پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود ؟

پولیپ بینی یک مشکل شایع در حوزه رینولوژی است که بسیاری از افراد با آن روبرو می شوند. این مشکل معمولا به علت التهاب و تورم بینی ناشی از عوامل مختلفی از جمله حساسیت‌ ها ، عفونت ‌ها یا عوامل محیطی ایجاد می شود. پولیپ ‌ها مواد غیرطبیعی و توده‌ های غضروفی هستند که در داخل بینی شکل می ‌گیرند و ممکن است منجر به اختلال در تنفس ، بو ، و حتی ظاهر ظاهری فرد شوند. در این مقدمه ، به بررسی این مساله جهت آگاهی بیشتر افراد از علل ، علائم ، و روش ‌های درمان پولیپ بینی در تهران  می ‌پردازیم. از آنجا که پولیپ بینی می تواند تأثیرات مهمی بر کیفیت زندگی افراد بگذارد ، شناخت بهتری از این مشکل ضروری و درمان هر چه سریع تر آن نزد یک متخصص حرفه ای گوش و حلق و بینی در تهران مانند دکتر مهران دوغایی مقدم ضروری است.

 

پولیپ بینی و راه های درمان و پیشگیری - دکتر دوغایی

 

راه های تشخیص پولیپ بینی

تشخیص پولیپ بینی اغلب با استفاده از ترکیبی از روش‌ های بالینی و تصویربرداری انجام می شود. در زیر به برخی از روش ‌های تشخیص این مشکل اشاره شده است:

 • بررسی بالینی 

پرسشنامه پزشکی : پزشک ممکن است به شما سوالاتی درباره علائمی که تجربه می کنید ، سابقه حساسیت ‌ها ، و دیگر عوامل مرتبط با سلامتی بینی شما بپرسد.

بررسی فیزیکی : از جمله بررسی با چشم و میکروسکوپ بینایی بینی توسط پزشک.

 • تصویربرداری 

سینوس‌سکوپی : این یک روش تصویر برداری است که با استفاده از یک دستگاه به نام سینو‌سکوپ ، پزشک می تواند تصاویر ویدئویی از داخل بینی و سینوس ‌ها را دریافت کند.

تصویر برداری با اشعه ایکس : اشعه ایکس ممکن است برای بررسی توده‌ ها یا تغییرات در ساختار استخوانی بینی و سینوس ‌ها به کار رود.

 • آزمایش‌های آزمایشگاهی

آزمایش خون: بررسی سطح آنتی ‌بادی ‌ها و دیگر علائم التهاب با آزمایش‌ های خون می تواند به تشخیص پولیپ بینی توسط یک پزشک ماهر در تهران کمک کند.

آزمایش ‌های حساسیت : اگر پزشک فکر می کند که حساسیت ‌ها ممکن است عامل پولیپ بینی باشند ، آزمایش ‌های حساسیت به مواد مختلف ممکن است مفید باشند.

 • تصویر برداری از روش ‌های پیشرفته ‌تر 

تصویر برداری از روش مغناطیسی (MRI) : این روش تصویر برداری پیشرفته برای تصویر برداری از ساختارهای نرم در بینی و سینوس ‌ها استفاده می شود.

کامپیوتر توموگرافی محاسباتی (CT Scan) : CT Scan نیز به عنوان یک روش تصویر برداری جهت مشاهده ساختارهای دقیق‌تر داخل بینی و سینوس ‌ها به کار می ‌رود.

پزشک شما بر اساس علائم و نیازهای خود ، یک یا ترکیبی از این روش‌ ها را ممکن است برای تشخیص پولیپ بینی در نظر بگیرد.

این بیماری چه نشانه هایی دارد ؟

پولیپ بینی علائم و نشانه‌ های مختلفی دارد که ممکن است در افراد مختلف با شدت ‌ها ویژگی‌ های متفاوتی داشته باشد. در ادامه برخی از نشانه‌ ها و علائم معمول پولیپ بینی ذکر شده ‌اند :

 • کاهش حس بو : یکی از نشانه‌ های شایع پولیپ بینی ، کاهش حس بو یا حتی از دست رفتن حس بو است. این امر به دلیل مانع شدن مسیرهای هوایی داخل بینی توسط پولیپ‌ ها اتفاق می ‌افتد.
 • اختلال در تنفس : پولیپ ‌ها می توانند به انسداد مسیرهای هوایی داخل بینی منجر شوند و باعث اختلال در تنفس شود. این ممکن است منجر به سرفه ، نفس ‌کشیدن دشوار ، و حتی اختلال در خواب شبانه باشد.
 • تورم بینی : پولیپ بینی معمولا باعث تورم و التهاب در داخل بینی می شود ، که به تورم و آب ‌گرفتگی بینی و گاهی هم صورت میانجامد.
 • افزایش ترشحات بینی : افزایش مقدار ترشحات بینی یکی دیگر از نشانه‌ های پولیپ بینی استکه به درمان سریع آن توسط یک جراح بینی خوب در تهران کمک زیادی می نماید. این ممکن است باعث خفیف شدن و رساندن ترشحات به حلق و گلو شود.
 • سرفه مزمن : پولیپ ‌ها می توانند تحریکاتی را در داخل بینی ایجاد کنند که منجر به سرفه مزمن شوند.
 • احتمالا اختلالات خواب : افرادی که با پولیپ بینی مبتلا هستند ممکن است مشکلاتی در خواب شان تجربه کنند ، از جمله خستگی ناشی از اختلال در تنفس در حین خواب.
 • درد یا فشار در ناحیه بینی : برخی از افراد ممکن است درد یا فشار در ناحیه بینی خود را احساس کنند ، که به طور معمول به علت تورم و فشار ایجاد شده توسط پولیپ ‌ها است.

هرچند این علائم ممکن است ناشی از دیگر مشکلات نیز باشند ، اما در صورت تجربه هرکدام از این نشانه ‌ها ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب انجام شود.

علل ابتلا به پولیپ بینی

پلیپ بینی ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

 1. التهابات مزمن: التهابات مزمن مانند رینیت آلرژیک یا رینیت مزمن می‌توانند باعث تحریک غشاء مخاطی بینی شده و در نتیجه تشکیل پلیپ گردد.
 2. عوامل آلرژیک: افرادی که به عواملی مانند گرده گیاهان، مواد شیمیایی، پوشش‌ها یا حیوانات آلرژی دارند، ممکن است دچار التهاب و پلیپ شوند.
 3. عوامل محیطی: تماس مکرر با عوامل تحریک کننده محیطی مانند دود سیگار، آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی نیز می‌تواند عامل ایجاد این عارضه باشد.
 4. عوامل ژنتیکی: برخی از افراد ممکن است به علت وراثت در معرض این مشکل باشند.
 5. انحراف سپتوم: انحراف سپتوم (پارتیشن بینی) ممکن است منجر به تنگی مجاری نفوذ هوا و التهابات مکرر بینی شود که در نتیجه پلیپ تشکیل می‌شود.

در نهایت، تشخیص و درمان پولیپ بینی نیازمند مشاوره و ارزیابی توسط یک پزشک متخصص گوش، حلق، و بینی است.

از چه مواد غذایی برای درمان خانگی پلیپ بینی می توان استفاده کرد؟

برخی از مواد غذایی که ممکن است به عنوان بخشی از رژیم غذایی برای کمک به کاهش علایم این عارضه مفید باشند عبارتند از:

 1. میوه‌ها و سبزیجات: مصرف میوه‌ها و سبزیجاتی که حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدان‌های قوی مانند کلم، بروکلی، پرتقال، نارنگی، توت فرنگی و پرتقال است می‌تواند به کاهش التهابات و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.
 2. مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-۳: مواد غذاییی مانند ماهی‌های چرب (مثل ماهی های سردابی و ماهی ماکرل) که حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ هستند، می‌توانند به کاهش التهابات بینی کمک کنند.
 3. زنجبیل: زنجبیل معروف به خواص ضد التهابی و ضد عفونی‌کننده است. مصرف زنجبیل می‌تواند به تسکین علایم پولیپ بینی کمک کند.
 4. دانه‌های کامل: مصرف دانه‌های کامل مانند گندم کامل، برنج قهوه‌ای و جو کامل می‌تواند به افزایش سطح فیبر و آنتی اکسیدان‌ها در رژیم غذایی کمک کند که احتمالاً به کاهش التهابات بینی و علایم پلیپ منجر می‌شود.
 5. مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌ها: مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌هایی مانند گوجه فرنگی، مرکبات، انگور، انجیر و میوه‌های قرمز می‌تواند به کاهش التهابات بینی و بهبود علایم این معضل کمک کند.

مهمترین اقدامات قبل و بعد از درمان پولیپ بینی چیست ؟

قبل از جراحی بینی و در طول فرآیند درمان ، برخی اقدامات مهم و مراقبت‌ ها وجود دارد. در ادامه ، تعدادی از این اقدامات را برای دوره‌ های قبل و بعد از جراحی ذکر می کنیم :

قبل از جراحی :

 • مشاوره با پزشک : قبل از تصمیم به جراحی ، مهم است که با پزشک خود مشاوره کنید تا جزئیات بیشتری در مورد فرآیند جراحی ، مزایا و معایب آن را بدانید.
 • آزمایش‌ ها و تصویر برداری : پزشک ممکن است از آزمایش ‌های خون ، تصویر برداری مانند CT Scan یا MRI برای بررسی دقیق تر وضعیت بینی شما استفاده کند.
 • قطع داروها : قبل از جراحی ، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا مدتی قبل از جراحی از مصرف برخی از داروها ، به ویژه داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) و داروهای ضد انعقاد خون ، خودداری کنید.
 • پیشگیری از عفونت : به شما توصیه می شود که قبل از جراحی ، برخی از اقدامات پیشگیرانه نظیر شستشوی دقیق دست ‌ها و توسط مواد ضدعفونی مطمئن شوید.

بعد از جراحی پولیپ بینی :

 • پرهیز از فعالیت ‌های خاص : پس از جراحی ، به شما توصیه می شود تا از انجام فعالیت‌ های خاصی که ممکن است منجر به افت فشار خون یا خونریزی شوند ، پرهیز کنید.
 • مدت زمان استراحت : پزشک شما ممکن است شما را تا چند روز به استراحت توصیه کند. پرهیز از فعالیت ‌های سنگین و بلند مدت نیز مهم است.
 • مراقبت از بخش جراحی : پس از جراحی ، مراقبت و تمیز نگه داشتن بخش جراحی با استفاده از محافظ‌ های مخصوص و شستشو های مشخص توصیه می شود.
 • پیگیری از پزشک : پس از جراحی ، مهم است که دستورات پزشک خود را رعایت کنید و به تمامی جلسات پیگیری بروید.
 • پیشگیری از عفونت : در دوران بهبودی ، از عفونت ‌های بینی و بخش جراحی جلوگیری کنید. استفاده از داروهای ضد عفونی و شستشوی منظم می تواند موثر باشد.

همیشه بهتر است هر گونه تغییر در برنامه مراقبتی یا هر گونه علائم ناشی از جراحی را با پزشک خود در تهران که پولیپ بینی خود را نزد او درمان نموده اید در میان بگزارید. این توصیه ‌ها ممکن است بسته به وضعیت خاص هر فرد تغییر کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها