سردرد بعد از عمل بینی طبیعی است؟

سردرد پس از عمل بینی امری شایع و نرمال نیست ولی گاهی پیش می آید. در این موارد ممکن است به عوامل گوناگونی نظیر نوع عمل، وضعیت سلامت پیشین، استرس پیش و پس از عمل و نوع بیهوشی مرتبط باشد. این سردرد معمولا آزاردهنده و طاقت فرسا نبوده و به طور کلی با درمان‌های مناسب قابل مدیریت است. علائم شامل درد و فشار در ناحیه بینی و پیشانیو صورت، سرگیجه و حساسیت افزایش یافته به نور و صدا می‌باشد. برای کاهش این عوارض، مصرف داروهای ضد درد، استفاده از کمپرس سرد و گرم و استراحت کافی موثر خواهد بود. در ادامه بیشتر در این باره توضیح داده ایم. 

 

سردرد بعد از عمل بینی + دکتر مهران دوغایی

 

علت بروز سردرد بعد از جراحی بینی

سردرد پس از عمل بینی ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. برخی از دلایل معمول عبارتند از:

  1. آسیب به بافت‌های نرم پیرامون بینی: شایعترین و مهمترین علت بروز این سردردها آسیب به بافت‌های نرم بینی و پیرامون آن می باشد. حین عمل زیبایی بینی ، بافت‌های نرم اطراف بینی ممکن است مورد آسیب و فشار قرار بگیرند که این امر موجب درد می‌شود. با استفاده از روشهای مدرن پرزرویشن رینوپلاستی، میزان آسیب بافتی به حداقل رسیده و لذا بروز درد بینی و صورت درحال حاضر در حداقل ممکن قابل دستیابی می باشد. دلیل اینکه برخلاف بیماران اکثر جراحان ، بیماران جراحان باتجربه از عدم وجود درد پس از جراحی راضی هستند، کمتر بودن آسیب بافتی در حین جراحی توسط این پزشکان و استفاده از روشهای پرزرواتیو می باشد . در این موارد لازم به ذکر است که هرچه میزان آسیب بافتی کمتر باشد علاوه بر کم بودن درد پس از جراحی تغییر فورمهای پس از جراحی نیز در حداقل خواهد بود ونتیجه مطلوبتری قابل وصول خواهد بود.
  2. تغییرات در فشار خون: برخی از افراد ممکن است پس از عمل ، با فشار خون بالا یا پایین مواجه شوند که این خود نیز از دلایل بروز سردرد و سرگیجه پس از رینوپلاستی است. حساسیت افراد به درد متفاوت می باشد و به همین دلیل حتی در موارد حداقل آسیب بافتی نیز گاهی برخی بیماران از درد قابل توجه شاکی خواهند بود.
    در صورتیکه علاوه بر جراحی زیبایی بینی عمل جراحی دیگری در ناحیه ی سینوسها و شاخک های بینی انجام شده باشد، درد بینی و صورت بیشتر از معمول بوده و این مورد قابل پیشبینی بوده و طبیعی می باشد.
  3. جراحی کونکا بولوزا : گاهی در ارزیابی قبل از جراحی، بیمار از سردرد های سینوسی شاکی بوده و در معاینه متوجه وجود کونکا بولوزا می شویم. جراحی کونکا بولوزا حین جراحی زیبایی بینی می تواند باعث تشدید موقت این سردرد ها پس از جراحی شود. ولی نکته ی بسیار مهم این است که پس از طی مدت کوتاهی معمولا سردرد های قبل از جراحی بیمار نیز بهبود خواهد یافت و جراحی کونکا بولوزا می تواند در بهبود برخی سردرد های سینوسی بسیار موثر باشد و در حقیقت این افزایش موقت درد پس از جراحی در این بیماران معمولا نشانه خوبی است.
  4. عفونت: در برخی موارد، عفونت‌های مختلفی می‌توانند پس از عمل رخ دهند که ممکن است باعث سردرد شوند.

اگر سردرد پس از عمل بینی شما پیشرفت داشت، مهم است که به یک جراح بینی خوب در تهران اطلاع دهید تا اوضاع را بررسی کرده و در صورت لزوم درمان مناسب را تجویز کند.

نوع بیهوشی چطور باعث سردرد بعد از عمل بینی می شود؟

کیفیت بیهوشی که استفاده می‌شود می‌تواند یکی از عواملی باشد که روی بروز سردردهای پس از عمل اثر بگذارد. برای مثال بیهوشی ممکن است باعث تغییرات در فشار خون، اکسیژناسیون و سطح کربن دی‌اکسید در بدن شود که همه این عوامل می‌توانند عوارض ناخواسته مانند سردرد را به همراه داشته باشند.
علاوه بر این ، استرس و اضطراب قبل و پس از عمل نیز می‌توانند به بروز سردرد بعد از عمل بینی کمک کنند.
بنابراین، عوامل گوناگونی ممکن است در ایجاد سردردهای پس از عمل رینوپلاستی نقش داشته باشند. در هر صورت، مهم است که هرگونه سردرد پس از جراحی بینی را با پزشک خود مطرح کنید تا علت آن تشخیص داده شود و درمان مناسب صورت گیرد.

چطور می توان سردرد پس از عمل بینی را درمان کرد؟

در اینجا چندین راهکار برای کاهش سردرد بعد از عمل بینی را به شما معرفی کرده ایم:

استفاده از داروهای تسکین دهنده درد

معمولاً پزشک شما پس از عمل به شما داروهای مسکن خاص مثل استامینوفن و یا پاراستامول توصیه می‌کند. حتماً به توصیه او عمل کنیدو از خوردن داروهای مسکن تجویز نشده خودداری کنید.

استراحت و برخورداری از خواب کافی

استراحت بعد از عمل بسیار مهم است. سعی کنید به بدن خود فرصت بدهید که به آرامش برسد و با استراحت کافی، بهبودی را تسریع کنید.

استفاده از یخ یا کمپرس

قرار دادن یخ یا کمپرس سرد در اطراف بینی در روزهای اول ممکن است کمک کند تا التهاب و سردرد بعد از عمل بینی را کاهش دهد. اما توجه کنید که یخ مستقیم روی پوست قرار نگرفته و ابتدا حتما داخل یک حوله یا پارچه تمیز پیچیده شود.

پرهیز از فعالیت‌های سنگین

تا زمانی که از سردرد ناشی از عمل بینی رهایی پیدا نکرده‌اید، از فعالیت‌های سنگین و خسته کننده اجتناب کنید.

مصرف مایعات به میزان کافی

مایعات مانند آب، آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌های گرم می‌توانند به بهبودی سریع‌تر شما کمک کنند.

پیگیری با پزشک

اگر سردرد شما شدید باشد یا بهبود پیدا نکرده باشد، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است راهنمایی‌های بیشتری به شما دهد یا نیاز به بررسی دقیقتر داشته باشید.

حتماً قبل از اتخاذ هرگونه اقدام، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا او می‌تواند شرایط و وضعیت خاص شما را بررسی کرده و راهنمایی‌های خاصی را برای شما ارائه دهد.

سردرد بعد از جراحی بینی تا کی ادامه دارد ؟

در بیشتر موارد، سردرد پس از عمل بینی به عنوان یک عارضه موقت پس از جراحی در نظر گرفته می‌شود. و امروزه با کمک روش های مدرن پرزرویشن شدت و مدت این سردرد ها در حداقل ممکن می باشد و در بسیاری از موارد حتی نیاز به تجویز داروهای سبک مثل استامینوفن هم نمی باشد.

اما در صورت وجود،مدت زمانی که سردرد ادامه دارد، متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد، اکثراً سردردها در مدت چند روز بهبود می‌یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 4 =