لیفت صورت ، جوانسازی و تغییر کلی چهره

لیفت صورت یکی از جراحی زیبایی است که برای بهبود ظاهر صورت و کاهش علائم پیری مانند چین و چروک و افتادگی پوست صورت، انجام می ‌شود. در این مقاله ، به بررسی جزئیات لیفت صورت ، نحوه انجام آن ، مزایا و معایب آن ، روش‌های جایگزین و همچنین مراقبت‌های پس از عمل پرداخته خواهد شد. این مطالب می توانند شما را در مسیر این پروسه زیبایی همراهی کنند و خود بخشی از این عمل محسوب می شوند. در نتیجه با مقداری توجه به این راهنمایی ها می توانید بهترین نتیجه ممکن را از این جراحی به دست آورید. این مطالب می توانند شما را در مسیر این پروسه زیبایی همراهی کنند و خود بخشی از این عمل محسوب می شوند. در نتیجه با مقداری توجه به این راهنمایی ها که با کمک یکی از بهترین جراحان زیبایی تهران دکتر مهران دوغایی مقدم تهیه شده است می توانید بهترین نتیجه ممکن را از این جراحی به دست آورید.

 

لیفت صورت - دکتر مهران دوغایی مقدم

 

نحوه انجام لیفت صورت

این پروسه معمولاً تحت بیهوشی کلی انجام می ‌شود و مدت زمان آن حدود 3تا 5ساعت است. در این روش ، جراح یک برش در محدوده گوش شما ایجاد می ‌کند و سپس پوست و بافت ‌های زیرین صورت را کشیده و به جای خود قرار می ‌دهد. سپس پوست اضافی را برداشته و در نهایت ، محل برش را با دوخت می ‌بندد.

مزایا و معایب این جراحی زیبایی

مزایای لیفت صورت عبارتند از :

 • بهبود ظاهر صورت و کاهش علائم پیری مانند چین و چروک و افتادگی بافتهای صورت
 • افزایش اعتماد به نفس و رضایت از ظاهر خود
 • نتایج دائمی و قابل مشاهده است.

معایب لیفت صورت عبارتند از :

 • هزینه بالای جراحی
 • خطر عفونت و عوارض جراحی
 • ممکن است نیاز به مراقبت‌های پس از عمل داشته باشید
 • ممکن است نتایج نهایی مطلوب نباشد

روش‌های جایگزین

روش‌های جایگزین لیفت صورت عبارتند از :

 • بوتاکس : این روش باعث کاهش چین و چروک صورت می ‌شود و نیازی به جراحی ندارد.
 • فیلرها : این روش باعث پر شدن خطوط و چین‌های صورت می ‌شود و نیازی به جراحی ندارد.
 • لیزر : این روش باعث کاهش چین و چروک صورت می ‌شود و نیازی به جراحی ندارد.

البته باید در نظر داشته باشید که بوتاکس بیشتر در قسمت پیشانی و اطراف چشم ها، کاربرد دارد و لیزر و فیلر ها فقط در بهبود برخی از چین و چروکها موثر است و بر روی افتادگی پوست موثر نیست.به همین دلیل معمولا از این روش ها به عنوان مکمل لیفت صورت پس از جراحی نیز استفاده می شود ولی در مواردیکه ریسک جراحی بسیار بالا باشد یا در مراحل اولیه افتادگی پوست صورت که هنوز بیمار به جراحی لیفت صورت نیاز پیدا نکرده است ،می توان از آنها به عنوان جایگزین جراحی لیفت استفاده کرد.

مراقبت‌های پس از عمل

پس از عمل لیفت صورت ، شما باید مراقبت‌های خاصی را رعایت کنید تا بهبودی سریع ‌تری داشته باشید. این مراقبت‌ها عبارتند از :

 • استفاده از یخ برای کاهش تورم و درد
 • استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک
 • استفاده از پنبه و محافظ صورت برای جلوگیری از خشکی و التهاب پوست
 • اجتناب از فعالیت‌های سنگین و ورزش تا چند هفته پس از عمل

در نهایت ، لیفت صورت یک روش جراحی زیبایی است که برای بهبود ظاهر صورت و کاهش علائم پیری و جوانسازی ، انجام می ‌شود. با این حال، قبل از تصمیم‌ گیری برای انجام این روش ، باید با پزشک خود مشورت کنید و مزایا و معایب آن را با هم بررسی کنید.

مزایای اصلی لیفت صورت چیست ؟

لیفت صورت یک روش جراحی زیبایی است که برای بهبود ظاهر پوست و بافت صورت و گردن استفاده می ‌شود. برخی از مزایای فیس لیفت عبارتند از :

 • بهبود ظاهر پوست و بافت صورت و گردن
 • کاهش چین و چروک صورت و گردن
 • بهبود تناسب و تعادل صورت
 • افزایش اعتماد به نفس و رضایت از ظاهر خود
 • اثرات طولانی مدت و پایدار است.
 • بازگشت به فعالیت ‌های روزمره در مدت زمان کوتاهی پس از عمل
 • روشی امن و موثر برای بهبود ظاهر صورت و گردن

به هر حال ، قبل از تصمیم گیری برای انجام لیفت صورت ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که این روش مناسب برای شماست.

چگونه برای لیفت صورت آماده شویم ؟

قبل از انتخاب هرگونه روش ، بهتر است با پزشک جراحتان مشورت کنید تا بهترین روش برای شما را، تعیین کنید.

پیشگیری از آسیب به پوست : قبل از این عمل ، باید از آسیب دیدن پوست جلوگیری کنید. برای این منظور ، باید از آفتاب‌سوزی (سولاریوم) ، استفاده از محصولات شیمیایی قوی و تحریک کننده پوست ، و استفاده از سیگار خودداری کنید. در مورد سیگار بایستی حداقل یک ماه قبل از جراحی بیمار سیگار نکشد و اصولا در بیمارانی که بمدت طولانی و به مقدار زیاد سیگار می کشند بایستی در مورد انجام جراحی لیفت محتاط بود و با توجه افزایش ریسک در این بیماران، ممکن است در این شرایط، توصیه پزشک شما اصولا به عدم انجام این جراحی باشد.

آماده‌سازی پوست : برای لیفت صورت ، پوست باید آماده شود. برای این منظور ، باید پوست را با آب گرم شستشو داده و از محصولات تمیز کننده پوست استفاده کنید.
داروها: اگر شما داروی آسپیرین مصرف می کنید،حداقل باید به مدت دو هفته قبل از جراحی آن را قطع کنید و در این دو هفته از کلیه داروهای مسکن و ضد درد و داروهای گیاهی و…اجتناب کنید.

انتخاب روش لیفت صورت : برای فیس لیفت ، روش‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

برای انتخاب روش مناسب ، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. از طرف دیگر ممکن است برای رسیدن به نتیجه بهتر، پزشک شما جراحی های مکملی را همراه با این جراحی زیبایی به شما پیشنهاد دهد. شایعترین جراحی مکمل لیفت صورت ، جراحی لیفت گردن و پس از آن پیوند چربی در قسمت میانی صورت است ، جراحیهای پلک (بلفاروپلاستی) را نیز می توان همراه با این جراحی انجام داد. انجام این جراحیها نقش مکمل این پروسه را داشته و می توانند نتیجه مثبت عمل را دو چندان کنند.

پس از لیفت صورت : پس از این جراحی ، باید از آفتاب ‌گردانی و استفاده از محصولات شیمیایی قوی خودداری کنید. همچنین ، باید از پوست خود مراقبت کنید و از محصولات مرطوب کننده و آرایشی مناسب استفاده کنید.

چه مواردی برروی هزینه لیفت صورت تاثیر دارد ؟

چندین عامل می ‌تواند بر هزینه این عمل تأثیر بگذارد ، از جمله :

 • تخصص و تجربه پزشک : پزشکان با تجربه و تخصص بالاتر معمولاً هزینه بیشتری دارند.
 • محل کلینیک : هزینه لیفت صورت در شهرها و مناطق مختلف ممکن است متفاوت باشد. و انجام آن در بیمارستانهای جنرال نسبت به مراکز تخصصی جراحی هزینه بیشتری دارد.
 • میزان پیچیدگی عمل : اگر فیس لیفت شما پیچیده باشد و نیاز به زمان و مهارت جراحی بیشتری داشته باشد ، هزینه بیشتری خواهد داشت.
 • همراه بودن عملهای جراحی تکمیلی : در صورت انجام این عملهای تکمیلی هزینه آنها نیز به هزینه جراحی لیفت اضافه می شوند.
 • نوع بیهوشی و مواد استفاده شده : نوع بیهوشی و موادی که در طول عمل استفاده می ‌شوند ، می ‌توانند هزینه را تحت تأثیر قرار دهند.
 • هزینه های پس از عمل : هزینه های پس از عمل مانند داروها و مراقبت های پس از عمل نیز باید در محاسبه هزینه لیفت صورت در نظر گرفته شوند.

تغذیه مناسب بعد از این پروسه 

بعد از لیفت صورت ، تغذیه مناسب می ‌تواند به بهبود بهتر و سریعتر بافتها پس از جراحی کمک کند. در زیر چند نکته در مورد تغذیه مناسب پس از فیس لیفت آورده شده است :

 • مصرف آب : مصرف آب به میزان کافی برای حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از خشکی پوست بسیار مهم است.
 • مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین : مواد غذایی حاوی پروتئین مانند گوشت ، ماهی ، تخم مرغ ، لوبیا ، نخود و بادام می ‌توانند به بهبود و بازسازی بافت پوست کمک کنند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C : مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند پرتقال ، توت فرنگی ، کیوی و فلفل دلمه ‌ای می‌ توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن و بازسازی بافت پوست کمک کنند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین E : مواد غذایی حاوی ویتامین E مانند آووکادو ، بادام ، بادام زمینی و روغن زیتون می ‌توانند به بهبود بافت پوست کمک کنند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان : مواد غذایی حاوی آنتی ‌اکسیدان مانند میوه ‌ها و سبزیجات تازه می ‌توانند به حفظ سلامت پوست کمک کنند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی چربی‌های سالم : مواد غذایی حاوی چربی‌های سالم مانند روغن ماهی ، آووکادو و بادام می ‌توانند به حفظ رطوبت پوست کمک کنند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی آهن : مواد غذایی حاوی آهن مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، اسفناج و لوبیا می ‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن و بازسازی بافت پوست کمک کنند.
 • مصرف مواد غذایی حاوی روی : مواد غذایی حاوی روی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی ، برنج و سبزیجات می ‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن و بازسازی بافت پوست کمک کنند.

همچنین ، مصرف مواد غذایی حاوی شکر، نمک و چربی‌های ناسالم باید به حداقل ممکن محدود شود ، زیرا ممکن است باعث افزایش التهاب و خشکی پوست بعد از لیفت صورت شوند.

انواع تکنیک های جراحی لیفت کردن صورت

قبل از شروع به ارائه توضیحات مربوط به این بخش ، خبر خوبی به شما بدهیم و آن خبر اینکه هر پلن درمان لیفت صورت ، یک طرح کاملاً سفارشی است که با اهداف بیمار و ترجیحات او هماهنگی دارد. جراح ، برای بررسی آنچه برای تحقق یک نتیجه خوب در چهره شما مورد نیاز است ، وقت می گذارد و بر این اساس ، پروسیجر جراحی را ترسیم می کند. برخی انواع جراحی فیس لیفت که متناسب با نیاز هر بیمار ، گزینش می شود شامل موارد زیر می باشد :

مینی لیفت صورت

گاهی علائم پیری که روی چهره به شکل افتادگی پوست در ناحیه فک ظاهر می شود ، جزئی است و هنوز شدت پیدا نکرده است. در این مرحله ، تکنیک کمتر تهاجمی به نام مینی لیفت صورت را می توان مورد استفاده قرار داد. بافت های عمیق صورت از طریق برش های ایجاد شده در اطراف گوش و در راستای خط رشد مو در بالای گوش ، محکم می شوند. این تکنیک جراحی یک روش فوق العاده برای جوانسازی صورت و رفع علائمی افتادگی مختصر در پوست ناحیه فک می باشد.

