اتوپلاستی یا جراحی گوش چیست ؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اتوپلاستی ( جراحی زیبایی گوش ) چیست؟ شایعترین اختلال زیبایی لاله گوش،گوش های برجسته هستند. در این بیماران معمولاً مراحل رشد لاله گوش در دوران جنینی به خوبی طی نشده و انحنا و چین های طبیعی لاله گوش شکل نگرفته اند؛ این امر موجب برجسته شدن لاله گوش شده و گوش بزرگتر از حد طبیعی بنظر میرسد. البته این درحالی است که در اکثر اوقات در حقیقت لاله گوش بزرگ نبوده و به علت عدم وجود چین های طبیعی، بزرگتر از نرمال بنظر می رسد. برای اصلاح این اختلال لاله گوش جراحی اتوپلاستی یا عمل جراحی گوش انجام می شود.

 

برای اطلاع از هزینه عمل زیبایی گوش برجسته با مطب دکتر دوغایی تماس بگیرید.

جراحی اتوپلاستی

همانطور که گفته شد در صورتی که لبه گوش از سر فاصله زیادی داشته باشد، یا گوش ها بزرگتر از حد نرمال باشد و یا اینکه فرد از جراحی گوش قبلی خود رضایت نداشته باشد و نتیجه قابل توجهی را از عمل اتوپلاستی قبل خود دریافت نکرده باشد، می توانید برای جراحی زیبایی گوش به مطب دکتر دوغایی مقدم مراجعه کند. حال قصد داریم تا در این نوشتار نحوه عمل اتوپلاستی را برای شما شرح دهیم.

در جراحی اتوپلاستی تلاش می شود با روش های مختلف، برجسته بودن لاله گوش اصلاح شود و لاله گوش به سر بیمار نزدیکتر شود، برای انجام اتوپلاستی بایستی علاوه برنزدیک کردن کلی لاله گوش، چین و شکن‌های طبیعی گوش نیز بازسازی شوند. هدف از اتوپلاستی، رسیدن به نمای طبیعی لاله گوش می‌باشد و نه ایجاد فرم خاصی از زیبایی، از طرفی پس از جراحی اتوپلاستی کوچکتر بنظر خواهد رسید. عمل جراحی اتوپلاستی از طریق برشی در پشت گوش انجام می شود و درصورتی‌که نیاز به برش در سطح قدامی لاله گوش نیز باشد، این برش در داخل چین و شکن ها طوری طراحی می شود که  قابل مشاهده نخواهد بود.

 اختلال در زیبایی ناشی از گوش های برجسته، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و درحالی‌ که گاهی هیچگونه ناراحتی در فرد ایجاد نمی شود. در بسیاری از افراد باعث ناراحتی‌های جدی شخصیتی – روانی  می‌شود . این اختلال جزو معدود دفرمیتی هایی است که  بچه ها به آن توجه می کنند و هم کودک مبتلا و هم دوستان همسال او متوجه این اختلال شده وآن را به عنوان یک معلولیت و وضعیت غیر عادی درنظر می‌گیرند که در بسیاری از موارد منجربه مورد استهزا قرار گرفتن کودک شده، به از دست رفتن اعتماد به نفس واختلال های روانی از جمله افسردگی، گوشه گیری، و افت تحصیلی کودک می انجامد و به همین دلیل درمان بموقع و پیشگیرانه در این بیماران بسیار پراهمیت می باشد . هدف از جراحی گوش در واقع زیبایی نبوده بلکه طبیعی شدن بیمار و جلوگیری از بروز این اختلالات روانی – شخصیتی در کودک می باشد.

سن مناسب برای جراحی گوش

با توجه به اینکه لاله گوش در هفت سالگی قسمت اعظم رشد خود را کرده است و اینکه غضروف ها در این سن بسیار انعطاف پذیر هستند، این سن زمان مناسبی برای جراحی اتوپلاستی بوده و در این سنین راحت تر می توان چین های لاله گوش را بازسازی کرد. از طرفی جراحی زیبایی گوش زودهنگام در کودکی علاوه بر ایجاد زیبایی، موجب پیشگیری از اختلالات افسردگی وافت تحصیلی ناشی از گوش‌های برجسته در کودک می شود، به همین دلایل بنظر می رسد زمان ایده آل برای جراحی در شش تا هفت سالگی و قبل از سن مدرسه رفتن کودک باشد.

 بسیاری از بیماران در سنین جوانی و حتی میانسالی مراجعه می کنند و این جراحی در این سنین نیز موفقیت آمیز است ولی نتیجه جراحی در این افراد فقط جنبه زیبایی دارد.  اکثریت این جوانان از فشار عصبی و روانی زیاد در دوران کودکی خویش و نداشتن اعتماد به نفس و افت تحصیلی در آن زمان حکایت می کنند و اینکه در آن سنین توان و قدرت مطرح ساختن این فشار را با والدین و افراد بزرگتر نداشته اند. و لذا سودمندی جراحی در این سنین فقط از نظر زیبایی ارزشمند است.

 

عوارض جراحی زیبایی گوش 

  • ممکن است بعد از اتوپلاستی جای زخم در پشت گوش شما باقی بماند اما نیازی نیست نگران باشید، زیرا جای اسکار و جای زخم در پشت گوش قرار دارد و به راحتی قابل مشاهده نیست.
  • در صورتی که پزشک شما حاذق نباشد ممکن است عدم تقارن را در دو گوش خود احساس کنید. این مورد بستگی به انتخاب پزشک جراح شما دارد. برای مشاهده نمونه جراحی اتوپلاستی می توانید روی لینک کلیک کنید.

 

نکات قبل از عمل جراحی زیبایی گوش 

  • در صورتی که سیگار می کشید این مورد را حتما با پزشک مطرح کنید. کشیدن سیگار عمل خون رسانی به پشت گوش را کاهش داده و این در روند انجام عمل تاثیر منفی خواهد داشت.
  • از مصرف داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهابی جدا خودداری کنید.

 

مراقبت های بعد از اتوپلاستی 

  • بعد از اتوپلاستی ( جراحی زیبایی گوش ) دور سر شما بندپیچی انجام می شود و این باعث ایجاد درد و خارش می شود. از خاراندن و دست زدن به ناحیه عمل شده خودداری کنید.
  • برای پوشیدن لباس بهتر است از لباس های سایز بزرگ و یا پیرهن استفاده کنید.
  • از خوابیدن به سمت ناحیه عمل شده خودداری کنید.

 

  • می خواهم جراحی اتوپلاستی انجام دهم ولی از اینکه پس از جراحی گوشهایم به سر بچسبند نگرانم ؟

معمولاً در افراد طبیعی گوش چسبیده به سر نیست و حدود یک تا یک و نیم سانتی متر با سر بیمار فاصله دارد، در جراحی اتوپلاستی هم هدف چسباندن لاله گوش به سر نمی باشد و باید لاله گوش، طوری جراحی شود که فاصله طبیعی با سر داشته باشد. وجود این فاصله هم باعث زیبایی  بیشتر می شود و و هم این فاصله برای قرار دادن دسته عینک و یا وسایل کمک شنیداری از جمله هدست های مختلف که این روزها بسیار استفاده می شوند،  ضروری است.

 

  • پس از جراحی اتوپلاستی چه رعایت هایی لازم است؟

در چند روز اول معمولاً گوشهای شما با پانسمان پوشانده شده اند، پس از باز کردن پانسمان باید بهداشت را رعایت کنید و بخصوص دست آلوده به محل جراحی نزنید و نکته دوم استفاده از هدبند است که بهتر است بمدت سه تا چهار هفته  دائما هدبند داشته باشید.(هدبند های حوله ای ورزشی کافی است و نیازی به هدبند های خاص طبی نیست) و پس از آن نیز تا مدتها بهتر است شبها هدبند استفاده کنید.

 

  • آیا اتوپلاستی در گوشهای کشتی گیران کاربرد دارد؟

درکشتی گیرها، آسیب به لاله ی گوش شایع می باشد که در حقیقت فشار زیاد به غضروف گوش باعث شکستگی غضروف شده واین خود باعث خونریزی زیر پوستی شده و این باقی ماندن این خونریزی باعث دفورمیتی گوش می شود،  چنانچه بیمار در چند روز اول، مراجعه کند با تخلیه ی خون  و پانسمان مناسب، مشکل بیمار کاملاً حل خواهد شد و لاله گوش به حالت عادی برمی گردد، ولی در صورت گذشت زمان متاسفانه دفورمیتی ایجاد شده پایدار شده و ترمیم این اختلال بسیار مشکل ودر بسیاری مواقع بی نتیجه خواهد بود.

دکتر مهران دوغایی مقدم

جراح و متخصص گوش، گلو و بینی

جراح زیبایی بینی و صورت

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *