جراحی بینی ✅ عکس قبل و بعد + فیلم

جراحی بینی یک پروسیجر جراحی است که برای شکل دهی و تغییر اندازه بینی انجام می شود. این جراحی معمولاً یکی از دو هدف بهبود شکل ظاهری و عملکرد بینی یا هر دو آنها را دنبال می کند. اگر شما نیز داوطلب این پروسیجر هستید، لازم است به سطح درک مناسبی از این فرایند، خطرات و مزایای آن و نیز نحوه انتخاب بهترین دکتر عمل بینی دست پیدا کنید. در این مجموعه، قصد داریم درباره هر آنچه ممکن است در طول جراحی بینی از اول تا آخر با آن روبرو شوید، اطلاعات پر محتوا و بروزی توسط دکتر دوغایی مقدم در این مقاله در اختیارتان قرار می گیرد.
جراحی بینی در تهران - دکتر دوغایی

انواع عمل بینی

این جراحی در قالب انواع مختلف برای دستیابی به هدف ویژه و مورد نظر انجام شده و اغلب شامل دو گزینه زیر می باشد:

جراحی بینی گوشتی : این نوع جراحی بر روی بینی هایی انجام می شود که ویژگی های بینی گوشتی از قبیل پوست ضخیم، غدد چربی فراوان و بافت غضروفی ضعیف در آنها مشاهده می شود. این بینی ها معمولاً دارای پره های باز هستند و نوک شان نیز معمولاً گوشتالو بوده و شکلی شبیه به کیسه بوکس دارد. این نوع بینی اغلب بعد از جراحی ورم بیشتری را تجربه می کند و گاهی پزشک توصیه هایی را در خصوص ماساژ بینی گوشتی بعد از عمل به بیمار گوشزد می کند. مدت بهبود ورم در این بیماران طولانی تر بوده و نتیجه نهایی دیرتر آشکار می شود.

عمل بینی استخوانی : این تکنیک جراحی مختص بینی هایی است که به دلیل داشتن مشخصه هایی از قبیل پوست طبیعی، بافت غضروفی قوی و گاهاً وجود یک قوز بر روی پل بینی، با عنوان استخوانی خوانده می شوند. نازک بودن نسبی پوست یکی از ویژگی های مثبت این نوع بینی بوده و غالباً افراد دارای این نوع بینی، باید انتظار نتیجه زیباتری را از جراحی شان داشته باشند. قابلیت کوچک سازی و فورم دهی در این نوع بینی بیشتر بوده ونتیجه زودتر آشکار می شود.

فیلم جراحی بینی 

چگونه بهترین جراح بینی تهران را انتخاب کنیم؟

انتخاب یک متخصص جراح بینی ماهر و با تجربه در زمان تصمیم گیری برای این فرایند زیبایی، الزامی است. برخی نکاتی که در زمان این انتخاب لازم است مد نظر داشته باشید شامل موارد زیر می باشد:

 • تحقیق خود را کامل کنید. به دنبال جراحی بگردید که در انجام این پروسه ، تجربه بالایی داشته باشد.
 • عکس های قبل و بعد از عمل را حتماً نگاه کنید. مرور این عکس ها می تواند ایده های خوبی را در خصوص نتیجه احتمالی در اختیار شما قرار دهد.
 • نظرات را بخوانید. خواندن ریویوهای بیماران قبلی می تواند به شما بگوید که آیا جراح بالقوه تان، بیمار را در تمام مسیر همراهی می کند و اینکه آیا بیماران قبلی، تجربه خوبی از سپردن جراحی به دست او داشته اند.در صورتیکه امکان تماس مستقیم و چهره به چهره با این بیماران دارید، این امکان را از دست ندهید و ملاقات چنین فردی بهترین گزینه می باشد.
 • جلسه مشاوره ای را هماهنگ کنید و با شرکت در یک گفتگوی حضوری با جراح، سوالات و دغدغه هایتان را بازگو کرده و درباره پروسیجر نیز بحث کنید. سپردن جراحی به دست یک متخصص ماهر و باتجربه، علاوه بر اینکه یک نتیجه زیبا را به دست می دهد، بینی تان را از نظر عملکرد نیز ارتقا می دهد تا با مشکلاتی از قبیل تنگی نفس بعد از عمل بینی به دلیل باریک شدن مجاری روبرو نشوید.

فرایند جراحی بینی 1402

در طول پروسیجر، جراح بنا به تشخیص خود با استفاده از یکی از دو تکنیک جراحی بینی به روش باز یا بسته، برش هایی را در بینی ایجاد می کند. سپس برای دستیابی به نتیجه مورد نظر، شروع به شکل دهی به استخوان و غضروف می نماید.مهمترین مسئله روشهای شکل دهی به بینی می باشد که هرچه این روشها غیرتخریبی تر و همراه با حفظ بافتهای طبیعی بینی باشد، نتیجه بهتر و پابرجاتر خواهد بود.

در پاسخ به این سوال شما که عمل بینی چقدر طول می کشد می توان گفت بسته به میزان پیچیدگی فرایند، این جراحی از یک تا چند ساعت طول می کشد. این فرایند اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود تا بیمار چیزی تحت عنوان درد عمل بینی را در طول اجرای پروسیجر احساس نکند.

انواع مدل بینی

بینی با انواع طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی قابل جراحی است. هر یک از این مدل ها دارای ویژگی های منحصر بفرد خود می باشند و نکته ای که جراح در زمان برگزیدن یک مدل، لحاظ می کند این است که آن مدل بتواند با سایر بخش های صورت متناسب بوده و هارمونی چشم نوازی را خلق کند.

عمل بینی طبیعی : در این مدل، زاویه بین بینی و لب بالا تقریباً بین 90-95 درجه است. همچنین قوسی روی پل بینی ایجاد نشده و یا حداقل می باشد . البته، جراحی بینی طبیعی مردانه و زنانه دارای تفاوت های ظریفی هستند که پزشک در طول اجرا، آنها را نیز لحاظ می کند.

جراحی بینی فانتزی : این مدل به داشتن یک نوک بینی سربالا، قوس مشخص روی پل بینی و اندازه بسیار کوچک بینی شهرت دارد. انتخاب این مدل به واسطه ویژگی های آن، بسیار حساس است و باید حتماً برای صورت هایی انتخاب شود که امکان برقراری هارمونی بین بینی و سایر بخشهای صورت وجود داشته باشد. این مدل، معمولاً برای آقایان توصیه نمی شود.

عمل بینی نیمه فانتزی : همانطور که از نام این مدل پیداست، ویژگی های آن چیزی بین دو مدل فوق می باشد. در این مدل، زوایه بین لب بالا و بینی، بازتر از مدل طبیعی و بسته تر از مدل فانتزی است و قوس روی پل بینی نیز ملایم است.

قیمت عمل بینی در سال 1402

هزینه عمل بینی، یا با تکنیک های تخریبی و یا پرزرواتیو(غیرتخریبی مدرن)، با مدل عروسکی، طبیعی، نیمه فانتزی هر کدام بسته به فاکتورهای متعدد وابسته بوده و در دامنه ای بسیار متنوع قرار دارد و در نتیجه نمی توان قیمت ثابتی را برای این پروسیجر زیبایی مشخص کرد،از طرفی هزینه جراحی در بیمارانی که قبلا عمل جراحی بینی ناموفق داشته اند بیشتر است.

آنچه مهم است این است که هیچگاه در زمان تصمیم گیری برای این فرایند، هزینه را بعنوان فاکتور شماره یک، در راس قرار ندهید. با توجه به پر طرفدار بودن این پروسیجر زیبایی، برخی افراد سودجو با تبلیغاتی از قبیل جراحی بینی رایگان، عمل بینی ارزان و بسیاری بنرهای تبلیغاتی دیگر، توجه شما را به سمت خود جلب می کنند و بدون اهمیت دادن به سلامت تان، شما را در معرض خطرات بسیار جدی قرار می دهند و ازطرف دیگر برخی افراد بی تجربه با اعلام هزینه های سرسام اور در تلاش برای ایجاد پرستیژ کاذب هستند.

خطرات و عوارض جراحی بینی

رینوپلاستی نیز مانند هر پروسیجر جراحی دیگر به دلیل داشتن ماهیت تهاجمی، دارای خطرات و عوارضی می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

 1. خونریزی : خونریزی معمولاً در طول روزهای اول بعد از عمل، کاملاً طبیعی است و با اقداماتی از قبیل استفاده از کمپرس یخ، اجتناب از پایین انداختن سر بعد از عمل، رعایت نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی و برخی موارد دیگر قابل کنترل است.
 2. ورم بعد از عمل بینی : ورم بینی و ورم چشم بعد از عمل نیز از عوارض جانبی کاملاً طبیعی است که با اقداماتی از قبیل استفاده از کمپرس یخ و خوابیدن در حالت لم داده و اجتناب از وارد آوردن فشار به بینی رفع می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از عمل، بیمار باید دستورالعمل هایی را برای تضمین یک دوره ریکاوری هموار دنبال کند. هر چند چک لیست ارائه شده توسط جراح برای هر بیمار، کاملاً اختصاصی و سفارشی است ولی در اینجا برخی از رایج ترین نکات نیز اشاره شده است:

 • استراحت: در طول چند روز اول بعد از پروسه، بایستی بیشتر استراحت کنید و به بدن تان فشار نیاورید.
 • کمپرس یخ: قرار دادن کمپرس یخ نرم می تواند به کاهش کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی کمک کرده و نیز در کاهش ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل و نیز بینی استخوانی، موثر باشد.
 • مصرف داروها: داروهایی که جراح برای کنترل درد و پیشگیری از عفونت تجویز کرده است را با دقت مصرف کنید.
 • شرکت در جلسه چک آپ: حتماً در جلسه چک آپ بعد از عمل که پزشک برای بررسی پروسه بهبود مقرر کرده شرکت کنید. در زمان مرخص شدن، تیم پزشکی شما سوالات تان در این خصوص که چند روز بعد از عمل، گچ برداشته می شود یا چند روز بعد از عمل، تامپون برداشته می شود را پاسخ می دهند(البته با روشهای جدید در اکثریت بیماران اصولا تامپون در بینی گذاشته نمی شود).
 • از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین و ورزش بعد از عمل بینی خودداری کنید. تا چند هفته نباید به بدن تان فشار وارد کنید تا بهبود به خوبی حاصل شود.
تغذیه درست بعد از جراحی بینی - دکتر دوغایی

بعد از جراحی بینی چه بخوریم؟

خوردن ویتامین ث قبل و بعد از عمل توصیه می شود. این ویتامین در تقویت بهبود سریع تر موثر است. تغذیه بعد از عمل جراحی بینی در طول دوره نقاهت حائز اهمیت است. ممکن است بپرسید برای رفع کبودی بعد از عمل بینی چه بخوریم؟ معمولاً خوردن آب آناناس طبیعی یکی از موارد توصیه شده می باشد. همچنین بهتر است در طول چند روز اول، غذاهای نرم میل کنید تا حرکات صورت شما کاهش یابد و به بینی تان فشار وارد نشود.

نحوه صحیح ماساژ بینی بعد از جراحی بینی ؟

برای اطمینان از اجرای صحیح ماساژ بینی بعد از جراحی ، باید پیرو دستورات و راهنمایی‌های پزشکتان عمل کنید. اما به طور کلی ، می ‌توانید از روش‌های زیر برای ماساژ بینی استفاده کنید :

 • قرار دادن یک کمپرس یخ یا کیسه‌ خنک‌کننده بر روی بینی به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه تا کاهش تورم کمک می ‌کند.
 • با استفاده از انگشتان شما ، با حرکات نرم و ملایم به سمت بالا و پایین بینی ماساژ دهید. از محل عمل جراحی خود دوری کنید و فشار زیاد به بینی خود وارد نکنید.
 • تنفس عمیق از طریق بینی و تنفس به صورت آرام از دهان را تمرین کنید. این کار به بازسازی مناسب بینی کمک می ‌کند.
 • برای ماساژ دقیق ‌تر ، ممکن است مراجعه به تکنیک ماساژ مخصوص بینی توسط متخصصان ماساژ درمانی مفید باشد.
 • همچنین ، قبل از استفاده از هر گونه روش ماساژ ، مهم است که با پزشکتان صحبت کنید و مشورت بگیرید تا از تناسب آن با حالت جراحی بینی خود اطمینان حاصل کنید.

چسب زدن بعد از عمل بینی

چسب‌ زدن به بینی بعد از عمل ، یکی از اقداماتی است که در اکثر فرایند های رینوپلاستی ، در طول یک دوره یک تا دو ماهه بعد از عمل ، انجام می شود و عمده هدف آن پشتیبانی از بینی در طول دوره بهبود ، تثبیت و کاهش ورم می باشد.
پس از عمل رینوپلاستی ، بینی به دلیل تغییراتی که در طول جراحی در آن ایجاد شده است ، بسیار حساس و آسیب پذیر است و به منظور حفظ شکل جدید ایجاد شده در این عضو کانونی در صورت ، نیاز به پشتیبانی و محافظت دارد. زدن چسب به بینی علاوه بر اینکه با اتصال بافت نرم به ساختار غضروفی استخوانی بینی باعث کم شدن تورم می شود ، از وارد امدن هر گونه ضربه ناخواسته نیز جلوگیری کرده و در واقع بعنوان یک علامت هشدار دهنده عمل می کند.

چسب‌های میکروپور کاغذی که جهت استفاده در فاز چسب زدن به بینی بعد از عمل ، طراحی و تولید می شوند ، معمولاً از مواد ضد حساسیت هستند و به دلیل سازگار بودن با پوست ، مشکلی را برای فردی که از آن استفاده می کند ، به وجود نخواهد آورد. استفاده از چسب باعث کاهش تورم می شود و دوره بهبود را سرعت می بخشد. پزشکان در خصوص الگوی چسب زدن به بینی بعد از جراحی رینوپلاستی ، تکنیک های متفاوتی را دارند و زمانی که جراح شما ، بعد از برداشتن گچ ، به بینی تان چسب می زند ، با دقت آموزش های داده شده را به خاطر بسپارید تازمانی که در منزل ، خودتان به بینی تان چسب می زنید ، الگوی اشتباهی را اجرا نکنید.
همچنین لازم است در خصوص میزان فشاری که در زمان زدن چسب به روی بینی وارد می کنید نیز محتاط باشید. فشار بیش از اندازه ، باعث محدود شدن خونرسانی به بینی می شود و ممکن است اثر منفی بر روی فرایند بهبود بر جای گذارد و در صورتی که این سطح فشار ، بسیار کم باشد ، عملاً اثری بر روی کاهش ورم بر روی بینی تان بر جای نخواهد گذاشت.

اقدامات مهم در روز جراحی بینی ؟

در روز جراحی بینی برخی اقدامات مهم وجود دارد. البته نکات زیر فقط به عنوان راهنما ارائه می ‌شود و بهتر است با پزشک خود در مورد جزئیات دقیق بیشتر صحبت کنید :

 • پیش از عمل : پیشنهاد می ‌شود در روز قبل از جراحی هیچ غذا یا نوشیدنی خاصی نیستند ، مگر اینکه پزشک شما خلافی مشخص نموده باشند. همچنین باید دستورات پزشک درباره مصرف داروها ، مانند قطع داروهای خاص یا ممنوعیت استفاده از خون‌گیری خاص را رعایت کنید.
 • به همراه داشتن همراهان : در روز جراحی بهتر است یک همراه داشته باشید تا در خانه و یا بیمارستان شما را همراهی کند و به شما کمک کند. زیرا بعد از جراحی بینی ، ممکن است علاج درد و گناهی که نیاز به کمک داشته باشید.
 • رعایت دستورات پیش از عمل : پزشک معالج شما ممکن است دستورات خاصی درباره تمیزی بینی ، مصرف غذا و نوشیدنی و غیره ارائه نماید. حتماً باید این دستورات را رعایت کنید.
 • بیماری و شستشوی دست : برای جلوگیری از هرگونه عفونت ، باید قبل از جراحی بینی از بیماری‌ها و عفونت‌ها به دنبال آن بپرهیزید. همچنین حتماً قبل از هر اقدام به جراحی بینی دستان خود را شستشو دهید.
 • اتاق خواب : قبل از عمل برگه راهنما ارائه شده توسط بیمارستان را مطالعه کنید و تهیه کنید تا بتوانید خواب آرامی قبل از جراحی داشته باشید.
 • خوردن صبحانه و آب نخوردن : معمولاً قبل از عمل باید چند ساعت غذا نخورده و آب نخورده باشید. اما این قاعده بستگی به دستورات پزشک شما و نوع جراحی بینی دارد.
 • زمان رسیدن به بیمارستان : باید قبل از زمان مقرر به بیمارستان رسیده و دستورالعمل ‌های بیمارستان را رعایت کنید.

مهمترین نکته این است که با پزشک خود مشورت کنید تا دستورات دقیق را دریافت کنید و مراقبت‌های مناسب برای جراحی بینی را انجام دهید.

چگونه می توان شکستگی بینی را تشخیص داد؟

تشخیص شکستگی بینی باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود ، اما شما هم می ‌توانید نشانه‌ ها و علائم شکستگی بینی را شناسایی کنید. در زیر تعدادی از نشانه ‌ها و روش ‌های تشخیص شکستگی بینی آورده شده است :

 • درد و تورم : شخص با شکستگی بینی ممکن است احساس درد شدید در منطقه بینی کند. تورم در منطقه بینی نیز ممکن است وجود داشته باشد.
 • خونریزی : خونریزی از بینی یکی از نشانه ‌های متداول شکستگی بینی است. این خونریزی ممکن است فورا پس از آسیب و یا به تدریج در مدت زمان بعدی رخ دهد.
 • تغییر در شکل بینی : شکل بینی ممکن است تغییر کند یا غیر قابل تشخیص شود. برخی از افراد ممکن است بینی شان منحنی یا جلو برزده شده باشد.
 • مشکل در تنفس : اگر بینی شکسته به طور جدی عمل کرده باشد، ممکن است شخص مشکل در تنفس یا احساس انسداد ناشی از تغییر شکل بینی داشته باشد.
 • بررسی تصویر برداری : پزشک ممکن است برای تأیید تشخیص از تصویربرداری مانند CT Scan استفاده کند. این ابزارها به پزشک کمک می ‌کنند تا تغییرات در ساختار بینی و وجود شکستگی را بررسی کنند.
 • بررسی جسمی : پزشک ممکن است با انجام بررسی جسمی ، به ویژه بررسی بینی و اطراف آن، تشخیص دقیق ‌تری از شکستگی بینی بگذارد.

توجه داشته باشید که در صورت برخورد با حادثه‌ ای که ممکن است منجر به شکستگی بینی شود ، بهتر است فورا به پزشک مراجعه کرده و تشخیص و درمان متناسب را انجام دهید.

تکنیک های جراحی بینی

رینوپلاستی
در این تکنیک بر روی تغییر اندازه ، شکل و یا نسبت بینی با سایر بخش های صورت کار می شود. بخش عمده جراحی های بینی تحت عمل رینوپلاستی انجام می شود و در طول آن بدشکلی‌های ناشی از آسیب دیدگی بینی رفع شده و اصلاح نقص‌های مادرزادی صورت می گیرد و در ضمن ، برخی مشکلات تنفسی مربوط به مجاری بینی نیز درمان می شود.
سپتوپلاستی
کج بودن سپتوم بینی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. انحراف سپتوم گاهی آنقدر شدید است که باعث مسدود شدن مجرای تنفسی می‌شود و جریان هوا در بینی را با مشکل روبرو کرده و تنفس مختل می‌شود. جراحان در عمل جراحی سپتوپلاستی با صاف کردن تیغه سپتوم این مشکل را رفع می کنند. این فرایند درمان ، در ضمن باعث بهبود ظاهر بینی در کنار بهبود نفس کشیدن از راه این عضو می شود.
آلارپلاستی
در جراحی آلارپلاستی ، جراح بینی برای اصلاح ظاهر بینی روی پره بینی کار می کند و در طول آن قرینه سازی و کوچک کردن سوراخ های بینی انجام می شود. افرادی که بینی‌های پهنی دارند ، تحت این فرایند درمان ، به شکل بهتری در ظاهر بینی دست پیدا می کنند.

روش های جراحی بینی

جراحی بینی با دو روش باز و بسته انجام می شود. انتخاب یکی از این دو روش ، بر اساس معاینات پزشک صورت می‌گیرد.
جراحی بینی با تکنیک بسته
در این روش جراحی ، تمام برش‌ها در درون بینی ایجاد شود و جراح با استفاده از ابزارهای به خصوصی به اجزا و ساختار بینی دسترسی پیدا می کند تا روی بخش های نیازمند اصلاح کار کند. در این روش جراحی مدت زمان عمل بسیار کوتاه است و به دلیل داخلی بودن برش ها هیچگونه زخم و اسکاری در خارج از بینی باقی نمی‌ماند. اما استفاده از این تکنیک خصوصا در جراحی هایی که در ان بینی به تغییرات گسترده ای نیاز دارد با محدودیت‌هایی روبروست چون جراح از میدان دید وسیعی در چارچوب داخلی بینی برخوردار نیست.

جراحی بینی با تکنیک باز
در جراحی به روش باز علاوه بر برش های داخلی ، یک برش طریف در تیغه بین دو سوراخ بینی یعنی کلوما برشی ایجاد می‌شود و پوست بینی از ساختمان زیرین خود جدا می‌شود و پزشک به صورت کامل به تمام اجزا و ساختار بینی تسلط پیدا می کند.
در این روش جراحی، پزشک جراح دید بهتری روی اجزای بینی دارد و در مواردی که بینی نیاز به تغییرات پیچیده‌ای داشته باشد ، این روش ، ترجیح داده می شود.

2 پاسخ

 1. روزبخیر آقای دکتر می خواستم بدونم جراحی بینی رو میشه بدون بیهوشیب انجام داد و چه مزایا یا معایبی دارد ؟

  1. جراحی بینی حتما باید در اتاق عمل جراحی و تحت نظر یک متخصص بی هوشی با تجربه و توسط یک جراح بینی انجام شود، ولی می توان از بی هوشی عمومی صرف نظر کرد و تحت سدیشن( حالت خواب) اینکار را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: