پروتز چانه و روند درمانی

چانه بخش مهمی از ظاهر صورت انسان است ، اما برخی شرایط مانند بیماری ها ، صدمات و عوامل زیستی می توانند باعث از بین رفتن یا آسیب چانه شوند. در چنین مواردی ، پروتز چانه به عنوان راهکاری کاملا موثر برای بازسازی و بهبود ظاهر و عملکرد چانه مطرح می شود. در این شرایط، پزشک متخصص با استفاده از مواد مختلف مانند سیلیکون ، پلیمرها ، استخوان مصنوعی و غیره نیازمندی های بیمار را برآورده می کنند. برای انجام این پروسه زیبایی شما می توانید از طریق مراجعه حضور یا راه های ارتباط مجازی و یا تماس با بهترین جراح زیبایی تهران دکتر مهران دوغایی مقدم ارتباط برقرار نمایید.

 

پروتز چانه در تهران - دکتر دوغایی

 

در این مبحث تمرکز بر مواردی است که بیمار در جستجوی زیبایی بیشتر و به علت عدم هارمونی اعضاِ صورت و در زمینه ی یک چانه کوچکتر از حد طبیعی ، تحت جراحی پروتز چانه در تهران قرار می گیرد. و به شرایط تروماتیک و بازسازی پرداخته نشده است.

فواید این پروسه زیبایی

 1. بهبود ظاهر : استفاده از پروتز چانه باعث می شود شخص، ظاهر طبیعی تر و جذاب تری داشته باشد و تغییر ایجاد شده باعث جلوه ی زیباتر در دیگر اعضا صورت بخصوص بینی شده و هارمونی ایجاد شده، موجب پدیدار شدن صورت زیباتری می شود .
 2. توازن صورت : چانه یک عنصر اصلی در توازن صورت است و با استفاده از این پروتز ها ، توازن و تقارن صورت بهبود میابد. البته در عدم تقارن های شدید و پیچیده پروتز چانه روش برتر نبوده و روش بهتر،استفاده از جراحی ژنیوپلاستی می باشد.

نکات مهم در این جراحی

 1. صحت و سلامت پوست و مخاط لثه فک تحتانی: وجود لثه و مخاط سالم بخصوص در قسمت قدامی فک پایینی بسیار مهم است و ضروری است درصورتیکه این ناحیه مشکل جدی داشته باشد، قبل از جراحی با مراجعه به دندانپزشک به درمان آن بپردازید. در صورتیکه درمان لثه و مخاط دهان پیچیده و وقتگیر باشد بهتر است پروتز با انجام برش پوستی انجام شود.
 2. مراقبت و رعایت ها: با وجود استفاده از پروتزهای سیلیکونی استاندارد که دکتر مهران دوغائی مقدم هم از سالها پیش از آنها استفاده می کند، معمولا نیاز به مراقبت و نگهداری درازمدت خاصی نیست و علی رغم گذشت سالها احتمال عفونت و جابجایی نزدیک به صفر می باشد. به همین دلیل عموما محدودیتی برای بیماران در نظر گرفته نمی شود ولی بهتر است از مبارزه در ورزش هایی که همراه با ضربه و کشش های شدید و سنگین به ناحیه چانه هستند مثل بوکس، جودو، کشتی و ورزشهای رزمی اجتناب شود.

جنس پروتز چانه

معمولا پروتز سیلیکونی استاندارد، استفاده می شود و ضروری است محصول کمپانی مورد اعتماد و مشهوری باشد که عموما دکتر مهران دوغائی مقدم ، از محصولات کمپانی امریکایی ایمپلنتک استفاده می کند. پروتز چانه از جنس مدپور و گورکس علیرغم اینکه احتمال جابجایی در حد صفر دارند و با گذشت زمان مثل استخوان مصنوعی به بافت استخوان سالم متصل می شوند، ولی با توجه به احتمال عفونت در درازمدت ، توصیه نمی شوند. نکته مهم دیگر، سایز پروتز و شکل آن است که عموما پس از شنیدن نظرات بیمارو مطالعه تصاویر فوتوگرافی و رادیولوژیک بیمار،پزشک بهترین سایز و شکل مناسب را انتخاب خواهد کرد.

چه افرادی برای انجام این عمل مناسب هستند ؟

برای انجام پروتز چانه در تهران ، افراد زیر مناسب هستند :

 • افرادی که چانه ضعیف و کوچکی دارندو می‌ خواهند آن را بهبود ببخشند. بهترین کاندید پروتز چانه کسانی هستند که در این افراد اکلوژن یا طرز بسته شدن دهان و ارتباط دندانهای فک بالا و پایین در حد نرمال باشد.
 • افرادی که شکل چانه‌ شان به دلیل عوامل ژنتیکی و وراثتی ناهمگن و نامتقارن است و می ‌خواهند این نامتقارنی را بهبود دهند.در صورتیکه این عدم تقارن سه بعدی و پیچیده نباشد، قابل اصلاح با پروتز می باشد.
 • افرادیکه به علت غبغب مراجعه کرده اند و بدنبال ساکشن غبغب هستند.در صورتیکه این افراد چانه نسبتا کوچکی داشته باشند، ساکشن غبغب به تنهایی نمی تواند کمک کننده باشد و نیاز به گذاشتن پروتز چانه همزمان هم می باشد.
 • برخی از افرادی که بدنبال کوچک کردن بینی هستند و چانه کوچکی دارند در صورتیکه فقط تحت جراحی رینوپلاستی قرار گیرند نتیجه مناسب نخواهند گرفت و بهتر است بطور همزمان این عمل جراحی هم انجام شود تا هارمونی مناسب بینی و صورت ایجاد شود.

برای آماده شدن برای پروتز چانه ، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید 

 • مشاوره با پزشک : بهتر است با پزشک یک مشاوره اولیه داشته باشید. پزشک می تواند شما را درباره فرایند پروتز ، نوع پروتز مناسب برای شما و جزئیات دیگر مطلع سازد.
 • مطالعه و تحقیق : قبل از تصمیم گیری نهایی ، در مورد نوع پروتز ، روش اجرا ، مزایا ، معایب و پس از عمل مراقبت های لازم بیشتر بخوانید. این ممکن است شامل مطالعه مقالات علمی ، مشاهده ویدئوهای آموزشی و گفتگو با افرادی که پروتز چانه در تهران و شهر های دیگر را تجربه کرده ‌اند ، باشد.
 • آزمایشات پیش عمل : پزشک ممکن است شما را برای بررسی های اولیه و آزمایشات قبل از عمل به آزمایشگاه معرفی کند. این می تواند شامل آزمایش های خون، تصاویر رادیوگرافی و فوتوگرافی و آزمونهای دیگر باشد.

نکات مهم قبل و بعد از پروتز چانه ؟

برخی نکات مهم را در نظر بگیرید :

 1. توجه به بهبود و زمان لازم : به هنگام این عمل زیبایی ، بدنتان به زمان و ریکاوری نیاز دارد. بهتر است تعلیمات پزشک را دقیقاً دنبال کنید و به بدنتان و فعالیت ‌های روزمره خود استراحت کافی بدهید. پروتز چانه در تهران از دو طریق گذاشته می شود. در اغلب اوقات از طریق برش داخل دهانی گذاشته می شود در این حالت هیچ برشی بر روی پوست شما ایجاد نشده است. در این شرایط ضروری است قبل از جراحی و تا چند هفته بعد از جراحی، بهداشت دهان و دندان را به بهترین وجه رعایت نمایید و در شرایطی هم که پروتز از طریق یک برش پوستی کوچک در زیر چانه انجام شده باشد، باید به مراقبت از زخم و پانسمان آن توجه کنید و هر گونه تغییر در زخم یا علائم عفونت را به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. تغییر الگوی غذایی : ممکن است بعضی از مواد غذایی دشواری خاصی برای پروتز چانه داشته باشند و بهتر است تا مدتی از غذاهای مایع و نرم استفاده کنید و در انتهای وعده غذایی دهان خود را با آب و یا محلول دهانشویه شستشو دهید.

بهتر است با پزشکتان درباره نکات مربوط به این پروسه خود صحبت کنید تا راهنمایی دقیق تری دریافت کنید.

چه مواردی در قیمت پروتز چانه تاثیر دارد ؟

در قیمت این پروتز ها ، چندین عامل می تواند تأثیرگذار باشند. نکات زیر می توانند در تعیین قیمت پروتز چانه مورد توجه قرار گیرند :

 • نوع پروتز : نوع و کیفیت پروتز و کمپانی تولیدکننده می تواند بر قیمت تأثیر بگذارد.
 • مواد استفاده شده : انواع مختلف مواد می توانند بر قیمت پروتز تأثیر بگذارند ، مانند سیلیکون ، مدپور ، گورکس، پلی‌آکریلات و غیره.
 • پیچیدگی حالت چانه : در صورتی که پروتز نیاز به تنظیمات و تطبیق خاصی داشته باشد ، احتمالاً قیمت بیشتری خواهد داشت.
 • مکان جغرافیایی : در برخی مناطق ، قیمت پروتزها ممکن است بیشتر باشد.

اهمیت به توضیحات فوق و همچنین مشاوره با جراح مورد نظرتان می تواند به شما کمک کند تا در مورد انجام پروتز چانه در تهران بهتر ین تصمیم را بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها