جراحی بینی | عکس قبل و بعد + فیلم

جراحی بینی یک پروسیجر جراحی است که برای شکل دهی و تغییر اندازه بینی انجام می شود. این جراحی معمولاً یکی از دو هدف بهبود شکل ظاهری و عملکرد بینی یا هر دو آنها را دنبال می کند. اگر شما نیز داوطلب این پروسیجر هستید، لازم است به سطح درک مناسبی از این فرایند، خطرات و مزایای آن و نیز نحوه انتخاب بهترین دکتر عمل بینی دست پیدا کنید. در این مجموعه، قصد داریم درباره هر آنچه ممکن است در طول جراحی زیبایی بینی از اول تا آخر با آن روبرو شوید، اطلاعات پر محتوا و بروزی توسط دکتر دوغایی مقدم در این مقاله در اختیارتان قرار می گیرد.

جراحی بینی + دکتر مهران دوغایی

انواع عمل بینی

این جراحی در قالب انواع مختلف برای دستیابی به هدف ویژه و مورد نظر انجام شده و اغلب شامل دو گزینه زیر می باشد:

جراحی بینی گوشتی : این نوع جراحی بر روی بینی هایی انجام می شود که ویژگی های بینی گوشتی از قبیل پوست ضخیم، غدد چربی فراوان و بافت غضروفی ضعیف در آنها مشاهده می شود. این بینی ها معمولاً دارای پره های باز هستند و نوک شان نیز معمولاً گوشتالو است. این نوع بینی اغلب بعد از جراحی ورم بیشتری را تجربه می کند و گاهی پزشک توصیه هایی را در خصوص ماساژ بینی گوشتی بعد از عمل به بیمار گوشزد می کند. مدت بهبود ورم در این بیماران طولانی تر بوده و نتیجه نهایی دیرتر آشکار می شود.

عمل بینی استخوانی : این تکنیک جراحی مختص بینی هایی است که به دلیل داشتن مشخصه هایی از قبیل پوست نازک، بافت غضروفی قوی و گاهاً وجود یک قوز بر روی پل بینی، با عنوان استخوانی خوانده می شوند. نازک بودن نسبی پوست یکی از ویژگی های مثبت این نوع بینی بوده و غالباً افراد دارای این نوع بینی، باید انتظار نتیجه زیباتری را از جراحی شان داشته باشند. قابلیت کوچک سازی و فرم دهی در این نوع بینی بیشتر بوده ونتیجه زودتر آشکار می شود.

برای دریافت مشاوره جراحی بینی از دکتر دوغایی فرم زیر را پر کنید

جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است؟

فرایند جراحی بینی 

در طول پروسیجر، جراح بنا به تشخیص خود با استفاده از یکی از دو تکنیک جراحی بینی به روش باز یا بسته، برش هایی را در بینی ایجاد می کند. سپس برای دستیابی به نتیجه مورد نظر، شروع به شکل دهی به استخوان و غضروف می نماید.مهمترین مسئله روشهای شکل دهی به بینی می باشد که هرچه این روشها غیرتخریبی تر و همراه با حفظ بافتهای طبیعی بینی باشد، نتیجه بهتر و پابرجاتر خواهد بود.

در پاسخ به این سوال شما که عمل بینی چقدر طول می کشد می توان گفت بسته به میزان پیچیدگی فرایند، این جراحی از یک تا چند ساعت طول می کشد. این فرایند اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود تا بیمار چیزی تحت عنوان درد عمل بینی را در طول اجرای پروسیجر احساس نکند.

انواع مدل بینی

بینی با انواع طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی قابل جراحی است. هر یک از این مدل ها دارای ویژگی های منحصر بفرد خود می باشند و نکته ای که جراح در زمان برگزیدن یک مدل، لحاظ می کند این است که آن مدل بتواند با سایر بخش های صورت متناسب بوده و هارمونی چشم نوازی را خلق کند.

عمل بینی طبیعی : در این مدل، زاویه بین بینی و لب بالا تقریباً بین 90-95 درجه است. همچنین قوسی روی پل بینی ایجاد نشده و یا حداقل می باشد . البته، جراحی بینی طبیعی مردانه و زنانه دارای تفاوت های ظریفی هستند که پزشک در طول اجرا، آنها را نیز لحاظ می کند.

جراحی بینی فانتزی : این مدل به داشتن یک نوک بینی سربالا، قوس مشخص روی پل بینی و اندازه بسیار کوچک بینی شهرت دارد. انتخاب این مدل به واسطه ویژگی های آن، بسیار حساس است و باید حتماً برای صورت هایی انتخاب شود که امکان برقراری هارمونی بین بینی و سایر بخشهای صورت وجود داشته باشد. عمل بینی فانتزی ، معمولاً برای آقایان توصیه نمی شود.

عمل بینی نیمه فانتزی : همانطور که از نام جراحی بینی نیمه فانتزی پیداست، ویژگی های آن چیزی بین دو مدل فوق می باشد. در این مدل، زوایه بین لب بالا و بینی، بازتر از مدل طبیعی و بسته تر از مدل فانتزی است و قوس روی پل بینی نیز ملایم است.

قیمت عمل بینی در سال 1403

هزینه عمل بینی، یا با تکنیک های تخریبی و یا پرزرواتیو(غیرتخریبی مدرن)، با مدل عروسکی، طبیعی، نیمه فانتزی هر کدام بسته به فاکتورهای متعدد وابسته بوده و در دامنه ای بسیار متنوع قرار دارد و در نتیجه نمی توان قیمت ثابتی را برای این پروسیجر زیبایی مشخص کرد،از طرفی هزینه جراحی در بیمارانی که قبلا عمل جراحی زیبایی بینی ناموفق داشته اند بیشتر است.

خطرات و عوارض جراحی بینی

عمل زیبایی بینی نیز مانند هر پروسیجر جراحی دیگر به دلیل داشتن ماهیت تهاجمی، دارای خطراتی می باشد. در ادامه به برخی از عوارض رینوپلاستی می پردازیم:

  1. خونریزی : خونریزی معمولاً در طول روزهای اول بعد از عمل، کاملاً طبیعی است و با اقداماتی از قبیل استفاده از کمپرس یخ، اجتناب از پایین انداختن سر بعد از عمل، رعایت نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی و برخی موارد دیگر قابل کنترل است.
  2. ورم بعد از عمل بینی : ورم بینی و ورم چشم بعد از عمل نیز از عوارض جانبی کاملاً طبیعی است که با اقداماتی از قبیل استفاده از کمپرس یخ و خوابیدن در حالت لم داده و اجتناب از وارد آوردن فشار به بینی رفع می شود.
جراحی بینی چگونه انجام می شود؟

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از عمل، بیمار باید دستورالعمل هایی را برای تضمین یک دوره ریکاوری هموار دنبال کند. هر چند چک لیست ارائه شده توسط جراح برای هر بیمار، کاملاً اختصاصی و سفارشی است ولی در اینجا برخی از رایج ترین نکات دوره نقاهت عمل بینی نیز اشاره شده است:

  • استراحت: در طول چند روز اول بعد از پروسه، بایستی بیشتر استراحت کنید و به بدن تان فشار نیاورید.
  • کمپرس یخ: قرار دادن کمپرس یخ نرم می تواند به کاهش کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی کمک کرده و نیز در کاهش ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل و نیز بینی استخوانی، موثر باشد.
  • مصرف داروها: داروهایی که جراح برای کنترل درد و پیشگیری از عفونت تجویز کرده است را با دقت مصرف کنید.
  • از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین و ورزش بعد از عمل بینی خودداری کنید. تا چند هفته نباید به بدن تان فشار وارد کنید تا بهبود به خوبی حاصل شود.

عکس قبل و بعد عمل بینی

بعد از جراحی بینی چه بخوریم؟

خوردن ویتامین ث قبل و بعد از عمل توصیه می شود. این ویتامین در تقویت بهبود سریع تر موثر است. تغذیه بعد از عمل جراحی بینی در طول دوره نقاهت حائز اهمیت است. ممکن است بپرسید برای رفع کبودی بعد از عمل بینی چه بخوریم؟ معمولاً خوردن آب آناناس طبیعی یکی از موارد توصیه شده می باشد. همچنین بهتر است در طول چند روز اول، غذاهای نرم میل کنید تا حرکات صورت شما کاهش یابد و به بینی تان فشار وارد نشود.

نحوه صحیح ماساژ بینی بعد از عمل زیبایی بینی ؟

برای اطمینان از اجرای صحیح ماساژ بینی بعد از جراحی ، باید پیرو دستورات و راهنمایی‌های پزشکتان عمل کنید. اما به طور کلی ، می ‌توانید از روش‌های زیر برای ماساژ بینی استفاده کنید :

  • قرار دادن یک کمپرس یخ یا کیسه‌ خنک‌کننده بر روی بینی به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه تا کاهش تورم کمک می ‌کند.
  • با استفاده از انگشتان شما ، با حرکات نرم و ملایم به سمت بالا و پایین بینی ماساژ دهید. از محل عمل جراحی خود دوری کنید و فشار زیاد به بینی خود وارد نکنید.

چسب زدن بعد از عمل بینی

چسب‌ زدن به بینی بعد از عمل ، یکی از اقداماتی است که در اکثر فرایند های جراحی زیبایی بینی ، در طول یک دوره یک تا دو ماهه بعد از عمل ، انجام می شود و عمده هدف آن پشتیبانی از بینی در طول دوره بهبود ، تثبیت و کاهش ورم می باشد.
پس از عمل زیبایی بینی ، بینی به دلیل تغییراتی که در طول جراحی در آن ایجاد شده است ، بسیار حساس و آسیب پذیر است و به منظور حفظ شکل جدید ایجاد شده در این عضو کانونی در صورت ، نیاز به پشتیبانی و محافظت دارد. زدن چسب به بینی علاوه بر اینکه با اتصال بافت نرم به ساختار غضروفی استخوانی بینی باعث کم شدن تورم می شود ، از وارد امدن هر گونه ضربه ناخواسته نیز جلوگیری کرده و در واقع بعنوان یک علامت هشدار دهنده عمل می کند.

اگر قصد انجام رینوپلاستی را دارید ، با یکی از شماره های زیر تماس بگیرید

شماره تماس مطب
شماره واتس اپ

اقدامات مهم در روز جراحی بینی ؟

در روز عمل زیبایی بینی برخی اقدامات مهم وجود دارد. البته نکات زیر فقط به عنوان راهنما ارائه می ‌شود و بهتر است با پزشک خود در مورد جزئیات دقیق بیشتر صحبت کنید :

  • پیش از عمل : پیشنهاد می ‌شود در روز قبل از جراحی هیچ غذا یا نوشیدنی خاصی نیستند ، مگر اینکه پزشک شما خلافی مشخص نموده باشند. همچنین باید دستورات پزشک درباره مصرف داروها ، مانند قطع داروهای خاص یا ممنوعیت استفاده از خون‌گیری خاص را رعایت کنید.
  • به همراه داشتن همراهان : در روز جراحی بهتر است یک همراه داشته باشید تا در خانه و یا بیمارستان شما را همراهی کند و به شما کمک کند. زیرا بعد از عمل کردن بینی ، ممکن است علاج درد و گناهی که نیاز به کمک داشته باشید.

مهمترین نکته این است که با پزشک خود مشورت کنید تا دستورات دقیق را دریافت کنید و مراقبت‌های قبل از جراحی بینی را انجام دهید.

فیلم جراحی بینی

تکنیک های عمل بینی

رینوپلاستی
در این تکنیک بر روی تغییر اندازه، شکل و یا نسبت بینی با سایر بخش های صورت کار می شود. و در طول آن بدشکلی‌های ناشی از آسیب دیدگی بینی رفع شده و اصلاح نقص‌های مادرزادی صورت می گیرد و در ضمن ، برخی مشکلات تنفسی مربوط به مجاری بینی نیز درمان می شود.
سپتوپلاستی
کج بودن سپتوم بینی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. انحراف سپتوم گاهی آنقدر شدید است که باعث مسدود شدن مجرای تنفسی می‌شود و جریان هوا در بینی را با مشکل روبرو کرده و تنفس مختل می‌شود. جراحان در عمل جراحی سپتوپلاستی با صاف کردن تیغه سپتوم این مشکل را رفع می کنند. این فرایند درمان به تنهایی، در کنار بهبود نفس کشیدن، باعث بهبود شکل بینی نمی شود و در صورتیکه شما تمایل به تغییر فورم بینی دارید ضروری است بطور همزمان جراحی رینوپلاستی را هم انجام دهید.
آلارپلاستی
در جراحی آلارپلاستی ، جراح بینی برای اصلاح ظاهر بینی روی پره بینی کار می کند و در طول آن قرینه سازی و کوچک کردن سوراخ های بینی انجام می شود. افرادی که بینی‌های پهنی دارند ، تحت این فرایند درمان ، به شکل بهتری در ظاهر بینی دست پیدا می کنند.

رویکردهای جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی با دو رویکرد باز و بسته انجام می شود. انتخاب یکی از این دو روش ، بر اساس معاینات پزشک صورت می‌گیرد.
جراحی بینی با تکنیک بسته
در این روش جراحی ، تمام برش‌ها در درون بینی ایجاد شود و جراح با استفاده از ابزارهای به خصوصی به اجزا و ساختار بینی دسترسی پیدا می کند تا روی بخش های نیازمند اصلاح کار کند. در این روش جراحی مدت زمان عمل بسیار کوتاه است و به دلیل داخلی بودن برش ها هیچگونه زخم و اسکاری در خارج از بینی باقی نمی‌ماند. اما استفاده از این تکنیک خصوصا در جراحی هایی که در ان بینی به تغییرات گسترده ای نیاز دارد با محدودیت‌هایی روبروست چون جراح از میدان دید وسیعی در چارچوب داخلی بینی برخوردار نیست.

جراحی بینی با تکنیک باز
در جراحی به روش باز علاوه بر برش های داخلی ، یک برش ظریف در تیغه بین دو سوراخ بینی یعنی کلوما نیز ایجاد می‌شود و پوست بینی از ساختمان زیرین خود جدا می‌شود و پزشک به صورت کامل به تمام اجزا و ساختار بینی تسلط پیدا می کند.
در این روش جراحی، پزشک جراح دید بهتری روی اجزای بینی دارد و در مواردی که بینی نیاز به تغییرات پیچیده‌ای داشته باشد ، این روش ، ترجیح داده می شود و روش مطمئن تری می باشد.

ایجاد برش در کناره های پره بینی ارتباطی به باز و یا بسته بودن جراحی ندارد و در واقع بستگی به انجام آلارپلاستی و نیاز یا عدم نیاز به آن و روشی است که جراح برای آلارپلاستی انتخاب می کند، دارد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
منا
منا
6 ماه قبل

روزبخیر آقای دکتر می خواستم بدونم جراحی بینی رو میشه بدون بیهوشیب انجام داد و چه مزایا یا معایبی دارد ؟

drdooghaie11
drdooghaie11
4 ماه قبل
پاسخ به  منا

جراحی بینی حتما باید در اتاق عمل جراحی و تحت نظر یک متخصص بی هوشی با تجربه و توسط یک جراح بینی انجام شود، ولی می توان از بی هوشی عمومی صرف نظر کرد و تحت سدیشن( حالت خواب) اینکار را انجام داد.

صبا
صبا
3 ماه قبل

سلام من چهار ماهه بینیم رو عمل کردم
کی میتونم به بینیم پیرسینگ بزنم؟

دکتر دوغایی مقدم
مدیر
پاسخ به  صبا

سلام
حداقل باید شش ماه از جراحی شما گذشته باشد