لیفت گونه

این روش درمان ، استخوان گونه را مورد هدف قرار داده و برجسته بودن آن را ارتقا می دهد. به طور همزمان ، پوست اضافی برداشته می شود تا چین و چروک ها و خطوط ریز در ناحیه میانی صورت از بین بروند. این جراحی لیفت کردن صورت باعث می شود که حجم گونه ها ارتقا پیدا کرده و کانتور زیبایی در بخش میانی صورت خلق شود. بعلاوه، به کاهش پف زیر چشم ها نیز کمک می کند.
مید فیس لیفت (لیفت صورت در بخش میانی صورت)
همانطور که از نام این پروسیجر پیداست ، این پروسیجر بخش میانی صورت خصوصاً گونه ها را مورد هدف قرار می دهد. به جای استفاده از ایمپلنت برای حجم دادن به گونه ها ، هدف درمان ، حذف پوست افتاده ، کاهش چین و چروک ها و خطوط ریز و بالا کشیدن گونه ها می باشد. گاهی اوقات ، بافت اضافی نیز حذف می شود و جراح از بافت موجود برای کانتور دادن به ناحیه تحت درمان استفاده می کند.

لیفتینگ تردیشنال صورت

وقتی علائم پیری در صورت بسیار پیشرفت کرده باشند ، جراحی در ناحیه صورت و گردن انجام می شود. این پروسیجر در مقایسه با نوع مینی ، تهاجمی تر بوده و در نتیجه دوره ریکاوری آن نیز طولانی تر است. در این فرایند ، برش ها در پشت خط رویش مو ایجاد می شوند تا جراحی بتواند با دسترسی بیشتر ، پوست اضافی را برداشته و بافت های عمیق تر در زیر پوست را در موقعیت بهتر قرار دهد.

ماندگاری لیفت صورت چقدر است ؟

جراحی لیفتینگ صورت یکی از راه‌ حل‌های موثر برای بهبود ظاهر پوست و افزایش تناسب و جوانی چهره است. مدت زمان ماندگاری نتایج این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه، توضیحاتی درباره عوامل تاثیر گذار در مدت زمان ماندگاری نتیجه جراحی ارائه شده است:

عوامل فردی
تاثیر مدت زمان ماندگاری نتایج بر اساس ویژگی‌های فرد متغیر است. سن ، ژنتیک ، سبک زندگی و عادات بهداشتی می‌توانند تأثیرات مختلفی در مدت زمان پایداری نتایج داشته باشند.
تعهد به مراقبت‌های پس از جراحی
مراقبت‌های پس از جراحی نقش بسزایی در ماندگاری نتایج ایفا می‌کنند. دنبال کردن دقیق دستورات پزشک ، استفاده از کرم‌ها و محافظت از پوست در برابر افتاب بسیار حائز اهمیت است.
اجتناب از سوء مصرف مواد مخدر و الکل
مصرف سیگار ، مواد مخدر یا الکل می‌تواند تاثیر منفی بر فرآیند ترمیم بعد از جراحی لیفت کردن صورت داشته باشد و مدت زمان ماندگاری نتایج را کاهش دهد. توصیه می‌شود که از مصرف این مواد خودداری کنید.
تغذیه سالم
تغذیه سالم و متنوع و مغذی می‌تواند به بهبود سلامت پوست و ماندگاری نتایج عمل کمک کند. مصرف غذاهای غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی به ترمیم سریع‌تر پوست کمک می‌کند.

روش های بدون جراحی لیفت صورت

فیس لیفت بدون جراحی به عنوان یک راهکار غیرتهاجمی و کم خطر برای جلوگیری از علائم پیری و ایجاد جوانی و شادابی در چهره شناخته می‌شود. این روش‌ها، بدون نیاز به جراحی های پیچیده، افزایش کلاژن، تقویت عضلات چهره، و بهبود ساختار پوست را موجب می شوند. البته ، نکته قابل توجه در خصوص این روشها این است که نتیجه به دست امده از انها نمی تواند مانند روش جراحی لیفت صورت ، یک نتیجه ماندگار را به دست دهد و اغلب ، برای حفظ نتیجه در این روش ها ، شرکت در جلسات تکرار و نگهداری ، ضروری است. برخی از این روش ها شامل موارد زیر می باشند:

 • لیفت موضعی با نخ PDO
 • استفاده از فیلرها
 • لیزرهای RF
 • میکرونیدلینگ
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها