انواع جراحی بینی | هزینه و عوارض جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی : یکی از عمل‌های جراحی که در کشور آمار بالایی را به خود اختصاص داده است، عمل بینی است. جراحی زیبایی بینی به دلایل مختلفی انجام می‌گیرد. رفع مشکلات تنفسی، عیوب ایجاد شده ناشی از حوادث و زیبایی از مهم‌ترین دلایل عمل بینی است.
افرادی که زیر تیغ جراحی می‌روند، باید پیش و پس از عمل نکاتی را رعایت کنند. در این مطلب به طور مفصل به این مباحث پرداخته می‌شود. شکل ظاهری بینی افراد در یک جامعه را معمولا در دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی قرار می دهند و بینی های استخوانی نیز ممکن است تمام استخوانی یا ترکیبی از استخوان و غضروف باشند که به آن بینی نیمه استخوانی نیز می گویند.
یکی از تفاوت های بینی های استخوانی و بینی های گوشتی در نازکتر بود پوست بینی استخوانی می باشد. علل ایجاد بینی استخوانی ممکن است بر اثر عوامل ژنتیکی و وراثت و یا در اثر عومل محیطی مانند شکستگی و جراحت باشد.

جراحی بینی استخوانی 

عمل رینوپلاستی بینی استخوانی یا عمل بینی استخوانی طبیعی به دو صورت باز و بسته انجام می گیرد. در عمل زیبایی بینی به روش باز پوسته بینی با تیغه جراحی باز می شود و جراح با تسلط بیشتری بر محل جراحی عمل می کند.
در عمل جراحی بینی استخوانی به روش بسته بدون ایجاد برش بر روی پوست بینی تغییرات مورد نظر اعمال می شود و از مزایای آن می توان به مدت زمان کوتاه تر جراحی و بهبود سریع تر اشاره نمود. امروزه درمیان اقشار مختلف رینوپلاستی یکی از امور رایج و معمول شده است.
افراد به دلائل مختلف نسبت عمل زیبایی بینی اقدام می‌کنند برخی به خاطر زیبایی ظاهری و برخی نیز به دلائل پزشکی و مشکلات تنفسی با توجه به فرم بینی افراد دو نوع جراحی بینی انجام می شود. اول عمل جراحی بینی گوشتی و دوم جراحی بینی استخوانی که در ادامه به تشریح هریک خواهیم پرداخت.

 

 

رینوپلاستی و فواید آن 

رینوپلاستی یا جراحی بینی، عمل جراحی است که در وحله اول جهت زیباسازی بینی و ایجاد هارمونی در صورت و بینی انجام می شود. با توجه به این موضوع فایده اولیه و اصلی از انجام این جراحی ایجاد یک بینی زیبا و هارمونیک می‌باشد.
از نظر زیبا شناسی مفهوم یک صورت و بینی زیبا در فرهنگ‌ها و در زمان‌های مختلف متفاوت است و با توجه به تجربه جراحی‌ زیبایی بینی در دهه های اخیر، بتدریج تمایل زیباشناسانه بیماران و پزشکان از بینی های غیرطبیعی و بسیار فانتزی به ایجاد بینی های طبیعی و بدون اشکال و همساز با صورت (نیمه فانتزی) تغییر کرده است .
این موضوع از یک طرف به علت عدم زیبایی واقعی در بینی غیر طبیعی می باشد و از طرف دیگر این مورد که در این بیماران تغییرات زیبایی بینی در طولانی مدت دلخواه و دلپذیر نیستند.
در آخر اینکه این بیماران از عدم عملکرد تنفسی مناسب بینی رنج می برند. لذا در ابتدا بایستی متذکر شوم که مقصود از عمل بینی (رینوپلاستی) روش های جراحی بینی مدرن و غیر تخریبی است که هدف، ایجاد یک بینی natural و با عملکرد طبیعی است.

تفاوت جراحی زیبایی بینی الان با گذشته

در این عمل رینوپلاستی بینی برخلاف روش‌های گذشته در اکثریت مواقع علی رغم جمع شدن و کوچک شدن بینی با استفاده از پیوندهای غضروفی فضا دهنده، فضای داخلی بینی پس از جراحی وسیع‌تر از قبل خواهد بود و تنفس طبیعی امکان پذیر می‌اشد.
دربیماران با انحراف‌های بسیار شدید بینی و تیغه بینی، در خلال عمل جراحی بینی، امکان اصلاح این انحراف‌های تیغه بینی وجود دارد و حتی معمولا نتیجه اصلاح انحراف تیغه بینی به مراتب از یک جراحی سپتوپلاستی به تنهایی (جراحی انحراف تیغه بینی ) بهتر است.
از طرفی برای یک جراح گوش و گلو و بینی متخصص در جراحیهای زیبایی، امکان ترمیم مواردی مثل کونکا بولوزا بطور همزمان با رینوپلاستی فراهم بوده و در موارد سینوزیت های مقاوم به درمان که نیاز به جراحی های آندوسکوپسک سینوس ها دارند، در اکثریت موارد انجام این جراحی ها بطور همزمان با رینوپلاستی میسر است.
درآلرژی های بینی مقاوم نیز،  انجام کوتریزاسیون و یا در مواقع مورد نیاز، رزکسیون پارشیل شاخک های تحتانی،  شدنی هستند و  از همه مهم‌تر اینکه تمام موارد فوق را در بسیاری مواقع می‌‎توان بطور یکجا همزمان با یک جراحی زیبایی بینی انجام داد. 

 

 

لذا با اطمینان می توان گفت در عمل رینوپلاستی می‌توان امیدوار بود که نه تنها بیمار پس از جراحی زیبایی بینی از نظر عملکرد تنفسی بینی عوارض نامناسبی تجربه نخواهد کرد بلکه در طی این جراحی‌ها می‌توان اشکالات تنفسی ، سینوزیت و برخی از علایم آلرژی بینی که از قبل از عمل بینی وجود داشته اند را نیز درمان کرد.
تجربه و دانش جراح در مورد روش های مدرن و غیر تخریبی رینوپلاستی و همچنین آگاهی و دانش لازم دررابطه با بیماری‌های بینی و سینوس و توان جراح در انجام این جراحی های عملکردی بینی و جراحی‌های آندوسکوپیک سینوس، شرط لازم برای رسیدن به یک نتیجه ی دلخواه از نظر زیبایی و عملکردی بطور همزمان می باشد.

>> برای مشاهده نمونه عمل های جراحی بینی توسط جراح بینی آقای دکتر دوغایی مقدم کلیک کنید. 

عوارض جراحی بینی

در علم پزشکی هر مداخله درمانی می تواند با عوارض خاصی همراه باشد که ما در این بخش در مورد عوارض جراحی بینی صحبت خواهیم کرد. اطلاع جراح از این عوارض می تواند نقش پیشگیرانه در وقوع آن‌ها داشته باشد و امروزه با توجه به روش‌های جراحی زیبایی بینی در صورتی‌که جراح تجربه و دانش لازم را داشته باشد ودر طی عمل رینوپلاستی، احتیاط را هم رعایت کند، احتمال بروز این عوارض بسیار اندک ودر حد نزدیک به صفر خواهد بود.

1- خونریزی بینی:

هر چه در جراحی بینی استخوانی و گوشتی برش‌های مخاطی بیشتری انجام شود و از طرفی هر چه عمل بینی با عجله و خشن تر انجام شود احتمال خونریزی بعد از عمل بیشتر است. برای جلوگیری از خونریزی بینی معمولا به‌مدت یک تا دو روز داخل بینی تامپون یا پنبه چرب شده، گذاشته می شود .
مصرف داروهای ضددرد ، قرص های ویتامین E و امگا سه و برخی از داروهای گیاهی و پودر های بدنسازی در هفته قبل از عمل رینوپلاستی ، می‌توانند باعث افزایش ریسک خونریزی پس از جراحی زیبایی بینی شوند. در روش جراحی زیبایی بینی (دکتر مهران دوغایی مقدم)  حداقل برش مخاطی انجام شده و اصولا جراحی زیبایی بینی به صورت خارج مخاطی انجام می شود و با توجه به اذیت بیمارو ایجاد درد ناشی از تامپون و هنگام خارج کردن آن ، لذا معمولا در بیماران من تامپون گذاشته نمی شود و ریسک خونریزی هم در بیماران قابل توجه نمی باشد.

 

 

2- چسبندگی بینی :

معمولا در مواردی پیش می آید که در حین رینوپلاستی به مخاط داخلی بینی، آسیب زیادی زده شده و برش های مخاطی زیاد و نابجا بوده و معمولا این آسیب‌ها و برش ها به سادگی قابل ترمیم و بخیه زدن نیستند. بروز چسبندگی داخل بینی باعث گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی می شود و در دراز مدت می تواند  شکل بینی را هم مختل کند و درمان این عارضه گاهی بسیار مشکل و سخت می باشد.
با به حداقل رساندن برش های داخل مخاطی و گذاشتن اسپلینت داخل بینی بمدت حدود یک هفته تا ده روز، می توان از بروز آن اجتناب کرد. در جراحی های با رویکرد بسته (Close) مقدار برش های مخاطی بیشتر بوده و احتمال وقوع چسبندگی های بینی بیشتر است.

3- باقی ماندن انحراف تیغه بینی:

با توجه به اینکه در اکثر جراحی رینوپلاستی، بینی مقداری کوچک می شود؛ انحراف تیغه میانی خفیف که قبل از عمل هیچگونه علایمی ایجاد نمی کنند، در صورت عدم اصلاح در حین رینوپلاستی می توانند پس از جراحی بینی باعث گرفتگی بینی شوند. بنابراین در حین رینوپلاستی ترمیم انحراف تیغه میانی حتی در موارد خفیف الزامی است.

مطلب مرتبط: جراحی انحراف بینی

4- تنگی دریچه داخلی بینی :

پس از برداشتن قوز پشت بینی دریچه های داخلی بینی بطور خود به خود تنگ خواهند بود در این مواقع لازم است که با کمک پیوند های غضروفی خاصی(spreader grafts) دریچه های داخلی بینی بازسازی و گشاد بشوند انجام این بازسازی در روش رینوپلاستی بسته(Close) پیچیده تر و مشکلتر می باشد و لذا در بسیاری از موارد جراح زیبایی از گذاشتن این پیوند های گشاد کننده دریچه خودداری می کند و لذا گرفتگی تنفسی بینی روی خواهد داد  ولی در روش رینوپلاستی باز (open) این بازسازی براحتی قابل انجام است.

5- تنگی دریچه خارجی بینی: 

تنگ و کوچک کردن بیش از حد سوراخ های بینی می توانند باعث گرفتگی بینی و تنگی نفس شوند که باید ازآن اجتناب شود. ترمیم این تنگی ها بسیار پیچیده است و در حد امکان باید در طی رینوپلاستی در رابطه با کوچک کردن سوراخ های بینی با احتیاط تصمیم گرفت.

عوارض بعد از جراحی بینی

6- رینیت وازوموتور:

گاهی علی رغم رعایت همه ی جوانب، بیمار پس از عمل زیبایی بینی برای مدت قابل توجهی گرفتگی بینی دارد در این مواقع در معاینه متوجه رینیت وازوموتور می شویم این موضوع در بیمارانی که پس از جراحی زیبایی بینی به مدت طولانی قطره نفازولین یا اکسی متازولین برای پیشگیری از خونریزی مصرف کرده اند و در بیماران با تیپ های شخصیتی وسواسی و حساس شایعتر است.
برای جلوگیری از بروز این اختلال مدت مصرف قطره های اکسی متازولین و یا فنیل افرین، نبایستی از سه چهار روز بیشتر باشد و از طرفی روش جراحی بینی نباید به گونه ای باشد که احتمال خونریزی بیش از نرمال و نیاز به مصرف طولانی این داروها وجود داشته باشد و از طرف دیگر، بیمار بایستی هرچه سریعتر به زندگی معمول خود برگردد وهمچنین تنفس عادی از بینی داشته باشد .

چسب بینی بعد از جراحی بینی

در این شرایط عمل زیبایی بینی باید طوری باشد که زندگی عادی بسرعت امکان پذیر باشد. در بیماران تحت جراحی زیبایی بینی توسط ( دکتر مهران دوغایی مقدم ) به علت تقویت ساختار بینی حین عمل جراحی و غیر تخریبی بودن آن، نیاز به چسب زدن طولانی وجود ندارد و معمولا این زمان بسیار محدود و حدود سه هفته است از طرفی، بیماران توصیه می شوند که فعالیت های معمول خود رادر اولین فرصت پس از رینوپلاستی شروع کنند و پس از حدود چهل روز از جراحی توصیه می کنیم که ورزش جدی در حد باشگاهی داشته باشند .  

روش جراحی بینی در این موارد بگونه ایست که احتمال افتادگی بینی و اختلالات شکلی دیگربینی در هر شرایطی حداقل است و به این ترتیب با امکان شروع فعالیت های طبیعی در اولین فرصت، از بروز رینیت های مقاوم به درمان طولانی مدت، در بیماران پیشگیری می شود.

عوارض عمل بینی

1- بینی زینی شکل(saddle nose):

این اختلال به معنی تورفتگی بسیار شدید پشت بینی هست که معمولا در مواردی پیش می آید که جراح در حین عمل زیبایی بینی استواری ومقاومت تیغه میانی بینی را صدمه می زند و همچنین در مواردیکه هدف، ایجاد قوس زیاد برای بینی باشد این اتفاق روی می دهد. در این مواقع در ابتدا بنظر قوس بینی دلخواه است ولی بتدریج این قوس بطور غیر طبیعی زیاد خواهد شد و بیماران با بینی زینی شکل معمولا علاوه بر اختلال شکلی، از تنفس طبیعی بینی نیز محروم هستند. ترمیم این اختلال بسیار پیچیده است و ضروری است که در طی رینوپلاستی جراح تمام تلاش خود را برای پیشگیری از وقوع این ضایعه صرف کند.

2- باقی ماندن قوز بینی :

گاهی پس از رینوپلاستی ، بیمار از باقی ماندن قوز بینی شاکی است. در این موارد معمولا این اختلال به علت بروز واکنش استخوانی است که پس از برداشتن قوز بینی بوفوراتفاق می افتد ، این برجستگی معمولا در انتهای ماه اول پس از عمل بینی ایجاد شده و در بسیاری از موارد در حدود ماه ششم ازبین خواهد رفت.
این واکنش در بیماران مرد ، بیماران با سلامت نسبی و تغذیه خوب و در مواردی که قوز بینی قبل از جراحی بسیار زیاد بوده ، این واکنش بیشتر روی می دهد. در این موارد نبایستی نگران بود و معمولا با گذشت زمان برجستگی پشت بینی بدون هیچگونه مداخله ای، بهبود خواهد یافت. از طرفی گاهی علت ، برنداشتن قوز بینی به اندازه کافی است که در این مواردباید پس از شش ماه این برجستگی برداشته شود.

مشکلات بعد از عمل بینی

این ترمیم معمولا بسادگی قابل انجام است و نتیجه مناسب خواهد داشت. اما گاهی وجود برجستگی قوز بینی به علت افت نوک بینی وکاهش تدریجی برجستگی نوک بینی پس از جراحی است در این مواقع اشکال در عدم تقویت مناسب نوک بینی بوده و برداشتن برجستگی قوز بینی کمک کننده نیست بلکه بایستی جراحی وسیع تری برای تقویت نوک بینی انجام داد.

3- اختلالPolly beak :

در این اختلال در بالای نوک بینی برجستگی وجود دارد و برخلاف فورم دلخواه بینی که بایستی نوک بینی کمی برجسته تر از قسمت پشتی بینی باشد، در این موارد امتداد نوک بینی به پشت بینی به یک برجستگی ختم می شود و باعث زشت شدن نوک بینی ودفورمیتی در نمای نیمرخ بینی می شود. علت  این اختلال،در اکثر مواقع، کوچک کردن بیش از حد بینی در طی جراحی رینوپلاستی است.

بخصوص در بینی های گوشتی و با پوست کلفت در صورت کوچک کردن بیش از حد بینی ، پوست بینی در بالای نوک بینی بر روی اسکلت بینی قرار نمی گیرد و برجسته باقی خواهد ماند.

لذا در بینی های گوشتی بایستی از کوچک کردن زیاد بینی اجتناب شود و بیشتر تمرکز بر بهبود شکل بینی باشد و با خوش فورم کردن شکل بینی ، بینی کوچکتر و ظریف تربنظر خواهد آمد . در اصلاح این دفورمیتی برخلاف آنچه ظاهرا بنظر می رسد ،اگر بافت اضافی محل برجستگی، برداشته شود، این اختلال بهبود نخواهد یافت وحتی تشدید خواهد شد و تنها راه بهبودی تقویت نواحی مجاور این برجستگی خواهد بود.

4- تغییر شکل هشتی شکل(V  معکوس):

در این اختلال، بینی فرد دو تکه بنظر می رسد و معمولا در مواقعیکه نیاز به برداشتن مقدار زیادی قوز بینی هست اتفاق می افتد . با قرار دادن پیوند های غضروفی فضادهنده مناسب که در رینوپلاستی باز(Open) براحتی قابل اجرا است از بروز این اختلال پیشگیری می شود.

5- آسیب پوستی بینی :

یکی از بدترین عوارض رینوپلاستی بوده ومعمولا به علت تعجیل جراح و جدانکردن مناسب پوست از ساختار بینی در طی مراحل اولیه جراحی رینوپلاستی و کشش های زیاد به پوست در طی عمل جراحی زیبایی بینی (بخصوص در جراحی‌های مجدد) ایجاد می شود. دقت در ابتدای عمل جراحی بینی و عدم کشش زیاد بر پوست از میزان بروز این عارضه می کاهد. در روش رینوپلاستی باز بر خلاف روش بسته(Close) نیاز به کشش پوست کمتر است و میزان بروز این عارضه نادر است.

6- باریک شدن بیش از حد نوک بینی:

اختلالات ایجاد شده درنوک بینی پس از رینوپلاستی از جمله مشکلترین اختلالات برای ترمیم و اصلاح هستند و جراح بایستی تمام تلاش خود را برای پیشگیری از بروز آنها انجام دهد.   در روشهای تخریبی که با هدف کوچک کردن نوک بینی غضروف‌های نوک بینی برش می خورند و سپس مجددا به هم متصل می شوند ،  در ابتدا ( شش ماه اول) بیمار از فورم نوک بینی بسیار راضی است  ولی گاهی بتدریج که تورم بینی کاسته خواهد شد ، نوک بینی بسیارنازک و غیرقرینه و زشت می شود.

با انجام روش های غیرتخریبی که روش پیشنهادی دکتر دوغایی مقدم در همه ی بیماران می باشد این اختلالات در حد بسیار نادر خواهد بود. البته باید توجه داشت که معمولا بهترین نتایج شکل نوک بینی در مواردی پیش می آید که بیمار در ماه‌های ابتدایی بعد از عمل زیبایی بینی از فورم نوک بینی راضی باشد ولی احساس کند که نوک بینی کمی بزرگتر از مقدار دلخواه است ، در این موارد اندازه و شکل نوک بینی پس از بهبود ورم بینی در حد دلخواه خواهد بود.

جراحی زیبایی بینی

7- بالا رفتن بیش از حد نوک بینی :

نگرانی اکثربیماران و جراحان ازافتادگی نوک بینی پس از اعمال جراحی بینی است و معمولا پزشک حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از افتادگی نوک بینی در دراز مدت انجام می دهد . ولی باید توجه داشت که بالارفتن بیش از حد نوک بینی هم باعث ایجاد فورم غیر طبیعی و زشت خواهد شد ، این غیر طبیعی بودن در بیماران با جنسیت مرد ، بیماران درسن میانسالی و در بیماران با قد بلند و صورت های کشیده ، بیشتربه چشم می خورد.

در این بیماران فورم خندیدن ، غیر طبیعی است و از زیبایی لب فوقانی هم کاسته شده است و بینی با صورت هارمونی ندارد. استفاده بی محابا از تکنیک هایی مثل tongue in groove می تواند در ایجاد این اختلال سهیم باشد ،در روشی که (دکتر مهران دوغایی مقدم) در اکثر بیماران استفاده میکند با افزایش قدرت ساختار بینی بدون اینکه از روش یاد شده ) TIG ) استفاده بکنم نوک بینی در حد دلخواه بالا می آید وبا گذشت زمان هم افت نمی کند و حالت طبیعی خود را حفظ می کند.

8- پایین آمدن نوک بینی:

گاهی دیده می شود که پس از رینوپلاستی موقعیت نوک بینی ایده آل می باشد ولی بتدریج نوک بینی افت کرده و پایین می آید . این اختلال معمولا به این علت پیش می آید که در حین جراحی زیبایی بینی، بدون اینکه ساختار بینی تقویت شده باشد، نوک بینی در موقعیت دلخواه قرار گرفته است. گاهی تلاش می شود با چسب زدن طولانی و کشیدن بینی به سمت بالا در حین چسب زدن از این پایین آمدن جلوگیری شود ولی باید خاطر نشان کرد که در صورت عدم تقویت مناسب ساختار بینی علیرغم  همه ی اقدامات، بتدریج در اثر نیروی جاذبه نوک بینی افت خواهد کرد و چسب زدن طولانی تنها می تواند زمان آن را کمی عقب بیندازد.

مطلب مرتبط: جراحی نوک بینی یا تیپ پلاستی

9- کوچک شدن بیش از حد پره های بینی :

گاهی در حین رینوپلاستی پره های بینی بیش از حد کوچک می شود. اصلاح این اختلال بسیار مشکل است ، باید در نظر داشت که در صورتیکه پره های بینی کمتر از دلخواه کوچک شوند، پس از جراحی زیبایی می توان به راحتی و حتی در مطب این پره ها را کمی کوچکتر کرد؛ ولی در صورتی که پره ها بیش از حد کوچک شده باشند  اصلاح آن بسیار مشکل خواهد بود. از طرفی در بسیاری از مواقع علیرغم نارضایتی نسبی بیمار از پهن بودن پره های بینی پس از رینوپلاستی، با کم شدن تورم بینی بتدریج فرم پره ها مطلوب و مناسب خواهد بود. بنابراین این نکته حائز اهمیت است که کوچک کردن پره ها در حین رینوپلاستی را بایستی بسیار محتاطانه انجام داد.

10- غیر قرینگی های نوک بینی:

این اختلال نیز از اختلالاتی است که در صورت بروز، ترمیم و اصلاح آن بسیار مشکل است و بایستی حداکثر تلاش برای پیشگیری از آن انجام شود.این اختلال در اغلب موارد ، در مواقعی پیش می آید که جراح از روش های تخریبی و تهاجمی استفاده کرده است. در این روش ها برای فورم دادن و کوچک کردن نوک بینی غضروفهای نوک بینی بریده و سپس به هم بخیه می شوند و معمولا علیرغم نتایج مناسب اولیه، دربسیاری از موارد در طولانی مدت، نوک بینی غیرقرینه و زشت می شود.  بااستفاده از روش های غیرتخریبی که روش انتخابی (دکتر دوغایی مقدم – جراح زیبایی ) در همه ی بیماران می باشد بروز این اختلالات در حداقل و در حد نادرخواهد بود.    

نکات مهم قبل از عمل بینی

 • شب قبل از عمل بینی از خوردن غذای سنگین و نفاخ خودداری کنید. 
 • 2 هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف آسپرین خودداری کنید.
 • اگر بیمار کمتر از 18سال سن داشته باشد طبق قوانین جمهوری اسلامی، برای انجام جراحی های غیر اورژانس حضور پدر و یا قیم قانونی کودک ضروری است.
 • در صورت مصرف آسپیرین و یا داروهای ضد درد دیگر، ضروری است حداقل از سه تا پنج روز قبل، مصرف این دارو ها قطع شوند.
 • داروهای تقویتی حاوی ویتامین E و امگا 3 را از سه تا پنج روز قبل از عمل جراحی قطع کنید و همچنین کلیه دارو های ترکیبی غیر اختصاصی
 • از جمله داروها و پروتئین هایی که برای بدنسازی مصرف می شوند را قبل از جراحی مصرف نکنید.
 • در صورت نیاز به مصرف داروی جدید در روزهای قبل از جراحی، حتما مورد را با اینجانب  در میان بگذارید.
 • شب قبل از جراحی دوش بگیرید و غذای سبکی میل کنید.

نکات بعد از جراحی بینی 

 • از ورزش هایی مانند فوتبال، ورزش های رزمی که ممکن است به بینی شما آسیب برساند تا 3 ماه خودداری کنید.
 • سعی کنید ازهمان روز اول استراحت کامل را داشته باشید و از مایعات سرد استفاده کنید.
 • تا 48 ساعت اول از کمپرس سرد ( هر 2 ساعت سکبار و به مدت 20 دقیقه روی کبودی ها قرار دهید ) و کمپرس گرم را 48 ساعت دوم برای کاهش کبودی ها و بعد از درآوردن تامپون استفاده کنید .
 • داروها را به همان صورتی که دکتر گفته و در زمان معین خود استفاده کنید.
 • در هنگام خواب از دو بالشت استفاده کنید که سر به حالت بالا نگه داشته شود.

پرواز با هواپیما بعد از جراحی بینی

درشرایطی که رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) به تنهایی و یا حداکثر همراه با سپتوپلاستی (جراحی انحراف تیغه بینی) انجام شده باشد واین اعمال، بدرستی و بدون عارضه خاصی صورت پذیرفته باشند، معمولا ریسک خونریزی در این بیماران حداقل بوده و پس از دو سه روز امکان پرواز با هواپیما وجود دارد.
البته اگر نیاز به مسافرت هوایی اضطراری نباشد بهتر است سفر را تا روز هفتم یا نهم بعد از جراحی، عقب انداخت و در این شرایط پس از برداشتن قالب بینی و کشیدن بخیه ها، با خیال راحت سفر انجام شده و نیازی به مراجعه مجدد حداقل تا یک ماه بعد از جراحی وجود ندارد و بیمار قادر است خود، مراقبت های بعدی را انجام دهد. اما اگرعلاوه بر رینوپلاستی، اعمال جراحی درمانی  دیگری هم صورت گرفته باشد، از جمله در بیمارانی که کوچک کردن شاخکهای تحتانی یا جراحی های سینوس همراه با رینوپلاستی انجام شده است ، مجوز مسافرت و پرواز با هواپیما، وابسته به محدودیت های این جراحی ها بوده و معمولا مسافرت هوایی زودهنگام همراه با ریسک خواهد بود، در این شرایط بایستی محتاطانه تر رفتار کرد و تا بهبودی نسبی مخاطی، پرواز با هواپیما را به عقب انداخت.

جهت دیدن پرسش های متداول جراحی بینی کلیک کنید.

                         

هزینه جراحی زیبایی بینی

هزینه عمل بینی استخوانی با توجه به شرایط بسیار متغیر و متفاوت است به عنوان مثال هزینه جراحی بینی گوشتی یا غضروفی از عمل جراحی رینوپلاستی بینی اسخوانی بیشتر است. درصورتی که می‌خواهید جراحی زیبایی قبلی را ترمیم کنید اگر به پزشک دیگری مراجعه کنید مطمئنا هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت. تجربه پزشک جراح زیبایی بینی نیز از دیگر عوامل مهم و موثر در هزینه جراحی بینی بشمار می رود. بهترین جراح بینی دکتر دوغایی آماده ارائه هرگونه راهنمایی و مشاوره برای شما عزیزان است. برای مشاهده نمونه مدل عمل بینی استخوانی با ما در ادامه مطالب همراه باشید.

 

دکتر مهران دوغایی مقدم

 جراح و متخصص گوش و گلو و بینی و جراحی زیبایی بینی و صورت

 

سوالات متدوال 

برای مشاهده سوالات متدوال مراجعه کننده ها روی تصاویر کلیک کنید. 

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]