جراحی در درجه اول بالاکشیدن ابروها و سپس اصلاح شکل ابروها به فورمی که در جوانی وجود داشته و یا موردنظر بیمار می باشد ،است.کم کردن شدت چین های پوستی ناحیه ی پیشانی و بین ابروها نیز می تواند بستگی به نوع عمل جراحی انتخاب شده ، جزو اهداف عمل جراحی بشمار برود.

نوع عمل جراحی بسته به زن و یا مرد بودن،محل رویش موی سر،و نظر بیمار می تواند متفاوت باشد. این عمل جراحی را می توان از طریق برشهای مختلف از جمله برش در امتداد ابروها ،برش در راستای چین های افقی پیشانی،  در امتداد خط رویش موی سرو یا برش در ناحیه مودار سر(پشت خط رویش مو ) انجام داد. جراحی با برش در ناحیه پشت خط رویش موهارا نیز خود می توان به انواع مختلف از جمله روش اندوسکوپیک(برش های متعدد عمودی در سر)، برش محدود در محاذات قسمت خارجی ابروها و سرانجام برش سرتاسری در سر تقسیم بندی کرد. هریک از روش های فوق نکات مثبت و منفی خاص خود را دارند وبا توجه به شرایط هر بیمارو تعیین اهداف عمل جراحی ،روش مناسب برای بیمار انتخاب خواهد شد.

جراحی زیبایی لاله گوش (اتوپلاستی)

جراحی زیبایی گوش یکی از مهمترین اعما ل جراحی پلاستیک می باشد. بدشکلی لاله ی گوش معمولا به شکل برجسته بودن لاله ی گوش می باشد. در این حالت زاویه ی بین لاله ی گوش و سر بیمار بیش از حد معمول، باز می باشد ولاله ی گوش برجسته است که اصطلاحا  به آن گوش خفاشی  یا ولوله ای می گویند .در بسیاری موارد علاوه بر برجسته بودن لاله ی گوش فورم  چین های لاله ی گوش نیزغیر طبیعی بوده وبرخی چین های طبیعی در این افراد یا وجود ندارند و یا بسیار کم عمق و یا عمیقتر از نرمال، هستند. این حالت می تواند بصورت یک طرفه و یا دو طرفه باشد که در موارد یک طرفه بیشتر برای بیمار آزار دهنده است .ویژگی منحصر به فرد گوش ولوله ای این است که این بد شکلی نزد کودکان بسیار قابل توجه می باشد و برخلاف بد شکلی های دیگر که بچه ها معمولا متوجه آنها نمی شوند در این مورد ، کودک و همسالان او این بد شکلی را می بینند و معمولا کودک در بین همسالان خود مورد تمسخر و بی مهری قرار می گیرد. این هردو،خود می توانند منجر به افسردگی و رفتار های غیر اجتماعی و احیانا افت تحصیلی در کودک و یا نوجوان شود . تغییر رفتار در کودک درحالی است که وی بندرت به نقش این بد شکلی در روحیه ی خود ،آگاه است وبه آن اعتراف می کند  و تنها پس از توجه بسیار زیاد والدین و مشورت با روانشناس و پزشک گوش و حلق و بینی ،نقش این بد فورمی مشخص می شود.

با توجه به اینکه تغییرات رفتاری کودک ،افت تحصیلی وی وتاثیر این تغییرات در آینده او بسیار مهم هستند و پیشگیری هر بیماری نسبت به درمان آن ارجحیت دارد و اینکه رشد لاله ی گوش درشش تا هفت سالگی تقریبا متوقف می شود ، این سن (شش تا هفت سالگی )بهترین سن برای درمان جراحی بد شکلی لاله ی گوش در نظر گرفته می شود و برخلاف سایر اعمال جراحی زیبایی که معمولا بایستی تا پس ازسنین  بلوغ صبر کرد، این عمل جراحی را می توان در سنین کودکی انجام داد و نتیجه ی عمل جراحی حتی بهتر از سنین بزرگسالی می باشد.البته این عمل جراحی در هر سنی از جمله در جوانی قابل انجام می باشد.

در اینعمل جراحی ،برش در پشت لاله ی گوش داده می شود و پس از آشکار شدن غضروف لاله ی گوش، با پیرایش و شکل دادن غضروف  و ایجاد چین های طبیعی و تنظیم عمق هر یک از این چین ها ، زمینه را برای اصلاح فورم لاله ی گوش و اصلاح  پایدار برجستگی لاله ی گوش فراهم کرده و در انتها اقدام به نزدیک کردن لاله ی گوش به سر بیمار، با کمک سوتورهای خاصی می کنیم . در صورتیکه مرحله ی اول جراحی به دقت صورت نگیرد ، احتمال عود برجستگی لاله ی گوش بسیار زیاد است.در این عمل جراحی ، محل برش در پشت لاله ی گوش پنهان می شود و هیچگاه برای بیمار آزار دهنده نخواهد بود و هر دو گوش را می توان  و بهتر است در یک مرحله ،اصلاح کرد.