تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی خصوصاً بینی های گوشتی اغلب برای گرفتن نتیجه بهتر از عمل جراحی بینی تجویز می شود. به شما توصیه می کنیم که اگر داوطلب این فرایند زیبایی هستید ، مطالب زیر را مطالعه کنید تا با آشنایی با نکات ریز و در عین حال مهم
بتوانید به خواسته خود که قطعاً دستیابی مطمئن تر به نتیجه مطلوب بعد از عمل بینی است ، دست پیدا کنید.

 

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی - دکتر مهران دوغایی مقدم

 

با استفاده از روش های مدرن پرزرویشن رینوپلاستی، بخصوص پرزرویشن بافت نرم و لیگامانها موارد نیاز به تزریق کورتون به بینی بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته و روند بهبود بیماران حتی در موارد بینی های بسیار گوشتی، بسیار هموار شده است و عموما بدون تزریق کورتون به نتیجه مورد نظر دست می یابیم.

از طرفی بایستی توجه کنیم که سرعت بهبود تورم در بیماران مختلف، متفاوت بوده و هدف از تزریق کورتون بهبود اختلالات تورم نابجا می باشد و تزریق کورتون فقط برای سرعت بخشیدن بیشتر بهبود ورم، می تواند خطرناک و پر عوارض باشد و در این موارد در اغلب اوقات نتیجه مناسب بدون هیچ مداخله ای کمی دیرتر بدست خواهد آمد.

از کجا بفهمیم که به تزریق کورتون بعد از جراحی بینی نیاز داریم؟

شاید با خودتان فکر کنید که در هر شرایطی بعد از جراحی بینی ، تزریق کورتون ، برای همه داوطلبین ضروری است، اما لازم است بدانید که همه افراد به تزریق کورتون بعد از عمل بینی نیاز ندارند و اگر تشخیص پزشک بر این باشد که به کورتون نیاز دارید ، باید برای آن اقدام کنید.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی در چه مواردی تجویز می شود؟

1. اگر پوست بینی شما ضخیم باشد و این ویژگی اغلب در بینی های گوشتی مشاهده می شود.
2. اگر ورم بینی شما در طول دوره بهبود از بین نمی‌رود.
3. اگر دچار جای زخم ماندگار یا اسکار شده‌اید

نکاتی که یک جراح بینی ماهر  برای تزریق کورتون مد نظر قرار می دهد:

اگر تزریق کورتون بعد از جراحی بینی به نحو حرفه‌ای تزریق نشود ممکن است ظاهری بدشکل به بینی بیمار بدهد. تجربه و تخصص پزشک و رعایت نکات ظریف و در عین حال حیاتی از بروز این اتقاقات ناخوشایند جلوگیری می کند.

در نظر گرفتن زمان مناسب برای تزریق : بعضی از جراحان ترجیح می‌دهند که تزریق کورتون بعد از جراحی بینی را در 1 یا 2 ماه اول بعد از عمل انجام دهند؛ اما برخی دیگر این کار را در بازه 3 تا 4 ماه بعد از عمل تجویز می کنند.

توجه به نوع بافت اسکار : بافت اسکاری که در 1 تا 2 ماه اول پس از عمل به وجود می‌آید، بافت اسکار مفید یا خوب است و بخشی از فرایند طبیعی در روند بهبودی محسوب می شود. بنابراین پزشک در زمانبندی برای تزریق ، باید به گونه ای عمل کند که از یک سو از به وجود آمدن بافت‌های اسکار مفید جلوگیری نکند و از سوی دیگر، بتواند شکل نهایی بینی زیباتر و متعادل‌تر را خلق کند.

انتخاب دوز مناسب برای تزریق:  تا حد زیادی به تجربه جراح بینی خوب وابسته است. دوز بیش از حد کم، تأثیر لازم را برجای نخواهد داشت و دوز بیش از حد زیاد، برای سلامتی و همچنین بهبود ورم بیمار مضر خواهد بود.

در نظر گرفتن عمق استاندارد برای تزریق کورتون : نکته مهم دیگری که جراح مد نظر قرار می دهد ، عمق تزریق کورتون بعد از عمل بینی است. اگر کورتون به شکل عمیق به بینی تزریق نشود، به بافت‌های عمیق بینی نفوذ نمی‌کند و می تواند باعث نازک شدن پوست بینی و التهاب شود.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی ، در چه ناحیه‌ای انجام می شود؟

پزشک در طول معاینات ، ناحیه ای از بینی بیمار که بیشترین ورم را دارد شناسایی می کند و محل تزریق را مشخص می‌کند. معمولاً نوک بینی ، دچار بیشترین سطح ورم می شود. سپس بی‌حس‌کننده موضعی را مورد استفاده قرار داده و سوزن را در دقیق‌ترین نقطه فرو می کند.

اقدمات مهم در خصوص تزریق کورتون به بینی

  • سپردن تزریق کورتون بعد از عمل بینی به دست یک پزشک باتجربه
  • اجتناب از دستکاری و ماساژ ناحیه بدون هماهنگی با پزشک
  • اجتناب از فین کردن حداقل تا دو روز پس از تزریق آمپول کورتون

آیا تزریق کورتون بعد از عمل بینی دردناک است؟

بسیاری از بیماران عمل جراحی رینوپلاستی ، در خصوص درد در زمان تزریق ، هراس دارند و در این خصوص می‌پرسند. دکتر خوب عمل بینی ، در زمان انجام تزریق ، از لیدوکائین حاوی مسکن برای تسکین درد استفاده می کند تا ، تجربه‌ای کاملاً راحت و بدون درد را برای بیمار رقم بزند.

ورم چه مدت بعد از تزریق کورتون فروکش می کند و اصطلاحاً می خوابد؟

معمولاً بعد از گذشت 2 هفته از زمان تزریق کورتون بعد از جراحی بینی ، ورم ایجاد شده در این عضو فروکش می کند و می خوابد اما در بعضی از موارد که البته جزو موارد نادر محسوب می شوند ، ممکن است تا 4 الی 6 هفته نیز طول بکشد تا ورم بعد از تزریق کردن ، فروکش کند و از بین برود.

آیا بعد از تزریق کورتون ممکن است دوباره تورم تکرار ‌شود؟

احتمال شکل گیری ورم بعد از تزریق کردن کورتون به بینی ، به ضخامت پوست و مدل بینی بیمار بستگی دارد. در بیمارانی که بینی گوشتی دارند، امکان بازگشت ورم بعد از تزریق بیشتر است. در چنین شرایطی لازم است بیمار در تعداد جلسات بیشتری شرکت کند تا تورم به طور کامل از بین برود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها