لیفت صورت: مزایا،عوارض،قیمت، ماندگاری

در این بخش از مقاله میخواهیم به روش های لیفت صورت، فواید لیفتینگ، عوارض و هزینه لیفت صورت بپردازیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت یکی از انواع جراحی پلاستیک صورت میباشد که کلمه پلاستیک آن از کلمه یونانی پلاستیکوس گرفته شده اس که به معنی شکل میباشد. با جراحی پلاستیک معمولا شکل و ظاهر فرد تغییر پیدا کرده و نواقص صورت وی مانند چین و چروک های اطراف لب، چشم ، سوختگی های صورت و معالجاتی مانند زیباسازی سینه و … برطرف میشود. 

چرا جراحی پلاستیک صورت

جراحی لیفت صورت توسط متخصص گوش حلق و بینی انجام می شود که باید قبل از انجام آن حتما از جراح خود اطمینان حاصل نمایید.

امروزه  اکثر خانم ها و حتی آقایان به دنبال زیبایی های ظاهری هستند که توسط آنها اعتماد به نفس از دست رفته خود را به دست آورند؛ علاوه بر این گروه، عده ای به دنبال درمان نواقص ظاهر خود هستند به همین دلیل  جراحی پلاستیک میتواند برای این گروه افراد بهترین نتیجه را داشته باشد. 

لیفتینگ صورت

پدیده ای که به مرور زمان و با سپری شدن دوران جوانی برای هر شخصی اتفاق می افتد تحلیل بافت های زیر پوستی در تمامی اندام ها به خصوص صورت است. البته لازم به ذکر است این پدیده تنها در اثر بالا رفتن سن ایجاد نمی شود بلکه عوامل دیگری همچون بیماری یا کاهش وزن نیز اثری مشابه سالخوردگی را بر بافت های زیر پوست اعمال می کند. این پدید موجب شل شدن پوست و ایجاد چین چروک و کاهش زیبایی ظاهری افراد می شود. در گذشته برای مواردی از این دست راه چاره مناسبی وجود نداشت اما با پیشرفت دانش بشر در زمینه های مختلف از جمله دانش پزشکی کم کم راهکارهایی برای مقابله با این عوامل در اختیار بشر قرار گرفت. راهکاری که پزشکان، جراحان و متخصصین زیبایی برای مقابله با اثرات ناشی از شل شدن پوست صورت ارائه می کنند استفاده از خدمات لیفتینگ صورت است.

 بدین معنا که جراح پوست شل شده و همچنین ماهیچه های آن را در جهت پشت و بالای صورت می کشد و اضافی آن را جراحی و جدا می کند. این پروسه را جراحی لیفت صورت یا لیفتینگ می گویند. لیفت صورت که امروزه یکی از پرطرفدارترین جراحی پلاستیک به شمار می رود راهکار مناسبی برای مقابه طولانی مدت با شل شدن پوست صورت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص لیفتینگ صورت با مطب دکتر مهران دوغایی مقدم متخصص و جراح زیبایی تماس حاصل فرمائید. مهم‌ترین نکته در انجام فیس لیفت این‌ است که باید دقت شود تا در انتخاب جراح و متخصص عجول نباشید و با تحقیق و کسب اطمینان کامل بهترین جراح لیفت صورت را پیداکنید.

 

لیفت صورت دوغایی مقدم

 

تا کنون پیرامون عارضه شل شدن و افتادگی پوست صورت و درمان آن یعنی همان کشیدن پوست صورت بحث و صحبت داشته ایم. حال زمان آن است تا با روش‌های لیفتینگ صورت و نحوه انجام آن بهتر آشنا شویم. در ادامه مطالب مفید و مناسبی در مورد فیس لیفت یا همان لیفتینگ صورت در اختیار شما عزیزان خواهیم گذاشت.

ماندگاری جراحی لیفت صورت 

افزایش سن، پس از جراحیهای جوانسازی نیزهمچنان ادامه خواهد داشت و تغییرات دژنراتیو و آتروفیک صورت، همچنان روی خواهند داد به همین دلیل نتیجه ی کلیه روشهای جوانسازی از نظر مدت زمانی محدود می باشد. در مورد لیفت صورت نتایج معمولا تا حدود ده سال با شما خواهد بود.
زمان باقی ماندن این نتایج درجراحیهای لیفت گردن کمتر است و در لیفت پیشانی، این مدت، کمترین می باشد. به همین دلیل امروزه تزریق بوتاکس در موارد زیادی جایگزین جراحیهای لیفت پیشانی شده است. باید در نظر داشت در صورتیکه انجام لیفت صورت زودهنگام نباشد و بموقع انجام شود، معمولا فرد پس از ده سال از نظر روانی با شرایط سنی خود هماهنگ بوده و بندرت فردی برای انجام دوباره جراحی لیفت صورت، مراجعه مجدد خواهد داشت.

انواع لیفت صورت

به طور کلی روش‌های لیفت و کشیدن پوست صورت را می‌توان در دو گروه لیفتینگ صورت بدون جراحی که از طریق استفاده از انواع کرم‌ها و داروها یا مواد طبیعی که با‌عث افزایش جریان خون در صورت و تبع آن تا حدودی لیفت صورت می‌شوند. یا از لیفتینگ صورت با جراحی که آن هم به دو صورت شامل:

 1 کشیدن پوست صورت و ماهیچه های زیرین آن و جراحی قسمت‌های اضافی : شایان ذکر است که این روش با تمام قدرت و اثر‌گذار بودن خود تنها از پروسه پیر‌شدن، افتادگی و ایجاد چین و چروک تا مدتی حدود 5 الی هشت سال جلوگیری می کند و ابدا بدین معنی نیست که این روند را کاملا متوقف کند.

 2- لیفت صورت با استفاده از نخ: در این روش که می توان مبدا آن را برای بار اول کشور کره جنوبی دانست با استفاده از نخ و ورود آن ها به بافت پوست باعث ایجاد افزایش جریان خون و تویت ساخت کلاژن ها و در نتیجه کشده شدن پوست صورت با نخ شد. لازم به ذکر است که جنس نخ ها حتما می‌بایست قابل جذب و مناسب این عمل باشد. هزینه کم، عدم نیاز به بیهوشی و مدت زمان کم برای انجام این عمل، از ویژگی های عمل لیفت صورت با نخ است. نتایج این روش بستگی به مهارت پزشک جراح لیفت شما دارد.

3- لیفت صورت به روش لیزر فراکشنال: لیفت صورت با لیزر فراکشنال مناسب افرادی با چین و چروک های کم مانند چروک دورچشم، خط خنده می باشد. نتیجه این نوع روش کاهش 2 الی 4 میلی متری چروک صورت است.

4- لیفت صورت به روش اندوسکوپی: لیفت اندوسکوپیک صورت روشی است که در آن به کمک دستگاه اندوسکوپی مداد مانند، ناحیه میانی صورت را برش می دهند. این برش ها کوچک هستند و اغلب از این روش برای لیفت گونه ها، گردن و غبغت استفاده می شود. لیفت آندوسکوپی نیاز به بیهوشی ندارد و عمل جراحی لیفت صورت در مدت زمان کوتاه با بی حسی موضعی انجام می شود. جراح لیفت صورت با ایجاد برش های کوچک توسط اندوسکوپ و مشاهده تصاویر ویدیویی ارسالی از اندوسکوپ به دستگاه نمایشی تلویزیونی به راحتی می تواند لایه های زیرین پوست شما را مشاهده و عمل جراحی لیفت صورت را انجام دهد.

لیفت صورت بدون جراحی

شایعترین و مهمترین روش غیرجراحی و محتاطانه، تزریق بوتاکس می باشد که باعث بالا رفتن ابروها و پیشانی و از بین رفتن چین وچروکهای پوستی می شود. تزریق بوتاکس روش شایع و مناسبی است و امروزه در بسیاری از موارد جایگزین جراحی های لیفت پیشانی شده است و با توجه به سودمندی بالا و عوارض نادر  ، بشدت توصیه می شود.

یکی از روش های بوتاکس صورت، لیفت ابرو میباشد که موجب بالارفتن ابروها شده و زیبایی آن را به دنبال دارد.

روش شایع دیگر، تزریق ژل های موقت در ناحیه میانی صورت است که در افراد میانسال باعث کشیدگی قسمت میانی صورت به بالا می شود ، البته باید در نظر داشت که نیاز به تکرار این تزریق ها و حجم نسبتا زیاد ژل در هر بار، از نکات بارز منفی استفاده از ژل به این منظور هست. از طرفی ژلهای طولانی اثر و یا ژلهای دائمی به علت عوارض بالا بهیچ عنوان توصیه نمی شوند.

روشهای دیگری نیز که با تاثیر بر پوست، باعث مستحکم شدن وافزایش ضخامت پوست می شود، وجود دارند و توسط همکاران محترم متخصص پوست بکارمیروند. با توجه به محدود بودن اثرات، این روشها معمولا در انتهای سنین جوانی و اوائل میانسالی و در مراحل اولیه افتادگی پوست، کاربرد دارند .

 

جوانسازی پوست با لیفت صورت

 

مینی لیفت صورت و گردن 

عمل مینی لیفت مانند لیفت صورت و گردن است اما با این تفاوت که برش های کوچک و کم حجم تری ایجاد می شود و هم چنین عوارض کمتری را در مراجعه کننده ایجاد می کند. در  این عمل نیازی به بیهوشی کامل نیست و تنها با بی حسی موضعی می توان عمل  را انجام داد.

این نوع جراحی برای افرادی که دارای چین و چروک های کمتری هستند مناسب است زیرا بعد از جراحی لیفت، تغییرات کمتر و کوتاه مدت تری را شاهد خواهید بود. در این روش شما مدت نقاهت کمتری را می گذرانید و تورم و کبودی کمتری را مشاهده می کنید. افرادی که دارای چین و چروک های عمیق تری هستند برای کاهش و جوان سازی پوست خود لازم است تا از روش لیفت صورت و گردن عمیق استفاده کنند. در مورد روش های لیفتینگ صورت باید با پزشک جراح زیبایی صورت خود صحبت کنید تا ضمن ارائه راهنمایی بهترین روش فیس لیفت را برای شما انجام دهد. 

هزینه مینی لیفت صورت

با توجه به اینکه این جراحی برای نواحی انجام میگیرد که گستردگی کمتری نیست به جراحی لیفت صورت دارد قاعدتا هزینه آن نز کمتر است. قیمت مینی لیفت صورت به؛

 • جراح مورد نظر
 • نواحی مورد نظر
 • منطقه مورد نظر 

بستگی دارد. 

لیفت گردن و غبغت

یکی از دلایل ایجاد غبغب تجمع چربی ناشی از ازدیاد وزن است. افزایش سن نیز باعث ایجاد غبغب در افراد می شود. با افزایش سن پوست زیر فک تا گردن حالت ارتجاعی خود را از دست داده و پوست شل و دچار افتادگی می شود. برای درمان غبغب می توان از لیفتینگ صورت و گردن استفاده کرد. البته روش های درمانی دیگری نیز برای اصلاح و درمان غبغت وجود دارد مانند بوتاکس اما بهترین روش برای درمان افتادگی پوست زیر فک یا همان غبغت، کشیدن پوست ( لیفت صورت و گردن ) است.
در روش لیفت گردن ابتدا بیمار توسط داروهای مخصوص بیهوش شده و سپس پزشک جراح زیبایی، بسته به میزان مورد نظر برای لیفت گردن، پوست زیر گردن را برش داد، چربی های زائد را برداشته و عضله پاتیسما را محکم می کند. سپس بخیه ناحیه مورد نظر انجام می شود و بیمار بعد از ریکاوری مرخص می شود. برای اطلاع از هزینه لیفت صورت و گردن با کلینیک دکتر دوغایی مقدم تماس حاصل فرمایید. 

مزایای لیفت صورت 

 • نتایج حاصل از لیفت صورت می تواند تا ده سال و حتی بیشتر باقی بماند.
 • جراحی لیفتینگ گردن می تواند گردن شما را لاغرتر کند و جلوه زیبایی به صورت شما ببخشد. 
 • لیفت صورت تا 10 الی پانزده سال شما را جوان تر نشان می دهد و این باعث افزایش اعتماد به نفس شما می گردد. 

 

هزینه لیفتینگ صورت دکتر دوغایی مقدم

 

عوارض لیفتینگ صورت

پیش از این درباره لیفت صورت، دلیل و عوامل ایجاد شل شدن پوست و نیاز به عمل لیفتیگ را به صورت مختصر بررسی کردیم. حال در این بند قصد داریم تا به اختصار به عوارض لیفینگ صورت بپردازیم. قبل از هرچیز باید گفت که هر درمان یا جراحی درکنار فواید و تاثیرات مثبتی که برجا می‌گذارد اثرات منفی و عوارضی نیز در پی دارد که عموما با گذشت مدتی پس از جراحی بهبود پیدا می‌کنند و مطمئنا انتخاب یک پزشک باتجربه و کاربلد برای انجام درمان و یا عمل می‌تواند کاهش عوارض پس از جراحی را در پی داشته باشد.

از جمله عوارضی که پس از عمل لیفتینگ صورت می توان به آن اشاره کرد بروز درد در ناحیه جراحی که طبیعتا گذرا و طبیعی است، اما دردهای شدید و یکباره حتما می بایست با پزشک معالج در میان گذاشته شوند. ایجاد تورم و التهاب نیز برای هر جراحی طبیعی و غیر ماندگار است. مورد دیگری که لازم است تا به آن اشاره شود پیدا شدن کبودی در نواحی صورت از جمله اطراف چشم است که پس از سپری شدن مدت کوتاهی بدن به حالت نرمال خود بر می‌گردد. همانطور که گفته شد برای کاهش این عوارض بایست با دقت و تحقیق سعی در یافتن بهترین جراح لیفت صورت باشید. البته روش‌های دیگری نیز همانطور که قبلا گفته شد بجز جراحی وجود دارد که بنا به تشخیص پزشک برای بیماران قابل تجویز می باشد. یک پزشک باتجربه مطمئنا بهترین روش لیفتینگ صورت را با توجه به شرایط موجود براساس تجربه برای مراجعین خود مشخص می کند.

 • عفونت، ورم و خونریزی
 • بی حسی و سوزش اطراف محل جراحی لیفت صورت 
 • هماتوم (جمع شدن خون در زیر پوست)
 • شکل نامتقارن صورت 

علاوه بر توجه به هزینه جراحی لیفتینگ صورت برای مشاهده نتیجه رضایت بخش نیاز است تا به بهترین جراح لیفت صورت در تهران مراجعه کنید. 

 

لیفت صورت در ایران

 

درجراحی لیفت صورت چه بیماری هایی ریسک عوارض را بیشتر می کنند؟

اصولا برای انجام کلیه جراحیهای زیبایی، فرض اولیه بر این است که بیمار ازسلامت کلی برخوردار بوده و بیماری جدی نداشته باشد و یا اینکه بیماری وی در حالت کنترل باشد. در جراحی لیفت صورت باتوجه به سن بالای بیماران وطولانی بودن مدت جراحی، این بیماریها بصورت جدیتری مورد توجه قرار می گیرند و در صورت وجود بیماریهای جدی، بخصوص بیماریهای جدی قلبی و عروقی ، دیابت غیرقابل کنترل و بیماریهای بدخیم در حال درمان و یا درمان شده، بهتر است از جراحی لیفت صرف نظر شود و بایستی دانست که هدف اولیه حفظ سلامت بیمار می باشد.
نکته مهم دیگر، وجود سلامت عصبی – روانی در این بیماران است و در صورتیکه فرد از بیماری عصبی-روانی خاصی رنج می برد، ضروری است در وحله اول اقدام به درمان آن کرده و تا آن هنگام از جراحی لیفت پرهیز شود.
صرف نظر از بیماریهای سیستمیک جدی، شایعترین مشکلاتی که ریسک جراحی را زیاد می کنند، مصرف دخانیات و چاقی زیاد هستند. بیماران چاق با BMI بالاتر از 30 کاندیدهای مناسبی برای لیفت صورت نیستند و بهتر است از این جراحی صرف نظر کنند.
افرادیکه سیگار به مقدار زیاد و طولانی مصرف کرده اند نیز برای انجام این جراحی مناسب نیستند و احتمال بروز عوارض در آنها بالا می باشد و بیمارانی که سیگار در حد متوسط و یا کم مصرف می کنند نیز، تنها درصورتیکه بتوانند از سه – چهار هفته قبل تا شش هفته بعد از جراحی از مصرف هرگونه دخانیاتی از جمله سیگار صرف نظر کنند ، می توانند تحت جراحی لیفت قرار بگیرند.

نکات مهم قبل و بعد لیفتینگ

 • قبل از مراجعه به مطب حمام نمایید. 
 • در زمان مراجعه برای عمل لیفتینگ صورت از آرایش صورت بپرهیزید. 
 • یک هفته قبل و بعد از عمل از مصرف داروهایی مانند آسپرین، بروفن و…خودداری کنید.
 • تا 2 ماه بعد از عمل لیفتینگ صورت از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. 
 • بعد از جراحی لیفت صورت تورم صورت تا یک هفته طبیعی است.
 • در صورت مشاهده درد و تیره گی این مورد را به پزشک خود در میان بگذارید.  

مصرف چه داروهایی قبل از لیفت اهمیت دارد؟

 • داروهای هیپرتانسیون (افزایش فشار خون) باید تا روز آخر ادامه یابند و فشارخون قبل از جراحی، کنترل باشد.
 • قبل از جراحی باید وضعیت تیروئید در شرایط نرمال باشد و اگرفردی، بیماری مربوط به تیروئید دارد ، آن بیماری کنترل شده باشد.
 • داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپیرین بهتر است از یک تا دو هفته قبل از جراحی، قطع شوند و در این مدت از داروهای رقیق کننده دیگر نیز از جمله مسکن های غیر استروئیدی و ویتامین E استفاده نشود.
 • بایستی سیگار از چهار هفته قبل قطع شود.
 • با توجه به سن بیمارانی که تحت جراحی لیفت قرار می گیرند، همه ی بیماران بایستی قبل از جراحی، با پزشک متخصص قلب وعروق و همچنین درصورت ابتلا به هر بیماری خاصی با پزشک متخصص در آن رشته، مشاوره انجام دهند و ازراهکارهای پزشکان مربوطه تبعیت کنند . و در صورت وجود بیماری های شدید و غیر قابل کنترل، بهتر است از جراحی لیفت اجتناب کرد و جراحیهای ساده تر ولی کم عارضه تر جایگزین عمل لیفتینگ صورت شوند.

قیمت لیفت صورت

از آنجا که هر شخصی اهداف متفاوتی را برای جراحی پلاستیک دارد، هزینه جراحی پلاستیک نیز متفاوت است و به عواملی که در ادامه گفته شده بستگی دارد؛

 • متخصص و تجریه وی در انجام آن
 • محل انجام جراحی
 • نوع جراحی
 • منطقه انجام جراحی
 • هزینه آزمایش و …

نمونه لیفت صورت

برای انجام جراحی لیفتینگ صورت باید حتما نمونه کارهای آن را مشاهده کنید . جهت دیدن نمونه های جراحی لیفت صورت میتوانید به پیج اینستاگرام دکتر مهران دوغایی که در انتهای صفحه آمده است مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد لیفت صورت

 • برای حصول نتیجه بهتر، چه جراحی هایی را میتوان همراه با جراحی لیفت صورت انجام داد؟

در بسیاری از موارد برای رسیدن به زیبایی و جوانسازی مناسبتر، همراه با جراحی لیفت صورت، جراحیهای دیگری نیزانجام می شوند .

شایعترین این جراحیها، همراهی لیفت گردن با لیفت صورت است. که البته هر چه سن بیمار بالاترباشد نیازبه لیفت گردن بیشتر احساس می شود. در بسیاری ازاین بیماران، گذاشتن همزمان پروتز چانه می تواند نتیجه لیفت گردن را بهترنمایان کرده و توصیه می شود.

جراحی شایع دیگر که امروزه در اکثریت موارد درمان افتادگی پوست صورت همراه با جراحی لیفت صورت  انجام می شود، تزریق چربی در قسمت های میانی صورت، بخصوص در زیر چشمها و قسمت قدامی گونه ها است که خود علاوه بر حجم دادن به قسمت میانی صورت، باعث لیفت قسمت میانی صورت شده و نتیجه جراحی  لیفت صورت را تکمیل می کند.

جراحی دیگری که در بسیاری از بیماران مورد انجام می شود، بلفاروپلاستی  یا جراحی پلکها است و می توان جراحی پلک های فوقانی و تحتانی را همزمان با جراحی لیفت صورت انجام داد.

 در موارد زیادی، میتوان همزمان با لیفت صورت، لیفت پیشانی و ابروها را نیز بطور همزمان انجام داد که البته باتوجه به مدت اثربخشی این جراحی که نسبت به سایر جراحیها کوتاهتر است و از طرفی دردسترس بودن بوتاکس که تزریق دوره ای آن بسیار ساده و پرثمر می باشد، تمایل به لیفت پیشانی کمتر شده است.

مطابق با توضیحات بالا مشاهده می کنیم که اعمال جراحی زیادی هستند که انجام همزمان آنها با جراحی لیفت صورت می تواند نتیجه جوانسازی صورت را بهتر کنند، ولی بایستی دانست که اقدام به این جراحیها در مرحله اول بسته به تمایل بیمار بوده و از طرف دیگر تنها در صورت تایید جراح انجام هریک ازاین جراحیهای همراه می تواند سودمند باشد و مهمترین نکته اینکه باتوجه به سن بالای بیماران و اینکه جراحی لیفت خود یک جراحی طولانی و نسبتاً سنگین است، بایستی زمان جراحی و وضعیت سلامتی بیمار و قدرت ترمیم بیمار پس از جراحی را در نظر گرفت و عاقلانه ترین تصمیم توسط پزشک معالج و بیمار گرفته شود و در صورت نگرانی از سلامت بیمار، ارجحیت با دو مرحله ای کردن این جراحیها و یا صرف نظر از یکی از آنها خواهد بود.

 

 

دکتر مهران دوغایی مقدم

 جراح و متخصص گوش و گلو و بینی و جراحی زیبایی بینی 

نیاز به مشاوره دارید ؟

نیاز به مشاوره رایگان در زمینه لیفت صورت و جراحی زیبایی صورت دارید؟ با ما تماس بگیرید.