عمل‌های زیبایی و به ویژه عمل زیبایی بینی به یکی از مباحث داغ در بین نسل‌های امروزی تبدیل شده است. اگر آمار عمل جراحی زیبایی در طول سال‌های گذشته تا به امروز را بررسی کنیم، شاهد رشد چشمگیر تعداد این عمل‌ها خواهیم بود. یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش آمار این عمل‌ها، پیشرفت تکنولوژی و ارائه جدید‌ترین متدهای جراحی زیبایی است. داشتن چهره‌ی دلخواه، زیبا و بدون نقص از ایده‌آل‌های هر انسانی است که با پیشرفت علم پزشکی محقق شده است. در مقایسه با سال‌های گذشته عمل‌های زیبایی نظیر جراحی بینی سریع‌تر، راحت‌تر و دقیق‌تر انجام می‌شود. در مجموع بینی‌ افراد بر اساس فرم بینی در دو گروه بینی استخوانی و بینی گوشتی جای می‌گیرند. در این مطلب به بررسی شرایط جراحی بینی استخوانی و هزینه عمل بینی استخوانی پرداخته می‌شود.

 

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

دلیل تمایز بین دو نوع بینی استخوانی و گوشتی تفاوت در ضخامت پوست آن هاست و همین امر موجب شده نتایج حاصل از جراحی بینی استخوانی بسیار رضایت بخش و مطلوب متقاضیان بوده است. بینی‌های گوشتی دارای پوستی به مراتب ضخیم‌تر هستند که باعث جراحی متفاوت آنها نسبت به بینی‌های استخوانی شده است. نحوه تشخیص بینی استخوانی بر اساس ضخامت پوست در نواحی مختلف بینی انجام می‌شود. وجود قوز در بینی صرفا به معنای استخوانی بودن بینی نیست. بلکه کیفیت پوست در نواحی پایین بینی تعیین کننده نوع گوشتی یا غضروفی بودن بینی است. به عبارتی ممکن است بینی داری قوز باشد اما پوست ناحیه پایینی ضخیم و دارای غضروف شل باشد. نحوه تشخیص بینی استخوانی از نوع گوشتی با توجه به کیفیت پوست، ضخامت آن و درجه سفتی غضروف تعیین می‌شود. هرچه پوست نوک بینی نازک‌تر و غضروف آن سفت تر باشد، بینی استخوانی‌ تر خواهد بود. اگر به دبنال اصلاح قوز بینی استخوانی خود هستید تنها راه اصلاح فرم بینی، جراحی بینی استخوانی توسط پزشک با تجربه است. 

 

مطالب مرتبط : جراحی بینی گوشتی

 

عمل بینی استخوانی

 

ویژگی‌های بینی استخوانی

معمولا در حین ویزیت توسط جراح، نوع بینی شما تشخیص داده می‌شود. اما برای اطلاع بیشتر از طریق مقایسه با گزینه‌های زیر می‌توانید نوع استخوانی یا گوشتی بودن بینی خود را بفهمید؛ یک بینی استخوانی دارای ویژگی‌های زیر است؛

 • بینی استخوانی غالبا دارای قوز است.
 • استخوان بینی باریک است.
 • پوست روی استخوان نازک و انعطاف پذیر است.
 • پره‌های بینی کوچک و نازک هستند.
 • غضروف نوک بینی بسیار محکم است.

 

مطالب مرتبط : رسپینگ بینی

عمل بینی استخوانی

رفع نواقص بینی نظیر انحراف تیغه بینی، عدم تناسب با سایر اجزای صورت، حذف قوز و اصلاح افتادگی بینی از مهم‌ترین دلایل عمل بینی استخوانی محسوب می‌شوند. برخی از افرادی که با این مسائل مواجه هستند، به دنبال راه حلی نظیر جراحی بینی استخوانی بدون عمل هستند. توجه داشته باشید که این نواقص تنها با انجام عمل جراحی اصلاح می‌شوند. به عقیده بسیاری از جراحان، جراحی بینی استخوانی به مراتب ساده‌تر از عمل بینی گوشتی خواهد بود. پوست نازک‌تر و ساختار محکم‌تر غضروف کار را برای جراح ساده‌تر می‌کند و در نتیجه‌ی کار تاثیرات مهم‌تری خواهد داشت. در بسیاری از چهره‌ها وجود قوز درناحیه بینی تناسب بین اجزای صورت را برهم می‌زند. از این رو این بینی‌ها نیاز به عمل جراحی خواهند داشت. برای رضایت هرچه بیشتر از نتیجه‌ی عمل باید مدل عمل بینی استخوانی خود را انتخاب کنید. اولین اقدام در این مسیر، انتخاب جراح مناسب است.

 

روش های جراحی بینی استخوانی 

با توجه به نوع بینی استخوانی بیمار، جراحی بینی استخوانی به دو شکل بسته و باز انجام می شود.

جراحی بینی استخوانی به روش باز : در روش جراحی بینی استخوانی به روش باز یک برش در پایه میانی بینی ایجاد کرده و سپس پوست بینی با برش در لبه داخلی پره ها، پوست را بالا می بریم. غضروف لترال بالایی را از تیغه میانی جدا می کنیم و سپس بینی را بخیه زده و بیمار را به اتاق ریکاوری می بریم. عمل بینی استخوانی به روش باز محبوبیت بیشتری دارد و دست پزشک برای انجام این عمل نیز باز تر است. 

 

نکات مهمی پس از جراحی بینی استخوانی

هر عمل جراحی بینی استخوانی نیاز به مراقبت‌های ویژه پیش و پس از انجام جراحی دارد. جراحی بینی استخوانی نیز بر این قاعده استوار است. افرادی که زیر تیغ جراحی بینی استخوانی می‌روند، باید پس از عمل نکات زیر را به دقت رعایت کنند تا در نهایت نتیجه‌ی بهتری از عمل بینی استخوانی کسب کنند.

 • برای از بین بردن تورم و خون مردگی پس از جراحی بینی استخوانی در صورت باید به مدت 48 ساعت پس از عمل از کمپرس سرد استفاده کرد.
 • به هیچ عنوان سر خود را پایین نگه ندارید.
 • روزهای اولیه پس از عمل بسیار مهم هستند. از چند بالش برای ثابت نگه داشتن سر در حین خواب استفاده کنید.
 • برای تعویض پانسمان به جراح مراجعه کنید.
 • در طول روز چندبار بینی را با هیدروژن پراکسید و یا آب اکسیژنه شستشو دهید.
 • از وازلین برای چرب کردن جای بخیه‌ها استفاده کنید.
 • تا یک سال پس از جراحی بینی استخوانی از عینک استفاده نکنید.
 • از نور مستقیم آفتاب و گرما دوری کنید.
 • بعد از جراحی بینی استخوانی، به مدت 4 هفته چسب بینی بزنید و تا حد امکان دوبار چسب بینی را تعویض کنید.
 • در صورتی که نحوه صحیح چسب زدن بینی را نمی دانید به مطب پزشک، جهت چسب زدن بینی مراجعه کنید. 

 

هزینه عمل بینی استخوانی

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی‌های جراحی بینی استخوانی و افزایش قابل توجه جراحان این در این شاخه، هزینه‌ی عمل بینی استخوانی کمتر شده است. با این وجود شاهد قیمت‌های متفاوتی از این نوع عمل در نقاط مختلف کشور هستیم. هزینه جراحی بینی استخوانی نسبت به بینی گوشتی پایین‌تر است. دلیل این اختلاف قیمت، ساده‌تر بودن جراحی‌ بینی استخوانی است. در مجموع هزینه جراحی بینی استخوانی از 5 میلیون تومان تا بیش از 20 میلیون تومان توسط متخصصین مختلف در کشور انجام می‌شود. در حین انتخاب پزشک مورد نظر خود هزینه‌های دریافتی توسط هر جراح را هم در نظر داشته باشید. مسلما در محدوده قیمت مورد نظر شما جراحان بسیاری کیفیت قابل قبولی از جراحی را ارائه می‌دهند. قابل ذکر است که وجود جراحان ماهر و قیمت پایین جراحی زیبایی در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا سبب شده است هرساله تعداد زیادی برای انجام این عمل‌ها راهی ایران شوند.

برای دریافت نوبت و مشاوره تخصصی با مطب دکتر دوغایی تماس حاصل فرمایید.