عمل بینی غالبا به دو منظور انجام می‌شود. مورد اول برای ایجاد زیبایی ظاهری در چهره مورد دوم به منظور رفع مشکلات و عیوب بینی که انواع مختلفی را شامل می‌شود. یکی از رایج ترین مشکلاتی که باعث می‌شود بیمار اقدام به جراحی بینی کند انحراف بینی است. اگر بخواهیم معنی درستی از انحراف بینی ارائه دهیم باید ابتدا به توصیف ظاهری یک بینی سالم بپردازیم. یک بینی نرمال به وسیله یک تیغه غضروفی به دو حفره تقسیم شده که اندازه هر یک از حفره ها باهم برابر و یکسان می‌باشد اما اگر این تیغه به غضروفی به سمت یکی از حفره‌ها متمایل باشد باعث از بین رفتن اندازه مساوی حفره ها با هم می‌شود که به این پدیده انحراف بینی می‌گویند.

انحراف بینی در اثر عوامل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی وراثتی یا در اثر آسیب‌های فیزیکی ایجاد می‌شود. از جمله مشکلات رایج عدم یکسان بودن حفره‌های بینی می‌توان به مشکلات تنفسی ، بسته شدن یکی از حفره ها ، خون ریزی ، خر و پف یا خرناس و عفونت های سینوسی اشاره کرد. در برخی از موارد پزشک ممکن است با تجویز دارو عمل جراحی بینی را به تعویق بیندازد اما در شرایطی که انحراف باعث مشکلات جدی شوند پزشک اقدام به جراحی انحراف بینی می‌کند.

 

علائم انحراف بینی

در نوشتار قبلی پیرامون معنی انحراف بینی، علل و عوامل ایجاد انحراف و راه های درمان آن سخن گفتیم. در این بند هدف از نگارش بررسی موضوع شواهد و علائم انحراف بینی در افراد است که به آن می پردازیم. برای درک بهتر مطلب و بیان اولین عارضه و علامت انحراف بینی می‌بایست به همان تعرف اولیه انحراف بینی چیست بپردازیم. پیش تر گفته شد که کج بودن تیغه بینی باعث نا هم اندازه شدن حفره های بینی می شود بنابراین می توان گفت اولین مورد در علائم انحراف بینی هم اندازه نبودن حفره های بینی است. البته با توجه به شدت انحراف تشخیص آن ملموس تر خواهد بود یعنی اگر انحراف شدید باشد تشخیص نا هم اندازه بودن حفره ها راحت و توسط چشم قابلانجام است.

 اما در برخی افراد این انحراف بسیار جزئی و مختصر است و از علائم دیگر مانند کیپ شدن یا کم شدن توانایی تنفس از یک حفره، خور پف یا خرناس، عفونت های سینوسی، خشک شدن تیغه و به تبع آن ایجاد خون ریزی و و سردرد به عنوان علائم تشخیص انحراف تیغه استفاده می شود. انحراف بینی با ایجاد مسائل مختلفی در بدن خود را نشان می دهد و می توان گفت با برخی از بیماری های کوچک در ارتباط است بعنوان مثال می‌توان به را بطه انحراف بینی و سردرد، انحراف بینی و آلرژی، انحراف بینی و سرگیجه اشاره نمود.

همانطور که در نوشتار قبل یه آن پرداختیم برای درمان قطعی انحراف بینی راه های مختلفی بنا به تشخیص پزشک و جراح وجود دارد از جمله حراحی که با توجه به شرایط بیمار تجویز می شود عمل جراحی انحراف تیغه بینی که بعنوان درمان قطعی و نهایی در نظر گرفته می‌شود ممکن است نسبت به سایر درمان ها هزینه برتر باشد. برآورد کلی هزینه عمل انحراف تیغه بینی معمولا به شدت انحراف و تجربه پزشک بستگی دارد اما توصیه می‌شود قبل از هرچیز با چند پزشک مشورت کرده و با تهیه لیست هزینه جراحی بینی بهتر عمل کنید بعضا ممکن است پزشک و جراحی با تجربه با هزینه کمتر جراحی با کیفیت تری نیز انجام دهد و به قول معروف کیفیت همیشه گران نیست.