لیفت شقیقه چیست و بهترین روش آن کدام است؟

لیفت شقیقه که تحت عنوان لیفت تمپورال نیز شناخته می شود پروسیجری است که برای درمان افتادگی ابروها و نیز رفع چین و چروک ها و شلی پوست در ناحیه شقیقه طراحی شده است. هدف از این فرایند ، جوانسازی و بالا کشیدن دم ابروها و شقیقه و خلق یک ظاهر جوان تر و چهره ای شاداب تر می باشد. در طول این فرایند ، جراح تمپورال لیفت ، معمولاً برشی را در راستای خط رشد مو یا بالاتر از آن و داخل موهای شقیقه ایجاد می کند. بافت های پایه در موقعیت مناسب قرار گرفته و پوست اضافی برداشته می شود. سپس برش ها با دقت بسته می شوند. این پروسیجر به پایدار شدن و بالا کشیده شدن دم ابروها کمک کرده و چین و چروک های این ناحیه از صورت را صاف می کند. به این ترتیب ، کانتوری جذاب در چهره ایجاد می شود. اجرای این فرایند به دست یک جراح ماهر و باتجربه که با انجام ارزیابی های جامع ، مناسب ترین تکنیک را بر اساس اهداف و نیاز هر بیمار انتخاب می کند یکی از مهمترین الزامات در دستیابی به یک نتیجه چشم نواز تلقی می شود. در ادامه با کمک یکی از بهترین پزشکان جراحی لیفت شقیقه در تهران دکتر مهران دوغایی به بررسی و آشنایی با این پروسه می پردازیم. 

 

لیفت شقیقه در تهران - دکتر مهران دوغایی مقدم

 

نحوه انجام جراحی لیفت شقیقه

تکنیک های متنوعی وجود دارد که می توان برای اجرای پروسیجر لیفت تمپورال مورد استفاده قرار داد. دستاورد ویژه بر اساس ترجیحات جراح و نیازهای یونیک هر بیمار ، متفاوت می باشد. شرح کلی نحوه اجرای پروسیجر به شکل زیر است:

 • بیهوشی: جراحی تحت بی حسی موضعی با تزریق آرامبخش یا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. نوع بیهوشی در طول جلسه مشاوره ، مورد بحث قرار می گیرد.
 • ایجاد برش : جراح برش هایی را در راستای خط رشد مو یا در داخل موها ایجاد می کند. موقعیت و طول برش ها بر حسب نتیجه مورد نظر و آناتومی صورت بیمار ، و محل خط رویش موها متفاوت است.
 • تغییر موقعیت بافت : بافت های پایه از قبیل عضله ، پوست و بافت نرم زیر آن برای بالا کشیده شدن دم ابروها و شقیقه ، در موقعیت جدید قرار داده می شود. این کار به رفع چین و چروک ها و بازیابی جوانی در چهره نیز کمک می کند.
 • برداشتن پوست : پوست اضافی با دقت پیرایش می شود و کانتور کلی بهبود می یابد.
 • بستن برش ها : برش ها با استفاده از بخیه یا منگنه های پزشکی بسته می شوند. انتخاب تکنیک بستن برش ، بر اساس ترجیح پزشک ، متفاوت می باشد.

مزایای بالا کشیدن شقیقه با لیفت

لیفت شقیقه در تهران بعنوان یک پروسیجر زیبایی دارای مزایای بالقوه متعددی می باشد :

 • بالا کشیدن ابرو و شقیقه : هدف اصلی این فرایند زیبایی ، بالا کشیدن دم ابرو و شقیقه است. این کار به بازیابی جوانی چهره و شاداب تر شدن آن از طریق برداشتن پوست اضافی ، کمک می کند.
 • جوانسازی چهره : با اجرای این فرایند ، چین و چروک های ناحیه شقیقه باز می شود. چنین اتفاقی باعث جوانسازی چهره می شود.
 • بهبود تقارن : لیفت تمپورال ، تقارن ابروها و ناحیه شقیقه را افزایش می دهد و به خلق هارمونی بیشتر بین دو طرف صورت کمک می کند.
 • بالا رفتن اعتماد به نفس : بسیاری از افرادی که تحت این پروسیجر ، جراحی شده اند اذعان می کنند که اعتماد به نفس و حس رضایت کلی آنها از چهره شان افزایش یافته است.

به خاطر داشته باشید که مزایای این فرایند ، در افراد مختلف ، متفاوت است. نتیجه پروسیجر به فاکتورهایی از قبیل آناتومی ، مهارت جراح و انتظارات بیمار از جراحی وابسته است.

انواع روش های تمپورال لیفت

تکنیک های دو روش جراحی و بدون جراحی برای اجرای پروسیجر لیفت شقیقه موجود می باشد. در ادامه به برخی از این تکنیک ها اشاره شده است:

 • تکنیک جراحی تمپورال لیفت : در این پروسیجر ، برش هایی در ناحیه شقیقه ایجاد می شود تا امکان دسترسی به بافت های پایه و بالا کشیدن آن فراهم شود. پوست و در صورت نیاز ، چربی اضافی از ناحیه ، برداشت می شود. این برش ها اغلب در خط رشد مو یا داخل محل رویش موها در ناحیه شقیقه، پنهان می شوند. هدف از انتخاب این موقعیت های استراتژیک ، به حداقل رساندن قابل رویت بودن اسکار می باشد.
 • تکنیک های بدون جراحی :
 1. فیلرهای بافتی : تزریق این فیلرها در ناحیه شقیقه کمک می کند تا حجم از دست رفته بازیابی شده و شکل ظاهری چین و چروک ها بهبود یابد.
 2. لیفت شقیقه با نخ : در این تکنیک بدون جراحی ، نخ های قابل جذبی در پوست شقیقه وارد می شوند. این نخ ها بالا کشیده می شوند تا تاثیر لیفتینگ خود را در ناحیه شقیقه برای مدتی ایجاد کنند.
 3. اولتراپی : در این فرایند بدون جراحی ، انرژی اولتراسوند برای تحریک تولید کلاژن در لایه های عمیق پوست مورد استفاده قرار می گیرد. با این روش ، پوست افتاده ، به مرور زمان سفت می شود.

لازم به ذکر است که تاثیر و ماندگاری تکنیک های بدون جراحی ، دائمی نمی باشد و نتایج به دست آمده از آنها به اندازه روش های جراحی ، تاثیرات مثبت در چهره ایجاد نمی کنند. انتخاب تکنیک به فاکتورهای متعددی از قبیل اهداف زیبایی بیمار ، شدت دغدغه و نیز توصیه متخصص وابسته است.

داوطلب ایده آل لیفت شقیقه

یک داوطلب خوب برای پروسیجر لیفتینگ شقیقه صرفنظر از جراحی یا بدون جراحی بودن آن ، فردی است که یک یا چند مورد از موارد زیر در باره او مصداق داشته باشد:

 • افتادگی پوست در ناحیه شقیقه
 • فرورفتگی و توخالی بودن شقیقه ها
 • تمایل به جوانسازی صورت 
 • داشتن انتظارات منطقی از نتیجه فرایند

در پروسیجر تمپورال لیفت نیز مشورت کردن با یک متخصص کارآمد و ماهر مانند هر پروسیجر زیبایی دیگر ، یک الزام مهم محسوب می شود. متخصص ، دغدغه های ویژه بیمار را ارزیابی می کند و مشخص می کند که آیا فرد ، از شرایط داوطلبی ایده آل برای بهره مند شدن از فرایند لیفت شقیقه برخوردار است یا خیر. وی همچنین توصیه های کاملاً سفارشی را متناسب با شرایط هر بیمار ، در اختیار او قرار می دهد.

آمادگی های قبل از فرایند لیفتینگ

قبل از قرار گرفتن تحت جراحی لیفت شقیقه در تهران دنبال کردن دستورالعمل های جراح الزامی است. این دستورالعمل ها در همه بیماران یکسان نمی باشد و به همین دلیل شرکت در جلسه مشاوره و مشورت کردن به طور مستقیم با جراح منتخب ، ضروری است. برخی از توصیه های کلی شامل موارد زیر می باشد :

 • ارزیابی پزشکی : لازم است سابقه پزشکی بیمار به طور کامل بررسی شود تا از سلامت عمومی او و ایمن بودن ، اطمینان حاصل گردد.
 • اجتناب از مصرف برخی داروها : جراح با بررسی فهرست کامل داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید ، دستور قطع مصرف یا تغییر دوز برخی از آنها را می دهد.
 • لیفت شقیقه : در صورتی که سیگاری باشید ، جراح به شما توصیه می کند مدتی قبل از عمل ، اقدام به ترک آن نمایید. علت چنین تجویزی ، پیشگیری از بروز پیامدهای منفی ناشی از این مخدر بر روی روند بهبود و عوارض جانبی است.
 • ناشتا بودن قبل از جراحی : لازم است چند ساعت قبل از عمل ، بمنظور پیشگیری از بروز عوارض جانبی در زمان بیهوشی ، چیزی نخورید و ننوشید.

حتماً دستورالعمل های جراح را برای برخوداری از یک جراحی ایمن و یک دوره ریکاوری هموار با دقت دنبال کنید.

ماندگاری لیفت شقیقه چقدر است ؟

ماندگاری نتایج جراحی لیفت شقیقه به عوامل مختلفی از جمله نوع جراحی انجام شده ، تکنیک مورد استفاده در طول عمل ، و ویژگی‌های فیزیولوژیکی و کیفیت زندگی فرد دابسته است. در ادامه در این خصوص توضیحات بیشتری آمده است:
نوع جراحی:
ماندگاری نتایج به نوع جراحی انجام شده بستگی دارد. لیفت کردن شقیقه ممکن است با استفاده از روش‌های مختلفی انجام شود، از جمله جراحی باز (Open Brow Lift)، جراحی بسته (Endoscopic Brow Lift) ، یا لیفت شقیقه با استفاده از تزریق . هر کدام از این روش‌ها نتایج متفاوتی را به دست می دهند.
تکنیک مورد استفاده:
تکنیک مورد استفاده در لیفت شقیقه نقش مهمی در ماندگاری نتایج به دست آمده ایفا می‌کند. تکنیک‌های پیشرفته مثل لیفتینگ شقیقه با استفاده از اندوسکوپ معمولاً به ماندگاری بهتری منجر می‌شوند.
ویژگی‌های شخصی:
ویژگی‌های فیزیولوژیکی و جسمی هر فرد نیز در میزان ماندگار بودن نتیجه به دست آمده از فرایند ، تأثیرگذار هستند. مثلاً سطح ایجاد چین و چروک ، انعطاف پوست ، و توانایی بهبود و بازیابی فرد نقش مهمی در ماندگاری نتایج دارند.
عوارض جانبی:
هر گونه عوارض جانبی یا مشکلات پس از جراحی نیز ممکن است بر ماندگاری نتایج تأثیر بگذارد. مراعات به دقت توصیه‌های پزشک و مراقبت پس از جراحی که به صورت سفارشی برای هر بیمار ، از سوی پزشک مطرح شده است ، می تواند نقش مهمی در مهارکردن عوارض و طولانی شدن نتیجه به دست آمده از عمل ، ایفا کند.
سلامت کلی فرد:
وضعیت عمومی سلامت ، سبک زندگی ، و موارد مشابه نیز می‌توانند در ماندگاری نتایج تأثیرگذار باشند.
معمولاً نتایج لیفت شقیقه ممکن است تا 5 تا 10 سال یا بیشتر حفظ شوند، اما با گذشت زمان و به دلیل فرایندهای طبیعی پیری ، ممکن است نیاز به تجدید کردن جراحی داشته باشید. این موارد به عوامل فردی و شرایط خاص هر فرد بستگی دارند، و همیشه مهم است که با پزشک خود دربارهٔ انتظارات از نتایج صحبت کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها